Anketa: Po kríze sa v zatepľovaní viac zvažujú výsledky
Galéria(10)

Anketa: Po kríze sa v zatepľovaní viac zvažujú výsledky

Jedna z dôležitých zmien v požiadavkách na stavbu sa týka tepelnej ochrany budov. Vzhľadom na nárast cien, trvalú udržateľnosť, ale najmä na požiadavku znížiť čerpanie primárnych zdrojov energie a emisie skleníkových plynov sa začala venovať pozornosť zlepšeniu tepelnotechnických vlastností stavebných konštrukcií. Zateplenie obvodového plášťa je dôležitý postupový krok, pri ktorom treba zohľadniť stav ostatných stavebných konštrukcií. Na aktuálnu situáciu v tejto oblasti sme sa opýtali predstaviteľov výrobcov izolačných materiálov.

Zatepľovanie bolo aj v čase hospodárskej krízy jednou z mála oblastí v stavebníctve, ktorá prinášala investorom úspory. Ako vyzerá situácia v súčasnosti, keď číselné ukazovatele naznačujú spomaľovanie poklesu stavebnej produkcie?

Ing. Andrea Petrovičová konateľka
Stomix Bratislava, s. r. o.

Vlaňajší prepad stavebnej výroby sa dostavil po ôsmich rokoch nepretržitého rastu slovenského stavebníctva. Naposledy stavbári čelili poklesu na prelome tisícročia. Stavebníctvo klesalo v roku 2009 menej ako celkový HDP a pomalšie než priemyselná výroba. Keďže stavbári dokončovali rozostavané objekty, kríza sa im sčasti vyhla. Iba však dočasne. Pocítili ju cez nedostatok nových zákaziek, a preto sa pre nich iba posunula a atakuje ich výrazne až tento rok. V situácii znižovania dopytu po stavebných prácach a materiáloch však môžu pomôcť rekonštrukcie zastaraného bytového fondu a dobre nastavená podpora štátu. Systémovými opatreniami a podporou štátu by sa dlhodobo riešila energetická bezpečnosť Slovenska a súčasne by sa tak napĺňali ciele EÚ z energeticko-klimatického balíčka do roku 2020, ku ktorému sa prihlásilo aj Slovensko.

Ing. Martin Henčel ­špecialista technickej podpory
Rockwool, a. s.

V našej spoločnosti zaznamenávame neustály nárast dopytu po izolačných materiáloch, a to nielen v segmente zatepľovania fasád, ale aj v technických izoláciách, plochých strechách a odvetraných fasádach. Ak v čase „krízy“ sme mali stabilný predaj izolačných materiálov, v súčasnosti môžeme hovoriť o „malom boome“.

JUDr. Ing. Július Gúzik riaditeľ
Austrotherm, s. r. o.

Otázka úspor investora sa dá pochopiť rôzne. Drobní investori, majitelia rodinných, ako aj bytových domov po vykonanej tepelnej sanácii fasády domov nám potvrdzujú správnosť vykonaných opatrení a evidentné úspory na nákladoch. Zatepľovanie bude naďalej systematicky pokračovať – počet certifikovaných firiem oprávnených tieto práce vykonávať stále rastie, čo znamená, že vidia jasný podnikateľský potenciál aj do budúcnosti.

Ing. Tomáš Sepp ­marketingový manažér
Baumit, spol. s r. o.

