Autentické skúsenosti sa dajú získať iba v stavebnom teréne (profil spoločnosti SIBAMAC, a. s.)
Galéria(4)

Autentické skúsenosti sa dajú získať iba v stavebnom teréne (profil spoločnosti SIBAMAC, a. s.)

SIBAMAC má na čom stavať, hovorí slogan jubilujúcej realizačnej spoločnosti. Predsedníčka predstavenstva a výkonná riaditeľka spoločnosti Ing. Emília Jusková však zároveň jedným dychom dodáva: Staviame na vás. „Samozrejme, myslím tým najmä mojich najbližších spolupracovníkov, ale aj všetkých zamestnancov SIBAMAC-u, ktorí napĺňajú filozofiu spoločnosti o ceste na dlhej trati pri poskytovaní kvalitných služieb,“ hovorí Ing. Emília Jusková, ktorá má za sebou prvý rok v tejto kumulovanej funkcii. K výrazným črtám jej práce patrí aj fakt, že vylúčila riadenie spoločnosti len spoza zeleného stola. Problémy chce riešiť priamo v teréne, na stavbe, pri komunikácii s realizačným tímom a nerobí jej problém nasadiť si helmu či čižmy na nohy.

Prináša vám takýto prístup žiadané výsledky?

Som presvedčená, že áno. Priamo tak získavam skúsenosti s konkrétnymi problémami na našich stavbách, no a zároveň sa otvára priestor pre našich zamestnancov, ktorí sa môžu s riadiacimi pracovníkmi porozprávať o ich problémoch.

Pripravili ste aj ďalšie novinky v riadení takého veľkého kolosa?

Samozrejme. Zaviedli sme novinku v riadení informačných technológií – riadenie stavebnej výroby. Zaviedla som pravidelné celodenné porady a stretnutia s manažérmi stavieb, majstrami a vedúcimi pracovníkmi jednotlivých úsekov – výrobného, technického a ekonomického. Ide o pracovné stretnutia, ktoré sa zvolávajú bez bližšieho programu. Ten sa tvorí operatívne až na mieste. Opäť je tu priestor na výmenu názorov, postrehov, upozornení a návodov na riešenie, ktoré sú obojstranne prospešné.

V našej spoločnosti ešte nie je bežným javom, aby na vedúcej pozícii veľkej spoločnosti pôsobila žena. Ako vnímate svoje postavenie – je už rovnoprávne s postavením muža?

Ďakujem za otázku, najmä ak mi ju dáva muž. Myslím si, že dnes je možné – a prax nám to potvrdzuje – že na rôznych postoch môžu byť aj ženy. Po skončení školy som nastupovala po mužovi na miesto vedúceho finančného oddelenia, po piatich rokoch na miesto po mužovi – vedúci finančného odboru podnikového riaditeľstva š. p. – a presne pred rokom aj na tento post. Profesiou som ekonóm, no po odchode môjho predchodcu som očakávala, že vedúce miesto pripadne mužovi, ktorý je od „stavebného fachu“. V spoločnosti pracujem už 26 rokov (vrátane predchodkyne SIBAMAC-u – spoločnosti Stavoindustria – pozn. aut.), počas ktorých som prešla viacerými pozíciami vo finančnom riadení spoločnosti. Napriek tomu som si veľmi pozorne všímala prácu mojich kolegov, počúvala som ich problémy, bola pri ich riešeniach, a tak som návrh akcionárov akceptovala. Držím sa však zásady, že tímová práca a dobrý kolektív sú to najdôležitejšie pre každú vedúcu pozíciu – či je na nej muž, alebo žena.

Takže ste akcionárov presvedčili?

Získala som ich dôveru a dohodli sme sa, že tento post zoberiem na prechodné obdobie.

Ide iba o dočasné riešenie?

Určite, rozhodne nehodlám túto stoličku opustiť až v dôchodku. Navyše, som človek, ktorý veľmi fandí mladým ľuďom, a myslím, že i počas môjho doterajšieho pôsobenia vo firme to bolo cítiť. Viem si predstaviť, že aj na môj post môže čoskoro nastúpiť niekto mladší a flexibilnejší.

V akej kondícii je samotný SIBAMAC? Počas uplynulého roka ste zrealizovali obrat vo výške 1,125 miliardy korún. Úspech?

Obsadili sme 14. miesto v rebríčku najväčších stavebných firiem na Slovensku, a to nerealizujeme inžinierske stavby. Základný cieľ sme tak splnili, hoci sme počítali s oveľa väčším obratom.

