Čo trápi projektantov ZTI?
Galéria(5)

Čo trápi projektantov ZTI?

Aj keď by sme radi povedali, že nič, asi by to nebola celkom pravda. Pokúsili sme sa teda zhrnúť na jednom mieste aspoň niektoré z tých problematickejších tém, ktorými v súčasnosti projektanti žijú a otvoriť menšiu diskusiu na nasledujúce otázky:

1. Ako riešite v projektovej dokumentácii otázku vyregulovania distribučnej siete teplej vody – je zahrnutá v projekte? Aký výpočtový program sa vám v tomto smere (ak ho používate) najlepšie osvedčil?

2. Ako ste prijali požiadavku normy STN 73 6760 na maximálne jedno nevetrané odpadové splaškové potrubie v budove? Aký systém vetrania kanalizácie v budove po­užívate a odporúčate ?

3. Robíte pred návrhom pozinkovaných oceľových potrubí výpočet vplyvu kvality vody na potrubie podľa STN EN 12502-3? Aké opatrenia a technické riešenia navrhujete v oblasti úpravy vody na základe výsledkov výpočtu?

zdravotnotechnické inštalácie

Ing. Marián Botka
IN VEST, s. r. o.
vedúci strediska zdravotnotechnických inštalácií

1. Správny návrh (výpočet) dimenzií a rozvodov ohriatej pitnej vody (OPV) a rozvodov cirkulácie OPV s výpočtom a návrhom regulačných armatúr na pätách cirkulačných stúpacích potrubí je základným predpokladom dosiahnutia požiadavky komfortu odberateľa. Ešte stále sa nám do rúk dostávajú projekty, ktoré ani v realizačnom stupni neriešia hydraulické vyregulovanie. A ak sú PD armatúry aj navrhnuté, nie je k nim priložená dokumentácia nastavenia hodnôt škrtenia.

Z výpočtových programov sa nám osvedčil program od spoločnosti PROTECH, s. r. o., z Českej republiky.

2. Prax ukazuje, že dispozície priestorov, bytov a objektov sa časom menia podľa požiadaviek užívateľov, pričom rozvody vody a kanalizácie ostávajú pôvodné. Snažíme sa preto v maximálnej miere odvetrávať odpadové potrubia nad strechu. V prípade, že to situácia nedovoľuje, osádzame privetrávacie potrubia na pripojovacie potrubia. V tomto smere sa nám osvedčil výpočtový program Geberit ProPlanner.

3. Žiaľ, ako realizátor som sa za svoju krátku prax s požiadavkou výpočtu vplyvu kvality vody na potrubie pred návrhom pozinkovaných oceľových potrubí ešte nestretol.

zdravotnotechnické inštalácie

Ing. Branislav Kollár
Geberit Slovensko, s. r. o.
projektant

1. Práve vyregulovanie sústavy TV+C je výpočtovo a časovo veľmi náročná záležitosť. Mnoho projektantov ZTI ju zväčša podceňuje a spolieha sa na odborníkov z praxe, ktorí sa zaoberajú samotnou reguláciou sústavy po zrealizovaní rozvodov. Dôležité je však pripomenúť, že zásadný vplyv na funkciu a možnosť správneho vyregulovania sústavy TV a C má práve správne (nie pre istotu väčšie) použitie dimenzií jednotlivých úsekov a použitie dostatočných hrúbok tepelnej izolácie.

Keďže vieme o náročnosti samotných výpočtov, naša firma už viac rokov ponúka projektantom ZTI bezplatne vlastný dimenzačný softvér Geberit ProPlanner Light. Tento program na základe okrajových podmienok – pripojovacieho tlaku vody, výšky podlaží, teploty okolia, dĺžky úsekov od pripojovacieho bodu po samotné zariaďovacie predmety vrátane zdroja tepla – nielenže nadimenzuje sústavu, ale navrhne aj hrúbky TI a konkrétne nastavenie regulačných ventilov. Samozrejmosťou je následný export výpisu materiálu s cenami do .txt, .xls.

Od 1. apríla 2011 prichádzame na trh s novou verziou programu GPP, v ktorej budú môcť projektanti využiť aj podrobné hydraulické výpisy úsekov a budú mať k dispozícii nový modul – editor zvislých schém.

2. Samozrejme, túto požiadavku STN 73 6760 vítame. Dúfame, že prispeje k tomu, že vnútorná kanalizácia sa bude najmä vo väčších objektoch skutočne dimenzovať. Kanalizácia v budove sa musí riešiť ako ucelený systém s dostatočným prívodom vzduchu. Nevetrané odpadové potrubie je neštandardné riešenie, ktoré sa môže navrhnúť len vtedy, ak je na to naozaj dôvod.

Na uľahčenie práce projektantov odporúčam dimenzačný softvér Geberit ProPlanner Light, ktorý dokáže nadimenzovať celú vnútornú kanalizáciu vrátane umiestnenia privzdušňovacích ventilov. Pri vysokých budovách ukáže, či stačí hlavné vetranie, alebo je potrebné aj doplnkové.