Zatepľovanie je pre nás aj v čase útlmu stavebnej produkcie v ostatných dvoch rokoch segmentom, kde zaznamenávame nárast. Naše aktivity sú z pohľadu investorov zamerané na dve skupiny. Prvou je oblasť obnovy panelových domov a ich termická sanácia, druhou je zatepľovanie rodinných domov. V prvej oblasti sa nám veľmi darí na trhu, zatepľovanie rodinných domov je zasa relatívne stabilným segmentom trhu, ktorý nezaznamenal také poklesy ako oblasť občianskych a verejných budov. V oboch spomínaných segmentoch však vnímame zvýšený tlak na ceny materiálov a výrazné vyostrenie konkurenčného boja. Takéto prostredie má, v niektorých prípadoch, za následok použitie nekvalitných, či dokonca nesystémových riešení. To často vedie k vzniku nekvality a porúch, čo v konečnom dôsledku aj tak znáša zákazník. Naším cieľom je naďalej dôsledné presadzovanie kvality na všetkých úrovniach – od kvality komponentov zatepľovacích systémov až po služby zákazníkom.

Ing. Maroš Beľan
obchodný riaditeľ
Mapei SK, s. r. o.

Zatepľovanie je stále veľmi dôležitým segmentom stavebného trhu. Ako každý trh aj tento podlieha vývoju, ktorý so sebou prináša pozitívne, ale aj negatívne trendy a zmeny. Je dobré pre investorov, že portfólio dodávateľov kontaktných zatepľovacích systémov sa zväčšuje a vytvára konkurenčný tlak na trhu. Na druhej strane je nesprávne, ak sa priestor na realizáciu úspor rieši na úkor kvality produktov, a teda na úkor investora. Z tohto pohľadu je výber správneho dodávateľa produktov oveľa dôležitejší ako v minulosti.   

Ing. Alexander Prizemin ­marketingový manažér
Isover

Aj zatepľovanie bola a, samozrejme, je postihnuté krízou. Vzhľadom na množstvo benefitov, ktoré okrem ekonomickej úspory prináša napríklad vyššia tepelná pohoda, zlepšenie vnútornej klímy, zdravšie prostredie, ešte vždy je však najživšou časťou stavebníctva. Naopak, kríza pomohla vniesť do zatepľovania viac uvažovania o výsledku, ktorý zateplenie prinesie, a tým otvorila dvere aj kvalitnejším materiálom alebo ich väčším hrúbkam.

Aké najčastejšie chyby pri zatepľovaní sa vyskytujú a aké ponúkate spôsoby ich odstraňovania?
A. Petrovičová: Stabilita zatepľovacích systémov (ďalej ETICS) na podklade je jednou zo základných požiadaviek na zaistenie ich požadovanej minimálnej životnosti 25 rokov. Vzrastajúci počet deštrukcií zateplených fasád tento fakt potvrdzuje. Na stavbách sa z rôznych dôvodov často nerešpektujú základné technologické pravidlá, postupy a nedodržiava sa skladba navrhnutého systému. Investor zvyčajne vyberá najlacnejšieho dodávateľa. Pozornosť sa často sústredí len na vykonanie finálnej povrchovej úpravy, ktorá je z laického pohľadu hlavným meradlom na odovzdanie stavby. Tieto skutočnosti výrazne ovplyvňujú životnosť zateplených fasád, a tým návratnosť vynaložených investícií. Sanácia týchto chýb je totiž finančne náročná, môže predstavovať až 70 percent nákladov pôvodného ETICS. Preto sa nesústreďujeme len na sprísňovanie noriem a požiadaviek, ale na kontrolnú činnosť aplikácie ETICS, a tak predchádzame prípadným chybám pri realizácii. Preto vykonávame službu, v rámci ktorej upozorníme investora na prípadné problémy pri realizácii.

M. Henčel: Pri zatepľovaní fasád je stále najväčším nedostatkom používanie nesystémových produktov. Naša spoločnosť ponúka nielen produkty, ktoré sú certifikované v systémových riešeniach, ale ako jeden z mála výrobcov izolácií ponúkame aj systémové riešenia nielen na zateplenie fasád.

J. Gúzik: Systém ETICS, po našom vonkajší tepelnoizolačný kontaktný systém, je definovaný ako stavebný výrobok zložený z jednotlivých komponentov na stavbe. V procese zhotovovania možno podľa našich skúseností spraviť chybu v každom kroku, ich opis by bol siahodlhý. Považujeme za správne, že rozbehnutá certifikácia zhotovovateľov pokračuje – a tu vidíme najväčšiu záruku udržania kvality pri zhotovení celého systému.

