Snažíme sa uľahčiť ľudskú prácu (profil spoločnosti Špeciálne činnosti, s. r. o.)
Galéria(7)

Snažíme sa uľahčiť ľudskú prácu (profil spoločnosti Špeciálne činnosti, s. r. o.)

Na prvý pohľad by sa zdalo, že kým iní hodnoty vytvárajú, oni ich demolujú. Až hlbšie pochopenie súvislostí odhalí, že hodnoty, ktoré vytvorila spoločnosť Špeciálne činnosti, s. r. o., sa ukrývajú všade okolo nás – pod zemou, pod hladinou riek, na opačnej strane Zemegule i pod chodníkmi centra Bratislavy, po ktorých mnohí z nás každé ráno kráčajú do práce. O zaujímavých aktivitách, recyklácii, sile výbušnín, ale aj o najnovšom smerovaní spoločnosti sme sa porozprávali s jej riaditeľom Dipl. Ing. Jánom Fabrickým.

Vaša spoločnosť má za sebou dlhú a vskutku pestrú históriu…

Spoločnosť Špeciálne činnosti vznikla v roku 1990 a názov SA – Special Activities už vtedy prezrádzal našu snahu presadiť sa neskôr aj v zahraničí. Zameriavali sme sa najmä na práce banského charakteru. Z tohto obdobia pochádzajú napríklad kolektory pre inžinierske siete a rozvody pod Bratislavským hradom, rôzne mikrotunely a kolektory vedúce popod historické jadro Bratislavy, ale aj mnohé iné projekty.

V roku 1995 sa nám vydaril náš zámer vstúpiť na zahraničný trh a začali sme podnikať v Austrálii. Tam sme zrealizovali viacero pozoruhodných projektov a svojou prácou sme získali rešpekt i uznanie. Za všetko možno spomenúť 230 metrov dlhý mikrotunel pre technické rozvody, spájajúci popod rieku dve časti mesta Davenport City v Tasmánii, ktorý sme razili v zložitých geologických podmienkach.

Okrem banských prác sme sa zaoberali aj trhacími a demolačnými prácami, ako aj recykláciou stavebného odpadu. Za začiatok novej éry našej spoločnosti možno pokladať dátum 1. január 2007, keď prebehla fúzia Špeciálnych činností so spoločnosťou TCHAS, spol. s r. o. Tým sa nám otvorili nové možnosti podnikateľských aktivít.

Čo všetko si možno pod „špeciálnymi“ činnosťami predstaviť?

Ako už náš názov napovedá, snažíme sa orientovať na také druhy prác, ktoré sú z nejakého dôvodu náročné a ťažké. Či už sú to práce banského charakteru, demolácie, trhacie práce pod vodou, ukladanie potrubí pod riekami, alebo statické zabezpečovanie objektov a svahov. Mnohé z týchto prác si vyžadujú veľmi osobitý prístup k technológiám rozpájania rôznych materiálov. My dokážeme takýchto technológií aplikovať naozaj veľa – od rôznych trhacích mált, cez hydraulické zariadenia a píly, až po výbušniny. Dalo by sa povedať, že výbušniny sú našou doménou. V tejto oblasti patríme na Slovensku medzi špičku.

Čím si vás získali práve výbušniny?

Vo výbušninách je „zakliate“ obrovské množstvo energie. My sa pomocou tejto energie snažíme uľahčiť ľudskú prácu v mnohých oblastiach hospodárstva. Nielen pri búracích a banských prácach, ale aj, povedzme, v poľnohospodárstve. S použitím špeciálnych výbušnín, ktoré obsahujú hnojivá, dokážeme prekypriť uľahnutú pôdu okolo ovocných stromov, ktoré prestávajú rodiť. Po takomto zásahu sa znova dostane vlaha i potrebné živiny ku koreňom a strom opäť zarodí. Pomocou pyrotechniky sa dá vyčistiť zanesená studňa či silo so spečeným krmivom. Všade tam, kde sa ľudská ruka nemôže dostať, alebo je to pre človeka nebezpečné, možno uplatniť výbušninu.