Prečo ste ho nedosiahli?

V našom výrobnom programe sme mali tri stavby pozastavené zo strany investora – Cyklotrónové centrum v Karlovej Vsi, DONA Devínska Nová Ves a Soravia Office. Pri prvej bolo potrebné, aby investor spolu s projektantom vykonali dôslednejší geologický prieskum a nič nepodcenili pri takej náročnej stavbe. Druhá bola ovplyvnená predajnosťou bytov a pri tretej nemal investor doriešených nájomníkov.

Nemohli ste výpadok nahradiť inými stavbami?

V prípade veľkej spoločnosti sa to nahrádza veľmi ťažko. Mohli sme si zobrať niekoľko malých alebo jednu veľkú zákazku. Pri menšej by sme neboli rentabilní, pri väčšej by sme zase viazali pracovné kapacity. Rozhodne nechceme pôsobiť ako neseriózna spoločnosť, ktorá by presúvaním kapacít nedokončila pôvodnú zmluvnú realizáciu.

Spomínali ste pracovné kapacity, čo je jeden z pálčivých problémov slovenského stavebníctva súčasnosti. Do akej miery sa vás tento problém dotýka?

Žiaľ, i my pociťujeme akútny nedostatok odborných profesií ako murár, tesár či železobetonár. Aj nás trápi táto situácia, ktorú nedostriehli kompetentní v sledovaní demografického vývoja, a to nielen v stavebníctve. Podcenilo sa učňovské školstvo a prekvapuje ma, že dnes sa za to necíti byť nikto zodpovedný. Problém vidím aj v záujmovej oblasti ľudí, ktorí si volia ľahšiu sféru. Práca stavbára je naozaj náročná…

… a často aj finančne nedocenená.

Súhlasím, stavbári sa niekedy právom sťažujú, že majú nízke platy a ich práca nie je ohodnotená adekvátne k ich námahe. Na druhej strane si treba uvedomiť, že ceny a podmienky diktuje trh a aj stavebná firma sa musí snažiť o priazeň investora. Jednoducho mu musíme ponúknuť takú cenu, aby sme zákazku získali.

Ako teda riešite hroziaci deficit ľudských zdrojov?

Tento nepriaznivý faktor sa u nás snažíme odblokovať udržaním si kolektívu – dobrými mzdovými podmienkami, ústretovosťou pri riešení problémov zamestnancov, poskytovaním rôznych benefitov – teda tak, aby sme prehĺbili ich lojalitu k firme.

Darí sa vám to?

Je to veľmi ťažké. Aj by sme mohli získať viaceré zákazky, ale niekedy nám nestačia len naše kapacity. Snažíme sa udržať našu zamestnanosť pohybujúcu sa približne od 500 do 550 ľudí, ale nevyhneme sa ani spolupráci s inými subdodávateľmi. A, samozrejme, snažíme sa udržať si obojstranne výhodnú spoluprácu s niektorými, ktorí sú nám nápomocní pri realizovaní väčších zákaziek.

Vidíte aj ďalšie brzdy stavebného trhu na Slovensku? Napríklad legislatívne?

Z nášho pohľadu stavebnej činnosti zásadnejšie legislatívne obmedzenia nevidím. Okrem spomenutých pracovných kapacít vidím skôr problém v konkurencii a jej prejavoch v praxi. Osobne sa riadim heslom – Ži a nechaj žiť. Nikdy som netvrdila, že naša spoločnosť je sociálny ústav, ale existencia súvisí aj so zamestnanosťou a takisto s pôsobením na trhu. To znamená, že sa prikláňam k tomu, aby sa umožnila práca pre všetkých. Mojou zásadou je dať robotu nielen našim pracovníkom, ale aj spolupracovníkom napr. v regiónoch, kde realizujeme zákazku.

K neuralgickým bodom stavebného podnikania patrí aj požiadavka investora, ktorý chce kvalitu za krátky čas a dobrú cenu. Ako vnímate túto požiadavku, ktorá dostáva ľudí pod tlak?

Je to bežný jav zo strany investorov. Investor si neuvedomuje, že technologický proces má svoj predpísaný čas a postup, a tak jeho nedodržanie vzhľadom na limitujúci čas výstavby vedie k reklamáciám a nekvalite.

Ako je štruktúrovaný váš program?

