kolko zaujmu si zasluzia verejne priestranstva
Galéria(11)

Koľko záujmu si zaslúžia verejné priestranstvá?

Námestia, ulice, nábrežia. Žiadajú si citlivý prístup architektov aj samospráv. Nechcú byť len zaliate asfaltom. Máme ich na očiach každý deň, no často sú len ostrým tŕňom v oku. Veľké zhromažďovacie plochy vydláždené vždy rovnakou zámkovou dlažbou. Strieda sa len odtieň sivej, červenej a pieskovej. V lete sú husto pozakrývané reštauračnými stolíkmi, lebo nemajú čo iné ponúknuť. Ulice lemované autami a chodníky rozrušené koreňmi stromov nájdeme v každom meste, väčšom aj menšom. Pozitívne príklady akoby sme obchádzali a vždy kopírovali to zaužívané slovenské „dláždenie“. Investorom ponúkame pozemky bez väčších nárokov na ich ďalšie využitie alebo začlenenie do infraštruktúry mesta. Dlažba, kúsok trávnika alebo nezmyselne sa končiaci chodník... Toľko stačí investorovi na exteriérovú úpravu stavby.

05 eurovia big image
hlavna stanica big image
komarno big image
river park big image
namestie humene big image
namestie big image
pezinok big image
nabrezie river park big image
Foto: Dano Veselský

Pozitívny príklad

Napriek všetkým problémom a nedostatkom financií, akým čelia mestá, je toto námestie v Komárne ukážkovým príkladom vznešenosti a nadčasovosti. Presne také veľkolepé, aké by malo mať každé mesto. Zelené, členené, kultúrne a využiteľné.


Foto: Dano Veselský

Kam zaparkovať
Problémom malých miest v blízkosti hlavného mesta je parkovanie v centre. Zatiaľ čo Pezinku sa darí držať autá len na okraji centra, v blízkej Modre parkujú priamo pod sochou Ľudovíta Štúra. Nezaslúžil by si niečo iné ako parkovisko?


Foto: Dano Veselský

Nový investor, staré zvyky
Pozemky v centrách sú lukratívne, čaká na nich mnoho investorov. Čo sú však mestu ochotní ponúknuť okrem novej stavby? Tá v konečnom dôsledku nemusí byť ani taká žiadaná, ani potrebná. Ako je to teda v prípade, že investor vstúpi do takého háklivého prostredia, akým je námestie v centre mesta, napríklad v Žiline?

Nové nákupné centrum prekypuje kreativitou nielen na fasáde. Na okolité plochy sa však zabudlo. Alebo to nikto nežiadal…

Po revitalizácii
Námestie Slobody v Humennom je po revitalizácii. Kam oko dovodí, ale aj kam nie. V dlhom rade ťahajúce sa kruhy zelenej trávy. Aj menej môže byť niekedy viac. No na Slovensku sme vďační za každú obnovu.


Foto: EUROVIA SK

Vhodný mobiliár a pre zmenu iný materiál ako betónová dlažba môžu byť veľkým prínosom a celkovo môžu zvýšiť hodnotu mestského priestoru. 


Foto: EUROVIA SK

Zanedbaná Bratislava
Roky neriešený problém menom Kamenné námestie v Bratislave. Kto tadiaľ prechádza často, si možno zvykol. Návštevníka musí zaraziť najmä tá obrovská plocha asfaltu v centre mesta bez ďalšieho logického využitia. Na zamaskovanie dal niekto znalý problematiky povolenie na postavenie stánkov s občerstvením, ktoré len dopĺňajú túto pohromu. Nikdy ma nerušila chátrajúca budova hotela Kyjev a obchodných priestorov. Tá ruší skôr chtivých investorov, ktorí v nej vidia príležitosť.


Foto: Siebert / Talaš

Ničím nezaostáva ani predstaničné námestie bratislavskej Hlavnej stanice. Denne tu nastúpia a vystúpia tisíce ľudí. Celý komplex však akoby zostal zaseknutý v časopriestore a v rebríčku verejných záujmov je niekde veľmi nízko. Vždy sa totiž nájde nejaká príčina, pre ktorú to nejde.


Foto: Dano Veselský

Nábrežia sú pulzujúcimi tepnami miest, plné aktivít, života, priťahujú turistov i obyvateľov mesta.
Bratislavčania dlho čakali na prestavbu nábrežia. Tá bola spojená s výstavbou obchodného centra Eurovea a kritizovaného River Parku, peknou stavbou na zlom mieste. Priniesla revitalizácia nábrežia medzi tými dvomi centrami to, čo sme očakávali? Investovali sa milióny eur, no podľa môjho názoru na nábreží sa postavil len chodník. Na jednej strane zastavaný reštauračnými a kaviarenskými stoličkami, na druhej strane nezmyselne sa končiaci… Iný prívlastok preň nenájdem.
 

Foto: Marek Velček


Foto: Lenka Rajčanová

Ing. Alena Benešová
Foto: Dano Veselský, Dominik Kianička, EUROVIA SK, Siebert / Talaš, Lenka Rajčanová, Marek Velče