Bytový dom alebo panelák?  Nájdite 10 rozdielov
Galéria(6)

Bytový dom alebo panelák? Nájdite 10 rozdielov

Nie sme jedinou krajinou, ktorá sa vyrovnáva s dedičstvom „jedinečnej“ panelovej architektúry. Výnimočné je skôr to, že sa s daným problémom nielenže nesnažíme veľa robiť (zatepľovanie panelákov v tomto prípade naozaj nerátame), ale naopak – ďalej staviame podľa modelu socializmu: priestor žmýkame na doraz, susedov nechávame vychutnávať svoju vzájomnosť a verejné priestory chápeme ako priestory na presúvanie sa z bodu A do bodu B. Je to škoda, vytvárame tak v podstate len ďalšie problémy pre naše deti a deti našich detí. Česť výnimkám, tie sú však obvykle pre obyčajných ľudí cenovo nedostupné.

Diplomat Park je luxusný projekt a od ostatných sa líši okrem iného aj tým, že byty v ňom sú určené primárne na prenájom, nie na predaj. Vyhráva všetkým. Lokalitou, indexom zastavanosti, veľkosťou bytov, ich vybavením… Je to však skutočne luxusné bývanie a tomu zodpovedá aj cena. Tento projekt nie je dobrý na posudzovanie priemeru, ale ak by bol vo svojej kategórii latkou, od ktorej by sa odvíjala kvalita projektov aj v iných kategóriách, bol by dobre nastavenou latkou.

Rezidencia Kaskády je typický projekt pre spomínaných „obyčajných ľudí“. Na malej ploche v štandardnej zástavbe sa nachádza projekt, z ktorého chcel developer a investor vyťažiť čo najviac. Architektúra je v pozadí, urbanistické riešenie je dané okolnosťami do tej miery, že inak by sa to ani vyriešiť nedalo… Pri projektoch ako je tento, človeka napadne, aký je rozdiel medzi tým, čo sa stavalo v osemdesiatych rokoch v Petržalke, a tým, čo sa stavia teraz? Možno v použitých materiá­loch a kvalite vyhotovenia. Čo sa však týka konceptu a myšlienky, takýto druh stavieb svetoví analytici pomenúvajú ako zdroj budúcich spoločenských problémov v lokalite. Namiesto toho, aby sme sa snažili riešiť problémy týchto miest, vytvárame ich nanovo.

Koliba Minergo je projekt, ktorý je ťažké súdiť. Samotná stavba je v poriadku, mohla by to byť výborná kvalitná bytovka v strednom až vyššom štandarde, ktorá je hodná svojej ceny. Keby. Je to paradoxné, ale bývanie na Kolibe už dnes nezaváňa výnimočnosťou a luxusom, ale pripomína skôr bývanie v zaľudnenej štvrti, kde stojí dom na dome a kde slovo „výhľad“ znamená skúmať susedovu terasu. Je to škoda. Slnkom zaliaty svah mohol byť výbornou voľbou. No nie za takýchto podmienok. O byty v tejto lokalite je však stále obrovský záujem – ceny sú preto často také, akoby tam dom stál sám a nebol obkolesený susednými.

Manhattan či Obydick. Kontroverzná stavba, ktorá rozdeľuje verejnosť – odbornú aj laickú. Polovica z jednej aj druhej verejnosti stavbu oceňuje a častuje ju prívlastkom „monument“, druhá polovica oboch skupín hovorí o terakotovej škatuli a urbanistickom omyle. Či sa tento druh architektúry niekomu páči, alebo nie, je jedna vec. Rovnako donekonečna a bez výsledku by sa dalo asi debatovať o tom, či a akým spôsobom v Bratislave budovať výškové budovy. Čo je však z nášho pohľadu evidentné – osadenie budovy do prostredia je viac ako nešťastné. Račianska ulica je rušná ulica, lokalita, v ktorej sa bytový dom nachádza, pôsobí zanedbane a smutno. Ošarpané okolité budovy, industriálne prostredie zanedbanej železnice a absencia verejných priestorov v okolí stavby nepripomína Manhattan, ale skôr Bronx.

Dunajská Inner City Residence je príkladom bytového domu v centre mesta, ktorý sem zapadá architektonicky, urbanisticky a aj konceptom. Dva sedemposchodové bytové domy (so siedmym uskočeným podlažím) v srdci mesta ponúkajú dohromady 43 bytov, pričom tento neveľký počet vypovedá tak trocha aj o filozofii – investor správne zhodnotil ducha miesta a usúdil, že masovosť by mu neprospela. Dispozičné a materiálové riešenie jasne odlišuje tento typ bývania od mnohých iných súčasných, a ak v prípade Dunajskej budúci vlastník bytu zaplatí viac, určite bude vedieť, za čo – to pri niektorých bytových projektoch nebýva také samozrejmé.

Článok bol uverejnený v časopise ASB.