Kontrasty architektúry na slovenskom vidieku
Galéria(5)

Kontrasty architektúry na slovenskom vidieku

Pri príprave ASB sa stretávame s mnohými stavbami a dostaneme sa aj na miesta, kam bežný smrteľník nemôže nahliadnuť. Snažíme sa chodiť po svete s otvorenými očami aj fotoobjektívom, a to nielen pri práci. A verte – to, čo vidíme, nás vie často nielen potešiť, ale aj rozladiť či nahnevať. V článkoch sa spravidla usilujeme zachovať objektivitu a strániť sa hodnotenia, v niektorých prípadoch je to však možno aj škoda. Tak sme si dopriali rubriku, v ktorej sa s Vami o tieto skúsenosti podelíme. Veríme, že si ju obľúbite.


Slovenská dedina je fenomén, v ktorom nie je o inšpiráciu núdza. Práve tu totiž môžu vznikať architektonické skvosty v harmónii s prírodným prostredím, ale zároveň je tu neuveriteľne široký priestor na „architektonickú insitu“.

A práve tieto dva protikladné príklady som si vybrala v jednej, mne srdcu blízkej dedinke pod Tríbečom. Len pár stoviek metrov od seba tu existuje zaujímavý nízkoenergetický dom postavený s príznačnou skromnosťou blízkou ekologicky zmýšľajúcemu investorovi i architektovi a čudesná prímorská vila, ktorá má od predchádzajúceho príkladu skutočne ďaleko.

plus
Nízkoenergetický dom pod lesom. Nekričí, harmonizuje.
mínus
Investor tohto domu sa pri stavbe svojho sídla inšpiroval v Líbyi, kde kedysi pracoval. Rozostaval si rezidenciu prímorského charakteru so skutočne impozantnou rozlohou. Tejto prímorskej vile chýbajú už len tri maličkosti: more, palmy a financie, ktoré už desaťročia chýbajú investorovi na to, aby svoj veľkolepý plán dokončil. Namiesto luxusu tak žijú obyvatelia domu v provizóriu, ktoré je už statusom.

Martina Jakušová
Foto: Martina Jakušová