Úspech okien a dverí určuje úspora, estetický výraz a kvalitná montáž
Galéria(8)

Úspech okien a dverí určuje úspora, estetický výraz a kvalitná montáž

Tepelnoizolačné vlastnosti sú povedľa ceny najvýznamnejším faktorom pri nákupe nielen okien a dverí, ale aj tieniacej techniky. Nemenej dôležitý je však aj ich estetický výraz, ktorý je ďalším kritériom ich úspechu na súčasnom trhu. Samozrejme, bez kvalitnej montáže by aj to najlepšie okno alebo dvere bolo len nefunkčnou výplňou stavebného otvoru. Uvedené oblasti boli zároveň témami pre anketu časopisu ASB o súčasných tendenciách v tejto oblasti.

K najdôležitejším vlastnostiam okien a dverí patria ich tepelnoizolačné parametre. Akým spôsobom ovplyvňuje energetická úspornosť vaše výrobky?
okná,dvere,úspora,montáž

Ing. Ondřej Fridrich,
marketingový manažér
spoločnosti Deceuninck, s. r. o.

Tepelnoizolačné vlastnosti okien a dverí sú okrem ceny momentálne najvýznamnejším faktorom pri ich nákupe. Je pre nás teda kľúčové ponúkať výrobky s čo najlepšími izolačnými vlastnosťami. Do pasívnych domov je určený profil Eforte so štandardnou stavebnou hĺbkou 84 mm, ktorý pri použití bežnej oceľovej výstuže a bez prídavných izolačných prvkov dosahuje výborný súčiniteľ prechodu tepla rámom U(f) = 0,95 W/(m2 . K). Dosahovanie prvotriednych tepelnoizolačných parametrov však nemôže byť na úkor ďalších kritérií pre okná, ako sú pohľadová výška a stavebná hĺbka profilu. Na trhu sú jasne viditeľné signály rastúceho dopytu práve po mimoriadne úsporných otvorových výplniach s parametrami pre nízkoenergetické alebo aj pasívne domy.

okná,dvere,úspora,montáž

Igor Danaj,
majiteľ spoločnosti Danaj

Nároky zákazníkov rastú, preto sme sa prispôsobili požiadavkám a máme dnes v ponuke drevený profil Euro 92, ktorý svojimi vlastnosťami spĺňa naozaj náročné podmienky.

okná,dvere,úspora,montáž

Mgr. Martin Hraška,
marketingový riaditeľ
v spoločnosti FENESTRA SK, spol. s r. o.

Trend zvyšujúcich nákladov na vykurovanie núti nás všetkých uvažovať, ako míňať menej peňazí, a zároveň zachovať pohodlie a teplo našich domovov. Na tento trend reagujeme využívaním kvalitných nemeckých profilov REHAU®, respektíve inovatívneho materiálu RAU-FIPRO® pri výrobe našich okien a dverí. Naše okná nazývané FENESTRA GENEO 3+ dokážu uspokojiť svojimi vlastnosťami aj najnáročnejších, teda aj majiteľov nízkoenergetických a pasívnych rodinných domov.

okná,dvere,úspora,montáž

Ing. Benjamín Horváth,
produktový manažér
v spoločnosti KALYPSO, spol. s r. o.

Celá škála produktov firmy našej spoločnosti je určená najmä osobám s aktívnym prístupom k zlepšovaniu svojho bývania a šetreniu energiou. Súčasným trendom je využívanie novodobých, doteraz menej používaných alebo vôbec nepoužívaných materiálov. Výrobky sa tak síce stávajú zložitejšie na spracovanie, ale zároveň konečnému spotrebiteľovi dokážu zabezpečiť hodnoty tepelnej izolácie až po pasívny štandard. Jedným z takýchto produktov je aj naša jarná novinka – okno EVOLUTION 2011, ktoré predstavuje inteligentné spojenie profilovej konštrukcie GENEO® a vláknovo-kompozitného high-tech materiálu RAU-FIPRO®. Ide o jeden z hľadiska energetiky popredných systémov okenných profilov, ktorý je momentálne na trhu k dispozícii.

okná,dvere,úspora,montáž

Andrea Kúdelová,
vedúca divízií obchod, marketing, expanzia
v spoločnosti K-system, spol. s r. o.

