Druhý cyklus celosvetovej súťaže Holcim Awards má víťazov
Galéria(5)

Druhý cyklus celosvetovej súťaže Holcim Awards má víťazov

Druhý cyklus celosvetovej súťaže Holcim Awards vyvrcholil: spomedzi piatich tisícok prihlásených projektov z oblasti trvalo udržateľnej výstavby zo všetkých kontinentov boli vybraté tie najlepšie. Štyrmi víťaznými projektmi sa stali revitalizácia rieky Fez v Maroku, projekt výstavby nového univerzitného komplexu vo Vietname, plánovania v prímestských oblastiach pri Pekingu v Číne a projekt zameraný na vybudovanie zázemia pre príležitostných robotníkov v USA. Odovzdávanie cien sa uskutoční v krajinách víťazných projektov.


Temer 5 000 projektov a vízií z oblasti trvalo udržateľnej výstavby zo 121 krajín sveta prihlásili ich autori v roku 2008 do 5 regionálnych kôl súťaže Holcim Awards. Víťazné projekty, ktoré sa v regionálnych kolách umiestnili na zlatej, striebornej a bronzovej priečke, boli automaticky nominované do finále – tzv. Global Holcim Awards.

Slávnostné oznámenie výsledkov Global Holcim Awards sa uskutočnilo 8. mája 2009 vo švajčiarskom Zurichu. Predsedom poroty Global Holcim Awards bol Charles Correa (architekt z Indie), ďalšími členmi poroty boli Peter Head (britský inžinier), Enrique Norten (architekt, Mexiko/USA), Saskia Sassen (sociologička z USA), Hans-Rudolf Schalcher (inžinier zo Švajčiarska) a Rolf Soiron (švajčiarsky ekonóm).

Zlatá medaila pre revitalizáciu rieky a urbánny rozvoj v meste Fez v Maroku
Hlavnú cenu v hodnote 300 000 USD získal projekt vyčistenia a ozdravenia vodného toku a vytvorenie podmienok pre mestský rozvoj v okolí rieky vo fézkej medine („Staré mesto“ v marockom meste Fez), ktorá je na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Mladý medzinárodný tím pod vedením marockej architektky Aziza Chaouni a japonskej urbanistky Takako Tajima (v súčasnosti žijúcej v USA) navrhol revitalizáciu silne znečistenej rieky Fez, ktorá by viedla k oživeniu starobylého srdca mesta. Návrh obsahuje sériu zásahov, ktoré by viedli k obnove tradičných garbiarní (manufaktúr na spracovanie a najmä farbenie koží), k vytvoreniu verejných priestranstiev a peších zón a k obnoveniu vodných plôch a biodiverzity.

Porota ocenila vytvorenie reťazca vzájomne nadväzujúcich renovačných projektov, ktorý do budúcnosti vytvára priestor na dopĺňanie ďalších podprojektov. Porota zároveň ocenila skutočnosť, že projektu sa podarilo skĺbiť ekonomický a spoločenský život s ekológiou rieky. „Ide o všestranný multifunkčný projekt, ktorého hlavnými cieľmi sú obnova architektúry historickej mediny a vytvorenie funkčného a životaschopného mestského priestoru,“ uviedla vo svojom hodnotení porota.

Po tom, čo vyhrali regionálne kolo súťaže Holcim Awards Afrika a Blízky východ, vytvorili autori projektu mimovládnu organizáciu pod názvom Sauvons Oued Fez (Zachráňme rieku Fez). Táto mimovládna organizácia je sieťou, ktorá zabezpečuje zdokonalenie renovačných podprojektov a podporuje zapojenie miestnej komunity.

Striebro pre výstavbu nízko energetického univerzitného komplexu v Ho Či Minovom meste vo Vietname
Strieborné umiestnenie v rámci Global Holcim Awards a sumu 200 000 amerických dolárov získal návrh výstavby nového univerzitného komplexu v  Ho Či Minovom meste, ktorý navrhol japonský architekt Kazuhiro Kojima. K projektu prispeli aj Daisuke Sanuki z Japonska a Trong Nghia Vo z Vietnamu. Cieľom projektu je vyhnúť sa masívnemu záberu pôdy na ostrove v delte Mekongu a zachovanie harmónie s ostatnými zložkami okolitého ekosystému: ryžovými poľami, mangrovami, vetrami a sezónnymi zmenami.

