Domček v stromoch

image 88671 25 v1

Bratislavské mestské lesy nechali pri Kačíne postaviť drevený domček v korunách stromov. Áno, je to dobrý nápad, je to nová atrakcia, bude to (asi) aj dobrý biznis (stovku za jednu noc si veru pýtajú onakvejšie apartmány).

Chápeme, rozpočet nepustí, najnižšia ponuka za 16 400 € je v podstate dobrá cena. Ale prečo to vo výsledku musí byť romantický domček, akých po zadaní hesla treehouse vychrlí Google tisíce – a jeden divotvornejší ako druhý? Prečo na takúto milú zákazku neprebehla architektonická súťaž? Prečo sa zadania neujali aspoň študenti architektúry? Peter Pivko z Mestských lesov v Bratislave uviedol: „Na architektonické riešenie súťaž neprebehla, lebo podobné stavby sú realizované v lesoch mesta Brno, po obhliadke ktorých sme sa rozhodli, že to je presne to, čo chceme realizovať aj u nás.“

Nuž, veeeľká škoda! Atrakcia mohla byť atraktívna aj z architektonického hľadiska, keby, keby, keby… O tom, že aj zaujímavá architektúra v bratislavských mestských lesoch je dobrý nápad, svedčí kontajnerový bufet na Železnej studničke či opekačkové „pivné“ miesto neďaleko dolnej stanice lanovky. Kačínsky treehouse je v tomto kontexte hanbou rodiny – ešte k tomu s parožím nad dverami. Ale dobrá správa je, že mestská príspevková organizácia má šancu na reparát. Ak sa totiž nápad ujme, domčekov vraj bude viac.

Radi o nich napíšeme úplne v inej rubrike!

TREEHOUSE NA 9 SPÔSOBOV – OD DOMČEKA NA STRAČEJ NÔŽKE AŽ PO SCI-FI

Text: Mária Nováková
Foto: Miro Pochyba
Kačín, Bratislava