Ak sa pyrotechnika využíva na mierové účely, dokáže ľudskú prácu uľahčiť, urýchliť, a to za ekonomicky veľmi výhodných podmienok, niekedy doslova za pár korún. Na druhej strane, tak, ako sme schopní výbušniny vyrábať, dokážeme ich aj odborne likvidovať. V mnohých oblastiach sa totiž ešte stále nachádzajú staré delostrelecké granáty, bomby, míny… Naša firma je na Slovensku zatiaľ jediná, ktorá zabezpečuje pri príprave pozemkov na stavebné účely nielen pyrotechnický prieskum, ale aj následnú likvidáciu a ničenie nájdenej munície.

Vyvíjate si aj vlastné pyrotechnické technológie?

Našou vlastnou technológiou je hydromikropyrotechnika. Tú sme prvý raz uplatnili pri úprave chybných základov výškovej budovy Národnej banky Slovenska v Bratislave, kde bolo treba odstrániť šesťdesiatcentimetrovú vrstvu zo železobetónovej základovej dosky. Vykonávali sme aj 40 odstrelov za deň, a to v tesnej blízkosti prebiehajúcich stavebných prác. Práve vďaka tejto technológii sme výnimoční a dokážeme vykonávať demolačné práce v husto zastavaných areáloch, napríklad v cementárňach či elektrárňach s citlivými zariadeniami a nepretržitou prevádzkou.

Zaoberáte sa aj spracúvaním odpadov.

Všetko so všetkým súvisí. Všade tam, kde vykonávame banské alebo búracie práce, vytvárame istý odpad. My sa však na tento odpad snažíme pozerať ako na surovinu, ktorú možno spracovať a znova použiť. Naša divízia pre recykláciu disponuje dostatočným množstvom drvičiek, triedičiek a všetkých potrebných zariadení, v ktorých sa zo stavebného odpadu separujú jednotlivé frakcie. Tieto potom využívame pri výrobe vlastných banských prefabrikátov, stavebných prvkov a podobne, alebo jednotlivé frakcie drveného betónu a tehál ponúkame iným spoločnostiam. Dokážeme spracovať železobetón, tehly i asfalt.

Vraveli ste, že fúziou so spoločnosťou TCHAS sa vám otvorili nové možnosti.

Doteraz sme všetky práce vykonávali, povedal by som, „v menšom“, teda do objemu okolo 300 mil. Sk. Fúzia so spoločnosťou TCHAS nám poskytla väčšie zázemie, vďaka ktorému máme príležitosť realizovať aj väčšie projekty. Ak sme doteraz z vodohospodárskych stavieb realizovali len mikrotunely, dnes môžeme záber svojich činností rozšíriť aj na čističky odpadových vôd a projekty povrchovej kanalizácie pre obce i mestá. Ešte som nespomenul, že v rámci Špeciálnych činností sme sa zaoberali aj bytovou výstavbou, robili sme generálneho dodávateľa na polyfunkčný súbor Koprivnica so 140 bytovými jednotkami v bratislavskej Dúbravke. Po 1. januári môžeme realizovať občiansku a bytovú výstavbu v omnoho väčších dimenziách.

Spojenie s „väčším bratom“ je teda pre vás výhodné. V čom vidíte zasa svoj prínos pre TCHAS?

Jednak už za tie roky dobre poznáme slovenský trh, jednak do TCHAS-u prinášame celý rad nových činností, ktoré môžeme začať spoločne rozvíjať. Týka sa to nielen banských, demolačných a pyrotechnických prác či bytovej výstavby, ale aj našej recyklačnej divízie, ktorú v súčasnosti posilňujeme, aby dokázala spracovať väčšie množstvo odpadu. Spoločnosť TCHAS pôsobí aj v oblasti železničných stavieb, kde takto získaný materiál určite využije.

Podľa najnovších správ však do spoločnosti TCHAS vstupuje ako majoritný vlastník francúzska stavebná skupina Eiffage. Myslíte že tento fakt bude mať dopad aj na vašu spoločnosť?

Tak, ako sme sa my snažili upevniť svoje postavenie fúziou s TCHAS-om, aj TCHAS má záujem o ďalší rast. Začlenením sa do skupiny Eiffage určite získa solídne zázemie a nové možnosti uplatnenia. Myslím si však, že táto fúzia je nám na Slovensku príliš vzdialená na to, aby na nás mala nejaký priamy dosah. To ukáže až čas.