Spotreba elektriny je znížená prostredníctvom zapojenia solárneho osvetlenia a rozšíreného využitia fotovoltických článkov, vďaka čomu sa podarilo dosiahnuť požadovanú energetickú úroveň. Vďaka prirodzenému vetraniu a zatieneniu budovy nebude potrebovať väčšina častí univerzitného areálu klimatizáciu. Dažďová voda sa využíva ako odpadová voda, resp. sa rozprašuje, aby ochladzovala klímu. Časovo nenáročný lokálny spôsob výstavby – teda tehlami vyplnená betónová konštrukcia doplnená fasádou z pórovitého bambusu alebo reziva z mangrovového dreva sa  používa na podporu vetrania.

Konštrukcia zložená z navzájom prepletených objektov presvedčila porotu, aby projektu udelili striebornú cenu už v regionálnom kole Holcim Awards 2008 Ázia a Pacifik:  „Jemne ohnuté ovály charakterizujú celkovú úpravu budov – ich prieniky tvoria množstvo veľkých hál i malých miestností. To umožňuje, aby sa univerzita organicky prispôsobovala meniacim sa predstavám a potrebám,“ vysvetlila porota vo svojom hodnotení.

Bronzová cena za trvalo udržateľné plánovanie pre vidiecke spoločenstvá v oblasti Pekingu v Číne
Tretie miesto v rámci Global Holcim Awards a 100.000 amerických dolárov získal projekt plánovania vidieckeho rozvoja v prímestských oblastiach Pekingu v Číne. Projekt si kladie za cieľ efektívne skĺbiť zachovanie pamiatok, tradičných znalostí, miestnych surovín, modernej technológie a profesionálneho projektového manažmentu. Komplexná stratégia urbánneho plánovania, ktoré navrhli Yue Zhang a Feng Ni z Číny,  zlepšuje logistiku a verejné služby a zároveň sa jej darí plniť prísne ekologické a energetické kritériá pre výstavbu nových budov.

„Jedným z najvýnimočnejších prvkov projektu je hĺbková analýza súčasnej materiálnej a kultúrnej situácie spoločnosti, vrátane počtu obyvateľov, hustoty stavieb a stav biodiverzity. Za týmto účelom boli vykonané hĺbkové prieskumy a rozhovory priamo s obyvateľmi,“ uviedla porota.

Projekt využíva detailný prístup ku výzvam ako sú znečistenie životného prostredia, živelný rast miest, strata poľnohospodárskej pôdy, ochrana potravín a obmedzenosť zdrojov. Projekt, ktorý získal zlaté ocenenie v rámci regionálneho kola Holcim Awards Ázia a Pacifik 2008, má rozsiahly potenciál, aby sa stal ukážkovým príkladom pre trvalo udržateľný rozvoj prímestských oblastí a mestských častí v rozrastajúcej sa ekonomike.

Cena za inováciu pre projekt vytvorenia zázemia pre príležitostných robotníkov v San Franciscu, USA
Cena za inováciu Global Holcim Awards v hodnote 50 000 amerických dolárov bola udelená projektu na zriaďovanie neformálnych prístreškov, v ktorých sa môžu stretávať nádenní robotníci a čakať na príležitostné práce. Cena za inováciu je uznaním pre projekty, ktoré preukazujú výrazný prvok kreativity a inšpiratívnosti.
  
Projekt navrhli Liz Ogbu a John Peterson – obaja z neziskovej organizácie Public Architecture so sídlom v San Franscicu v USA. Flexibilné stavby ponúkajú prístrešie, posedenie, umyvárne, kuchynku a priestor na vzdelávanie a odborný výcvik. Vďaka tomu je vytvorené citlivé prostredie pre ľudí, ktorí sami seba považujú za okraj spoločnosti a zároveň rieši problémy týkajúce sa ochrany zdravia a bezpečnosti. Autori navrhli používanie materiálov, ktoré sú priateľské k životnému prostrediu, resp.  recyklovaných materiálov, vďaka čomu sa znižuje dopad na životné prostredie a ekonomické náklady na každé zo stanovísť.

