image 82920 25 v1

Nezabudnite si pribaliť na dovolenku nové číslo ASB 6-7

Keď sa súčasný primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal uchádzal o svoj post, sľuboval obyvateľom hlavného mesta, že čoskoro u nás bude tak dobre ako v iných metropolách. Vyrieši sa doprava, developerom ukáže, kde je ich miesto, mesto bude čisté, občania nebudú mať problém vybaviť svoje záležitosti na magistráte, turisti sa k nám budú len tak hrnúť a budúcnosť bude ružová...

No, chápeme, že to boli predvolebné sľuby. Nikto si hádam nemohol myslieť, že s nástupom do funkcie si primátor týždeň čo týždeň odfajkne jeden splnený sľub a než skončí volebné obdobie, bude vybavené, stôl ostane čistý. A dokážeme si predstaviť aj to, že elán z budovania krajších zajtrajškov vyprchá ako lacný parfum hneď ako na novozvoleného nadšenca začnú vypadávať zo skrine kostlivci v podobe nízkeho rozpočtu, nevýhodných zmlúv, nefunkčného aparátu a všelijakých záväzkov, o ktorých bežný smrteľník nemá ani potuchy. Rovnakú pesničku však spievajú všetci po nástupe do funkcie. Od rôznych (partajníckych aj finančných) lákadiel nezávislého primátora by sme očakávali rozhodnejšie kroky ako to, že sa v polovici mája prejde po novom Starom moste a na Potemkinov spôsob nachystá Bratislavu na predsedníctvo EÚ. Na konferencii Trendu sa posťažoval, že hlavné mesto sa rozvíja len zo súkromných peňazí. O tom, že by sa na magistráte konečne vybudovalo silné oddelenie, ktoré by malo na starosti rozvoj mesta, však snívame odvtedy, čo bol zrušený útvar hlavného architekta.

Po príklady, kde rozvoj mesta okrem deklarácií aj naberá reálne kontúry, nemusíme chodiť ďaleko. Do ideovej súťaže na územie okolo hlavnej stanice pod Petrovom v Brne bolo poslaných až 58 návrhov z celého sveta. Význam súťaže pre mesto ilustruje výška odmien za ocenené riešenia. Víťazi dostali 1 800 000Kč, na ceny bolo celkovo vyčlenených 5 miliónov českých korún.

Verejné priestory si zaslúžia pozornosť, presviedčal na konferencii Trend: Development a reality Martin Barry. „V meste míňajú peniažky najmä tí, čo chodia peši, autá totiž nevedia nakupovať,“ tvrdí.
Že mestské investície nemusia siahať hlboko do rozpočtového vrecka dokazuje revitalizácia Parku na Špici v Pardubiciach, kde architekti ešte dokázali aj ušetriť.

Ešte ďalej zašiel takmer squatterský urbanizmus v Holandsku. Na kontaminovanej pôde sa nad zemským povrchom rozložila hasbótová osada De Ceuvel.

Boli sme aj na otvorení Bienále architektúry v Benátkach a odovzdali sme ocenenia ASB GALA 2016. Obe akcie veru stáli za to a že bolo čo pozerať a čo odmeňovať!
Príjemné čítanie!