Myslíte si, že máte v rámci TCHAS-u dostatočnú autonómiu, alebo vám toto spojenie v niečom aj, takpovediac, „zväzuje ruky“?

Samozrejme, že pri takom dôležitom kroku, akým je fúzia, sme si museli stanoviť svoje kompetencie a pri rozhodovaní sa riadime vnútornými poriadkami. Takisto sme ako Špeciálne činnosti prestali vykonávať niektoré aktivity a orientujeme sa najmä na tie, ktoré sú v rámci TCHAS-u strategické. Doteraz sme však ešte nemali problém na niečom sa dohodnúť.

Spomínali ste svoje pôsobenie na Slovensku a v Austrálii. Kde všade sa možno s vašou prácou stretnúť?

V Austrálii sme sa zaoberali najmä prácami banského charakteru, ako sú mikrotunely, šachty na kanalizáciu a podobne. Ak idú slovenskí robotníci pracovať do zahraničia, väčšinou na stavbách vykonávajú menej kvalifikované práce. Zaujímavosťou je, že my sme sa v Austrálii dostali do úplne opačnej úlohy – naši baníci a strelmajstri boli „jednotky“ a na menej kvalifikované práce sme zamestnávali austrálskych robotníkov. Vytvorili sme si tam naozaj dobré meno. Naše austrálske aktivity však patria k tým činnostiam, ktoré sme po fúzii utlmili. V súčasnosti je totiž oveľa viac práce na Slovensku, takže sa orientujeme na domáce príležitosti.

Špecifický charakter vašich aktivít si určite vyžaduje dostatok kvalitných zamestnancov.

Momentálne zamestnávame okolo 80 stabilných pracovníkov, no v rámci posilňovania niektorých činností po fúzii s TCHAS-om budeme v blízkej dobe prijímať aj ďalších. Ak sme v minulosti potrebovali nárazovo viac pracovníkov na pomocné práce, väčšinou sme to riešili formou spolupráce s inou firmou. Kvalifikovaných pracovníkov je dnes veľký nedostatok. Ako sa vraví, keď dvaja robia to isté, nie je to to isté.

Niektorí naši robotníci so mnou pracujú už od roku 1965. A na takých ľudí sa viete spoľahnúť. Za tie roky ich už dobre poznáte, poznáte ich deti, rodiny… Jednoducho už patria k firme. Keď niekomu z takých poviete – zajtra je síce nedeľa, ale o jednej treba tam a tam navŕtať to a to – nemusíte ho už kontrolovať, pretože ste si na sto percent istý, že v stanovenom čase bude na stanovenom mieste vykonávať svoju prácu.

Darí sa vám získavať aj nové kádre?

Pokiaľ by sme hľadali len ľudí do počtu, ľahko by sme niekoho našli. Lenže, ak chceme byť kvalitnou firmou, jednoznačne potrebujeme aj kvalitných ľudí. A takí sa získavajú ťažko.

Zameriavate sa na náročné druhy prác, vyvíjate vlastné pyrotechnické technológie – máte na Slovensku vôbec nejakú konkurenciu?

Samozrejme, konkurencia je vždy a všade. V niektorých oblastiach nášho pôsobenia ju pociťujeme viac, inde zas menej. Čo sa týka uplatňovania našich vlastných technológií, tam určite nemáme konkurenciu. Ani v našej snahe využívať silu výbušnín všade, kde sa len dá, sa veľmi nemáme s kým porovnávať. V oblasti búracích, banských i stavebných prác je však konkurencia naozaj obrovská.

Do povedomia verejnosti ste asi najviac vstúpili vďaka odstrelom starých objektov pri príprave pozemkov na stavebnú činnosť veľkých investorov a developerských spoločností. Aké spektrum zákazníkov najčastejšie vyhľadáva vaše služby?