Otázku by som položila skôr tak, akým spôsobom ovplyvňujú naše výrobky energetickú náročnosť stavby. Naša spoločnosť je výrobcom a dodávateľom exteriérovej tieniacej techniky. Energetická efektívnosť je o využití energie, preto sa najčastejšie veľké zasklenia montujú na svetovej strane, ktorá umožňuje využívať pasívne solárne zisky. V letnom období je teda nevyhnutné použitím exteriérovej tieniacej techniky zabrániť nežiaducej insolácii. V laboratóriu tepelnej techniky budov Stavebnej fakulty STU v Bratislave na laboratórnom zariadení klimatickej komory dala naša spoločnosť overiť tepelnotechnické parametre okna z drevených lepených lamelových profilov s izolačným trojsklom so spustenou exteriérovou žalúziou Prominent s lamelou Z-90. Na základe výsledkov overenia v protokole o skúškach bolo konštatované výrazné zlepšenie tepelnotechnických parametrov práve vďaka žalúziám Prominent. Súčiniteľ prechodu tepla sa zlepšil z U = 0,92 na U = 0,75 W/(m2 . K) a priemerné zvýšenie vnútornej povrchovej teploty okna o 1 °C a v kritickom detaile (spodný roh) θ10 až o 1,6 °C.

okná,dvere,úspora,montáž

Doc. Ing. Peter Suchánek, PhD.,
proku­rista, vedúci oddelenia okenné a fasád­ne systémy
v spoločnosti REHAU, s. r. o.

Energeticky efektívne okenné a fasádne systémy sú rozhodujúcim faktorom znižovania strát energie na minimum. Naša spoločnosť ponúka od roku 2008 nový profilový systém Geneo, ktorý je vyrobený z kompozitných materiálov a umožňuje štandardné zasklenie trojsklom so súčiniteľom prechodu tepla Ug = 0,6 až 0,5 W/(m2 . K). Súčiniteľ precho­du tepla rámom je až do Uf = 0,85 W/(m2 . K). V roku 2010 sme uviedli na trh ďalší profilový systém Geneo PHZ – Geneo certifikovaný pre pasívne domy. Súčiniteľ prechodu tepla rámom je pri tomto systéme Uf = 0,79 W/(m2 . K), takže získal certifikát pre pasívne domy. Súbežne sme uviedli na trh aj Geneo – systém pre vchodové dvere, kde dosahujeme hodnotu súčiniteľa prechodu tepla až Uf = 0,76 W/(m2 . K). Tieto dvere sú v súčasnosti v štádiu certifikácie.
–>–>
Od januára minulého roku platí nová norma STN 73 3134 Stavebné práce. Styk okenných konštrukcií a obvodového plášťa budovy. Požiadavky a skúšanie. Ako sa osvedčila táto norma v praxi? Zvýšila požadovanú kvalitu osadenia okien?

O. Fridrich: Kvalita závisí od precíznosti práce konkrétnej realizačnej spoločnosti. Napriek nepopierateľnému posunu vpred sa aj dnes občas dozvedáme o nezvládnutých detailoch najmä v miestach napojenia okna na obvodové múry. Týmto problémom sa snažíme predchádzať aj inováciami našich produktov, napríklad riešením tepelného mostu v tomto mieste ponukou dostatočne vysokých profilov, ktoré nenarúšajú harmonický vzhľad fasády.

I. Danaj: Určite áno, na takúto montáž máme pozitívne ohlasy. Je skutočne nerozumné dať si namontovať kvalitné okno len takzvane na penu, potom nemá zmysel ani nákup kvalitného okna. Alebo opačne – kvalitné okno musí byť aj kvalitne osadené podľa normy STN.

