Jump for architecture

jump for architecture

Študenti architektúry by mali byť kreatívni, tvoriví ľudia. Veď podľa toho sú aj stavané prijímacie pohovory. Podujatie Noc architektúry – Jump for architecture sa konalo večer 14. júna už po piaty raz a  zorganizovali ho študenti Fakulty architektúry s cieľom prezentovať to najlepšie zo študentských prác. Otvorili dvere fakulty, prizvali zopár sponzorov, rozvešali svoje plagáty a tvorivý žúr sa začal.

Najskôr sme sa boli pozrieť v tvorivých dielňach.

Okrem polystyrénových modelov, ktorým rozumejú len ich tvorcovia…

… sme našli aj zopár zaujímavých kreatívnych tričiek. Tiež som študovala, no moju prácu si nikto nikdy nedal na tričko. A možno je to aj lepšie. Na tričku vľavo sa prezentuje študentka Janka Pajchlová, z ktorej sa vykľula dobrá grafička, a jej  ročníková práca. V strede si zavtipkoval a so svojím heslom sa dostal až na tričko vedúci Ústavu urbanizmu a územného plánovania známy prof. Ing. arch. Bohumil Kováč. Na tričku vpravo je skica zo skicára Igora Machatu s názvom Človek v meste.

Na výstavný priestor sa zmenili aj chodby…

… aj pás zelene pred vstupom…
 

….. aj študijné stoly…

… a jednotlivé ateliéry.

Študenti svojimi prácami vstupujú aj do takých háklivých prostredí, ako je napríklad Námestie slobody v Bratislave. Otázne je, či sú ich návrhy zlepšujúce, alebo majú mať celkom iný charakter…

V rámci podujatia sa konal aj workshop Zrob dom pre študentov, ktorí sa ale namiesto toho radšej učili. Všetci študenti sú totiž najusilovnejší práve v skúškovom období. Zúčastnilo sa teda len pár odvážnych. Tento výjav predstavuje oddychovú zónu. Tak čo, oddýchli by ste si? 

Tým, ktorí sa cítia plní negatívnych myšlienok, by možno pomohlo vykričať sa v Screamboxe. Skúšala som. Istá fáza uvoľnenia nastala aj u mňa, ale skôr išlo o pocit uvoľnenia hlasiviek.

Graficky nadaní jednotlivci mali priestor dotvoriť tieto diela svojimi kresbami.

Dielo s názvom Jednosmerná strela má celkom poetickú myšlienku. Cestou z práce mnohokrát preletíte rôznymi vrstvami, no vždy sa nakoniec dostanete na to isté správne miesto…

… za barový pult.

Všetky práce hodnotili návštevníci farebnými papierikmi, na záver sa jednotlivé hlasy spočítali a vyhodnotili.

Súťažila aj táto autolekárnička, ktorá by sa podľa mňa celkom ujala na trhu.

Čo sa trhu týka, táto taška by mala menej priaznivcov, ale ako nápad sa to ráta.

Kto je fanúšikom varenia? Aj keď možno nie ste, v takýchto hrncoch by ste sa aspoň mohli predviesť pred návštevou.

Našli sme aj motoristické počiny –  vo svete veľmi obľúbená téma automobilový dizajn. Čo však pokladám za jednu z najväčších nevýhod tohto modelu sú chýbajúce kolesá.

Cestou domov sme prechádzali cez Námestie slobody. Nikde nebolo vyznačené, či je aj táto hojdacia sieť súčasťou výstavy. No ako dotvorenie verejného priestoru lacnou metódou recyklovania použitých materiálov sa mi tento nápad naozaj pozdáva. Pred hojdaním by som sa však najskôr musela ísť domov prezliecť do teplákov. 

Text a foto: Ing. Alena Benešová