Súčasťou našich služieb je aj poradenská činnosť, ktorú využívajú najmä súkromní investori a drobní stavitelia. Ak si niekto potrebuje zbúrať betónový múrik vedľa domu či chaty, je naozaj zbytočné, aby sme sa v celej záležitosti začali nejako mimoriadne angažovať. Jednak sa nám to neoplatí, jednak by to zákazníka stálo veľa peňazí. V takýchto prípadoch poskytujeme bezplatné poradenstvo, ktoré sa týka výberu správnych nástrojov i samotnej technológie demolácie. Podľa týchto inštrukcií dokáže človek vykonať potrebné búracie práce aj sám, bez použitia trhaviny.

O zákazky väčších investorov sa uchádzame formou súťaží. Keďže sme na trhu už veľmi dlho, mnoho firiem nás už pozná a vie, že sme rýchli a pomerne lacní. Nehovorím, že sme vždy najlacnejší, ale určite patríme medzi najlacnejších, pretože naše ceny sú hlboko pod cenami z cenníkových položiek. Pre investorov sme istou zárukou, že všetky práce prebehnú načas a kvalitne. Niektorí nás preto už pravidelne oslovujú s ponukou na spoluprácu, pretože vedia, že sa na nás môžu spoľahnúť. Pre každú zákazku volíme optimálne technologické postupy, a preto i napriek tomu, že zákazku získame za najnižšiu cenu, náš ekonomický výsledok je uspokojivý.

Ktorý typ zákaziek hodnotíte ako najťažší?

Najťažšie sú tie práce, ktoré sa vykonávajú v zložitých geologických podmienkach pod vodou. Keď musíte čerpať vodu, ktorá stále priteká, vyplavuje drobné čiastočky a všetko sa zabára do bahna, je to veľmi nepríjemná situácia. Napríklad v Štúrove sme ukladali potrubie, ktoré ústilo do stredu Dunaja. S týmto cieľom sme pomocou špeciálnych výbušnín a izolácií hĺbili ryhu sedem metrov pod hladinou rieky. Stačilo, aby sa v Rakúsku rozpršalo a po Dunaji začali plávať stromy, ktoré ohrozovali vedenie, natiahnuté k náložiam. Drôty s poškodenou izoláciou sa stávajú nespoľahlivými a najmä počas búrky hrozí, že niekde vzniknú bludné prúdy a dôjde k detonácii. Toto sú vypäté situácie, ktoré človek nedokáže ovplyvniť. No keď sa dodržiavajú všetky bezpečnostné opatrenia, dá sa to zvládnuť.

Nie je potom práca s výbušninami v zastavaných oblastiach príliš riskantná?

Možno sa to zdá neuveriteľné, ale opak je pravdou. V mnohých mestách a husto zastavaných oblastiach rôzne inštitúcie bránia použitiu výbušnín len preto, že o tejto problematike nemajú dostatok informácií. Pritom pri búracích prácach, pri ktorých sa nepoužíva pyrotechnika, dochádza k omnoho väčšiemu počtu ťažkých i smrteľných úrazov. Ľudia nedávajú pozor, navzájom si prekážajú, a to vedie k rôznym nehodám. Paradoxne, keďže pri práci s výbušninami platia prísne bezpečnostné predpisy, ľudia musia byť počas odstrelu bezpečne mimo dosahu, a tak sa nemôže nič stať. Za celý život, čo robím búracie práce pomocou trhacej techniky, sme nemali ani jeden smrteľný úraz. Ľudia majú niektoré veci trošku pomýlené. Myslia si, že pri použití trhaviny na búracie práce vznikajú seizmické otrasy.

Oveľa väčšie otrasy však vyvoláva ťažké búracie kladivo udierajúce do betónových základov objektu. Pri búraní niekoľkých podlaží budovy bývalého vydavateľstva Pravda sa nám stalo, že obyvatelia okolitých domov, ktorí nepoznali celú problematiku, si vymohli zákaz používania výbušnín. Keď však zistili, aký hluk spôsobujú ťažké mechanizmy, ktoré sme museli použiť namiesto pyrotechniky a dozvedeli sa, že týmto spôsobom sa práce predĺžia o šesť mesiacov, do troch týždňov zmenili názor. Práce sme potom dokončili pomocou výbušnín v skrátenom termíne.

Text: Milan Bohunický
Foto: Špeciálne činnosti, s. r. o., autor