M. Hraška: Čoraz viac našich zákazníkov si uvedomuje dôležitosť nielen kvality okien (profily, sklá, kovanie), ale aj kvalitnej montáže. Každý zákazník chce kúpiť plastové a hliníkové okná i dvere s hodnotnými tepelnoizolačnými vlastnosťami a dlhou životnosťou. A dôležitým predpokladom zachovania tepelnoizolačných vlastností okien a dverí je ich kvalitná montáž. Riešením spĺňajúcim všetky podmienky neporušenia tepelnoizolačných vlastností a trvalej hospodárnosti okien a dverí je kvalitnejšia, takzvaná ISO montáž. Bez ISO montáže ani kvalitné okná a dvere často nemusia spĺňať všetky tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti. Mať kvalitné okná namontované obyčajným spôsobom je ako mať strechu na dome bez kvalitnej izolácie.

B. Horváth: V norme sa definitívne objasnili najdiskutovanejšie skutočnosti a určite sa legislatívne zvýšili požiadavky na kvalitu osadenia výplní. V praxi sa však často stretávame s tým, že zákazník dopytuje montáž nedodržujúcu všetky zásady normy, keďže nie je dostatočne presvedčený o význame takejto montáže. Obchodno-technickí poradcovia našej spoločnosti, ktorí sú denne v kontakte s konečnými spotrebiteľmi, tak vynakladajú maximum úsilia na to, aby našich zákazníkov presvedčili o správnosti a nevyhnutnosti montáže podľa normy. Je veľmi dôležité, aby zákazník pochopil, že správna montáž má veľmi významný podiel na celkovom úspechu, a tým aj na jeho konečnej spokojnosti.

A. Kúdelová: V norme STN 73 3134 sa hovorí o troch základných princípoch montáže okien, ktoré je nevyhnutné dodržiavať. Ide o vytvorenie strednej tepelnoizolačnej a vnútornej parotesnej izolácie montážnej škáry odolnej vonkajšej vode. Naša spoločnosť v súvislosti s touto normou preškolila v januári tohto roka všetkých svojich montážnych a obchodných pracovníkov. Preškolenie vykonal Ing. Peter Snopko, riaditeľ spoločnosti AB Team, ktorý stál pri vzniku tejto normy. Snahou našej spoločnosti je rozvíjať a podporovať oblasť, ktorá sa týka zlepšenia nami poskytovaných služieb. Už tri roky po sebe bola naša spoločnosť vyhodnotená ako najlepší predajca motoricky ovládaných žalúzií, a to práve z dôvodov, že aktívne pracujeme s problematikou vzniku tepelných mostov a vieme zákazníkom poskytnúť relevantné informácie.

P. Suchánek: Norma STN 733134 prispela k výraznému zvýšeniu kvality osadenia okna. Táto norma sa dostala do povedomia nielen odborníkov, ale aj širokej laickej verejnosti – aj vďaka publikovaniu a propagácii v populárno-odborných časopisoch. Otázky na dodržiavanie tejto normy a výhody z toho vyplývajúce sú časté aj od bežných individuálnych odberateľov. Naše top produkty sa montujú zásadne v zmysle tejto normy (čiže na pásky).

okná,dvere,úspora,montážPopri kvalite a funkčnosti je neoddeliteľnou súčasťou okien a dverí ich estetické pôsobenie. Aké trendy zaznamenávate v tejto oblasti?

O. Fridrich: Rovnako ako v prípade tepelnoizolačných vlastností, aj tu rastie dopyt po niečom inom ako po bežnom bielom plastovom okne. Stále viac ľudí chce pre svoj dom okná s farebnými profilmi – či už v tradičnom drevodekore, alebo čoraz častejšie v sýtych farbách. Okrem tradičných dizajnov sa presadzuje aj povrchová úprava Titanium Plus, ktorá oknám prepožičiava metalický vzhľad hliníka. Najrozšírenejšou technológiou je aj naďalej povrchová úprava okien nanesením akrylovej PVC fólie. Vďaka nej možno dosiahnuť zaujímavý efekt drevenej štruktúry vo viacerých farebných odtieňoch aj dokonalé zladenie okien a parapetov.