V posledných rokoch priemerne 60 až 70 percent nášho programu tvoria zákazky pre zahraničný privátny a domáci privátny sektor. Pre nich sú kritériá čas, cena a kvalita to rozhodujúce. Čo sa týka typológie, náš záber je dosť široký – realizujeme občianske, priemyselné, bytové a inžinierske stavby. Ďalej poskytujeme projektmanažment a prenájom nehnuteľností.

Do akej miery závisí kvalita vyhotoveného diela od osobnosti a invencie architekta – projektanta?

Do veľmi veľkej miery. Spolupráca zhotovovateľa a projektanta je jedným z rozhodujúcich krokov úspešnej realizácie. Včasné a odborné riešenie problémov a nejasných vecí počas realizácie zabezpečuje včasné a kvalitné ukončenie diela.

Čo všetko robí vaša spoločnosť pre bezpečnosť práce a ochranu životného prostredia?

Uplynulý rok sme sa stali držiteľom certifikátu systému manažérstva bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci podľa smernice OHSAS 18001:1999, ako aj certifikátu environmentálneho manažérstva podľa normy STN EN ISO 14001:2005. Tým sme potvrdili, že dodržiavanie princípov integrovaného systému riadenia kvality naďalej patrí medzi základné priority našej spoločnosti.

Šepká sa o fúzii SIBAMAC-u so strategickým partnerom zo zahraničia. Čo je na tom pravda?

Zatiaľ to nie je téma dňa. Nebránime sa vstupu strategického partnera, ale máme určité ciele a predstavy, a tých sa chceme držať. Naše vízie si neskrývame len v manažmente, vždy o nich otvorene rozprávame s našimi ľuďmi.

Udrží si teda SIBAMAC svoju pozíciu?

Pevne verím, že áno. Verím celému kolektívu našej firmy, že plány, ktoré sme si stanovili, splníme a naplníme obrat 1,6 miliardy korún. Začiatkom roka sme mali zazmluvnených asi 840 miliónov korún a, samozrejme, všetci sa budeme snažiť, aby sme boli úspešní nielen pri získavaní nových zákaziek, ale najmä pri ich realizácii.


Výber z realizovaných diel spoločnosti SIBAMAC

1992 – 1993 – zákazky na slovenskom a zahraničnom trhu, realizovali sa priemyselné objekty, polyfunkčné objekty, výrobné haly, sídlisko Krivoj Rog – Ukrajina, v Nemecku atď.
1994 – 1998 – Siemens, Jaslovské Bohunice, Ecco Martin, EVPU Nová Dubnica, pumpy Shell, byty Zohor a Stupava
1999 – Nemocnica Trenčín, Nemocnica Ministerstva vnútra SR, Skloplast, ­Cemmac Horné Srnie, DMD Trenčín, 130 bytových jednotiek Kramáre, BZC Studené
2000 – budova PSS Bratislava, Kúpele Piešťany, Sociálna poisťovňa Bratislava, výrobné haly AVENT, SYLEX, Porsche, čerpacia stanica ESSO, byty Devínska Nová Ves, byty na Gercenovej ulici v Petržalke
2001 – Malý trh v Bratislave, Mercedes, Scherdel Myjava, byty Veterná ul. v Trnave, AGIP KE, ČOV Lučenec, Dornach Mníchov, Esplanade Mníchov
2002 – Hala Slovalco v Žiari nad Hronom, Kromb. & Schubert v Kollárove, Tesco Piešťany, TPD Bratislava, AB ­Meoptis, Národné tenisové centrum Bratislava
2003 – LEONI Ilava, výrobné haly ­HELLY, expozitúry NBS, Tesco Dubnica, Lidl Prievidza, Daňový úrad v Trnave, Nemocnica Ružinov v Bratislave
2004 – Peugeot pri Trnave, Tesco Nové Mesto nad Váhom, hala Allianz, Považský cukor Sereď, Duklianske kasárne Bratislava, Air Liquide Nitra, Vetropack Nemšová, sklad SCP Ružomberok
2005 – Arcelor Senica, Wellness Patince, MAR Martin, HELLY, byty Zavar, TRAMICO Senec, NISSENS Čachtice, Slovnaft Bratislava, Okresný súd Žilina
2006 – Cyklotrón Karlova Ves, DONA, EUROVEA, SORAVIA Office, rekonštrukcia kaštieľa Vrakúň, Letisko Košice, Katastrálny úrad Bratislava

Text: Ľudo Petránsky
Foto: Milan Krupčík, Jozef Lomnický, Rasťo Pazdernatý, SIBAMAC, a. s.