Vďaka ďalekosiahlemu vplyvu na širokú komunitu získal projekt strieborné ocenenie už v rámci regionálneho kola Holcim Awards 2008 Severná Amerika a oslovil aj porotu v rámci celosvetového finále: “Stavba ponúka riešenie spoločenského problému. Tento problém vnímajú ľudia žijúci v susedstve, vyvoláva sociálne napätie a miestne policajné jednotky ho považujú za ťažko zvládnuteľný. Projekt teda prináša úžitok nielen robotníkom, ale má aj širší sociálny kontext,“ poznamenala porota.

Medzinárodní finalisti znázornili široké spektrum trvalo udržateľnej výstavby
Medzinárodní finalisti súťaže Global Holcim Awards znázornili široké spektrum možných prístupov k trvalo udržateľnej výstavbe. Projektmi pochádzali z Brazílie, Kanady, Kolumbie, Maďarska, Indie, Slovinska, Švajčiarska, Spojených arabských emirátov a Ugandy a zahŕňali projektové tímy z Japonska a Španielska. Predseda Predstavenstva Holcim Ltd. Rolf Soiron (Švajčiarsko), ktorý v celosvetovej porote zastupoval sponzora súťaže poznamenal, že obrovské výzvy trvalo udržateľnej výstavby vytvorili dopyt po inovatívnych príspevkoch, ktoré by boli prispôsobené miestnym potrebám. „Skutočné hodnoty a výhody projektov ukazujú, že každý z nich má jedinečné črty, ktoré v špecifickom prostredí užitočné a prinášajú na stôl niečo nové,“ povedal.

Porota použila na vyhodnotenie rôznorodých projektov prihlásených do súťaže Holcim Awards „kľúčové kritéria“, ktoré obsahujú päťbodovú definíciu trvalo udržateľnej výstavby. Kritéria posudzujú projekt z hľadiska ekonomických, environmentálnych a spoločenských vplyvov (tzv. trojitá výsledovka – triple bottom line) a zároveň aj z hľadiska architektonickej kvality a miery zlepšenia, ktorú projekt prináša a jednoduchosť jeho aplikácie v širšom meradle.

Člen celosvetovej poroty a zároveň šéf skupiny pre plánovanie a manažment v stavebníctve na Švajčiarskom federálnom inštitúte (ETH, Zurich) Inštitútu Hans-Rudolf Schallcher (Švajčiarsko) vysvetlil, že prenositeľnosť myšlienok bola spoločným faktorom v prípade všetkých projektov. “Všetky štyri víťazné projekty vynikajúcim spôsobom ukázali, čo trvalo udržateľná výstavba znamená. Množstvo dobrých nápadov je možné preniesť do oblasti odbornej expertízy a dopad môžu mať dopad na pokračujúce udržateľné konštrukčné práce,“ povedal.

Ďalšie iniciatívy na podporu trvalo udržateľnej výstavby

Okrem súťaže Holcim Awards organizuje nadácia Holcim Foundation širokú škálu iniciatív na podporu trvalo udržateľného rozvoja. Príkladom je sympózium o trvalo udržateľnej výstavbe pre expertov a profesionálov z celého sveta – Holcim Forum. Najbližšie Holcim Forum sa uskutoční v Mexico City 15. až 17. apríla 2010 a jeho témou bude Znovu – objavenie stavebníctva.
Tretí cyklus súťaže Holcim Awards začne prijímať prihlášky 1. júla 2010.

Súťaž Holcim Awards pre trvalo udržateľnú výstavbu vyhľadáva inovatívne a na budúcnosť zamerané konkrétne projekty, ktoré propagujú  odpovede na technologické, environmentálne, sociálno-ekonomické a kultúrne otázky, ktoré ovplyvňujú výstavbu na miestnej, regionálnej, ale i celosvetovej úrovni. Súťaž organizuje nadácia Holcim Foundation so sídlom vo Švajčiarsku a trojkolovú súťaž podporuje finančnými oceneniami v hodnote 2 miliónov amerických dolárov. Nadácia je podporovaná spoločnosťou Holcim Ltd a pod ňu spadajúcimi spoločnosťami vo viac ako 70 krajinách.

Zdroj: Holcim (Slovensko) a. s.