3. Nie sme projekčná organizácia a tento výpočet nerobíme. Takisto nemáme v ponuke ani oceľové pozinkované potrubia. Znovu by sme však odporučili náš softvér Geberit ProPlanner Light, ktorým možno správne nadimenzovať potrubie vnútorného vodovodu, čím sa zabráni stagnácii vody v predimenzovaných potrubiach. Do budov s nerovnomerným odberom vody (ako sú napríklad hotely) odporúčam naše zariadenie na hygienické prepláchnutie. Toto zariadenie dokáže vypustiť cez splachovaciu nádržku do kanalizácie stagnujúcu teplú aj studenú vodu z vodovodného potrubia. Prepláchnutie možno nastaviť v intervale 4 až 336 hodín s trvaním od 10 do 999 sekúnd.
–>–>
zdravotnotechnické inštalácie

Ing. František Czuczor
HWGS – projekcia technických zariadení budov
projektant

1. Hydraulické vyregulovanie distribučnej siete OPV riešim umiestnením vyvažovacích ventilov do cirkulačného potrubia. Už od začiatku svojho pôsobenia ako projektanta používam výpočtové programy od firmy PROTECH, s. r. o., RoVO a CIRTUV. Program RoVO je určený na návrh vnútorného vodovodu a program CIRTUV je určený na hydraulické vyregulovanie cirkulačného rozvodu OPV.

2. Veľmi ma to neprekvapilo, lebo sa snažím v projektoch presadiť odvetranie každého splaškového odpadového potrubia. Ak to nie je možné, používam spoločné odvetrávacie potrubie. Samozrejme, že v prípade výškových budov používam aj doplnkové vetracie potrubie.

3. Pred návrhom oceľových pozinkovaných potrubí nerobím výpočet kvality vody. Vo všeobecnosti však platí, že po zlých skúsenostiach s týmto materiálom (aj na základe informácií od realizátorov), už rozvody z oceľových pozinkovaných potrubí nenavrhujem. V projektoch dávam prednosť viacvrstvovým plastovým potrubiam alebo systémom z nehrdzavejúcej ocele s lisovacími tvarovkami. Pozinkované potrubie používam iba pri požiarnom rozvode.

zdravotnotechnické inštalácie

Ing. Ivan Klčo
PROREAL-Ka
projektant

1. Návrh cirkulácie teplej vody a nastavenie regulačných ventilov riešime vo výpočtovom programe PROTECH. Návrh je zahrnutý v cene projektu.

2. Odvetranie kanalizácie v budove sa rieši individuálne pre každú budovu, podľa veľkosti a výšky. Navrhujeme rozličné spôsoby privetrávacieho potrubia – buď privetrávacie potrubie pre hlavné odpadové potrubie, alebo samostatné privetrávanie potrubia pre väčšie byty alebo prevádzky (zokruhovanie potrubia). Nevetrané odpadové splaškové potrubie navrhujeme zriedka, vždy však s privetrávacou hlavicou a len pre malé výšky.

3. Návrhu rozvodov studenej vody z pozinkovaných závitových rúr sa vyhýbame, štandardne navrhujeme rozvody z plasthliníka (dnes sa už robí aj DN 80) alebo z rúr z nehrdzavejúcej ocele. Návrh podľa STN EN 12502-3 sa robí ťažko, pretože chýbajú presné údaje o kvalite vody.

Ing. Lívia Zolnianska
GMW, s. r. o.
projektantka, spolupracovníčka spoločnosti

1. Hydraulický výpočet pre systém OPV s cirkuláciou robíme v excelovských tabuľkách. Vhodný a výhodný výpočtový program sme zatiaľ neobjavili. V projektoch navrhujeme regulačné ventily na cirkulačné vetvy.

2. Štandardne navrhujeme vetrané kanalizačné odpadové potrubia s vyvedením vetrania nad strechu. Požiadavky na zmenu systému vetrania kanalizácie zo strany stavebníkov alebo realizátorov nie sú výnimkou. Náš návrh potom vysvetľujeme a málokedy sa stretávame s nepochopením, pričom skúsenosti z realizovaných stavieb s nevetranou kanalizáciou nám dávajú za pravdu.

Privetrávacie ventily (podľa STN EN 12380 sa volajú zavzdušňovacie) navrhujeme výnimočne – ako doplnkový zdroj vzduchu alebo v prípade hroziacich väčších technických komplikácií v iných konštrukciách a súčastiach budovy.

Normatívnu požiadavku maximálne jedného nevetraného splaškového odpadového potrubia v budove nevieme dodržať, ak v polyfunkčných budovách riešime nájomný priestor s väčším množstvom skupín zariaďovacích predmetov. Typickým príkladom je reštauračná prevádzka s vlastným zázemím a toaletami pre hostí. V reštauráciách bývajú zariadenia pripájané na kanalizáciu rozmiestnené v celom priestore. Kanalizačné potrubia od nich bývajú dlhšie ako maximálne povolené dĺžky nevetraných pripájacích potrubí, niekedy sú aj v kolízii s inými vedeniami nad podhľadmi, a nedajú sa všetky pripojiť do pripraveného vetraného odpadového potrubia určeného pre daný nájomný priestor. Ak nie je k dispozícii ani doplnkové vetracie potrubie, navrhujeme privetrávacie ventily.

3. Výpočet vplyvu kvality vody na potrubie podľa STN EN 12502-3 nerobíme. Ak sa to len trochu dá, pozinkovaným oceľovým potrubiam v systémoch pitnej vody v budovách sa snažíme vyhnúť.

(sf)
Foto: archív respondentov

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.