I. Danaj: Drevené okno je stavebno-stolársky prvok z masívneho dreva a niekedy sú požiadavky zákazníkov až prehnané. Vyžaduje sa taký estetický výraz, ktorý je porovnateľný s dyhovaným nábytkom. Dovolím si tvrdiť, že kvalita drevených okien je skutočne vysoká a často prekonávame aj výrobcov v západných krajinách. Trochu ma mrzí konzervatívny prístup k farebnému zhotoveniu – zákazník si väčšinou zvolí len hnedé. Viem si predstaviť aj modré okná v kombinácii s okenicami v sivej farbe, prípadne rámy biele a krídla zelené, ako sa to používa v Rakúsku.

M. Hraška: V súčasnosti zaznamenávame u našich zákazníkov trend jednoduchých a rovných čŕt okenných systémov a dverí. Môžeme teda povedať, že jednoduché pravouhlé tvary okien požadujú najmä majitelia rodinných domov a bytov. Do popredia sa zároveň čoraz častejšie dostávajú požiadavky klientov, ktorí majú projekty rodinných domov s veľkými zaskleniami náročnými na tepelnoizolačné parametre. Súčasťou trendu veľkých zasklení je stúpajúci dopyt po rohových okenných konštrukciách z niektorých našich produktov. Bez ostychu možno povedať, že aj na Slovensku platí svetový trend: v jednoduchosti je krása!

B. Horváth: Medzi trendy v dizajne patria predovšetkým extrémne veľké rozmery zasklení a používanie tmavých farieb. Najmä pri kombinácii týchto dvoch požiadaviek zákazník alebo už architekt často zabúdajú na možnosti použitých materiálov, respektíve systémov predovšetkým s ohľadom na dlhodobú funkčnosť výrobku. V prípade takýchto (ne)štandardných požiadaviek sa naša spoločnosť usiluje v spolupráci s klientom o dizajnovo a technicky aplikovateľné alternatívy v maximálnom súlade s jeho požiadavkami.

A. Kúdelová: Aktuálnym trendom sú jednoznačne exteriérové žalúzie ako súčasť obvodovej konštrukcie opláštenia budovy. Pre zákazníka vždy zostáva prvoradá funkčnosť tienenia a zabránenie prehrievaniu interiéru. Exteriérové žalúzie v súčasnosti majú rôzne tvary lamiel – Z, C a S – a odlišujú sa najmä vyhotovením a s tým súvisiacimi cenovými kompromismi. Naša spoločnosť naďalej preferuje žalúzie Prominent s lamelou Z, kde je minimálne použitie plastových komponentov a každá lamela je odhlučnená vlisovaným polyamidovým tesnením. Tieto lamely po preklopení doliehajú jedna na druhú, a preto aj efekt zatienenia je maximálny. Životnosť týchto žalúzií bola preverená na testovacom zariadení, ktoré zaznamenalo viac ako 150 000 vyťahovacích cyklov.

P. Suchánek: Estetický výraz je jednou z najdôležitejších súčastí okna. Naša spoločnosť spolupracuje pri vývoji okenných profilov s architektmi v rámci všetkých regiónov, do ktorých profil dodáva. Trvale má v tejto oblasti veľký úspech aj na medzinárodnom poli. V súčasnosti popri ponúkanej vynikajúcej tvarovej profilácii a jedinečnej povrchovej úprave na bielych profiloch je zrejmý posun investorov k farebným profilom (30- až 35-percentný podiel). V modernej architektúre, osobitne pri nízkoenergetických a pasívnych domoch, prevládajú na rámoch okien farby škály RAL, stabilný podiel na trhu si udržujú aj drevené dekory. Nárast sme zaznamenali v používaní hliníkových klipov (obkladov). Aj z hľadiska výrazu budovy a jej architektonického riešenia zaznamenávame čoraz väčší záujem o ťažké zdvíhavo-posuvné dvere. Tieto veľkorozmerové zasklenia pri použití našich materiálov umožňujú architektom nové možnosti.

(pet)
Foto: Dano Veselský a archív firiem

Článok bol uverejnený v časopise ASB.