T. Sepp: Pri realizácii zatepľovacích systémov spolupracujeme s certifikovanými spracovateľskými firmami, ktoré prechádzajú minimálne raz za dva roky aj naším interným produktovým školením. Niekedy sa však nedá vylúčiť nekvalita na stavbe, keďže v stavebníctve je relatívne vysoká miera fluktuácie a na lešenie sa často dostanú ľudia bez potrebnej kvalifikácie. Najviac porúch vzniká pri riešení detailov na fasáde, najmä v oblasti styku ostení okenných otvorov s parapetom či pri sokli. Takisto pri samotnej technológii spracovania majú niektorí spracovatelia zlé návyky, ktoré môžu dokonca negatívne ovplyvniť funkčnosť zatepľovacieho systému. Odstraňovanie nekvality alebo vzniknutých porúch je zložité a často jediným riešením je zopakovanie niektorého kroku technologického postupu zateplenia, čo je veľmi nákladné. Najlepšou prevenciou je výber kvalitného a kompletného systému v kombinácii so serióznym spracovateľom. Takáto kombinácia garantuje bezproblémovú realizáciu. Naopak, akákoľvek nekvalita (v snahe ušetriť náklady) poväčšine realizáciu predlžuje a predražuje.

M. Beľan: Keďže ide o ucelený systém, pri zatepľovaní budov treba klásť dôraz na kvalitu vyhotovenia práce pri všetkých jednotlivých krokoch. Pri nedodržaní stanovených technologických postupov stráca zhotovené dielo na životnosti a prípadné opravy sa riešia problematicky a nákladne. Zásadné chyby sú napríklad nedostatočne súdržný podklad, nesprávny spôsob lepenia izolantu, kotvenie izolácie bez kotevného plánu, nedodržiavanie výrezov v okolí ostení, armovanie cez tkaninu alebo nedostatočná hrúbka armovacieho tmelu. Dôležité je mať kvalitne vypracovanú projektovú dokumentáciu, ktorá obsahuje optimálnu hrúbku izolantu a rieši problematické detaily stavby. Základom kvalitne realizovanej práce sú skúsení a pravidelne školení zamestnanci stavebných firiem. Aj preto naša spoločnosť ponúka školenia a technický servis aj priamo na stavbe. Týmto spôsobom sa snažíme minimalizovať chyby, ktoré sa vyskytujú pri zatepľovaní, a tým, samozrejme, šetriť peniaze realizačným firmám, ktoré musia vynaložiť na prípadné reklamácie. 

A. Prizemin: Chyby pri zatepľovaní vznikajú predovšetkým pri samotnej realizácii, ale aj pre podcenenie prípravnej fázy. Práve chyby vyskytujúce sa v projektoch a príprave sa snažíme odstraňovať – napríklad aj softvérovou pomôckou, výpočtovým programom Fragment, ktorý uľahčuje posúdenie navrhnutého riešenia.

Aké sú vaše priority pri zatepľovaní bytových domov a aké budú trendy vývoja tohto segmentu stavebníctva v najbližšom období?
A. Petrovičová: Na základe analýzy prostredia obnovy bytových domov na Slovensku existuje v súčasnosti významný potenciál na trhu v oblasti predaja zatepľovacích a ďalších stavebných systémov. Obnova bytových domov je v súčasnosti najdynamickejšie sa rozvíjajúcim segmentom na stavebnom trhu. Trendom je znižovanie energetickej náročnosti, podporované aj štátnymi dotačnými programami. Okrem samotného zateplenia bytových domov existujú na trhu ďalšie segmenty, napríklad obnova balkónových konštrukcií, pre ktoré má naša spoločnosť pripravený unikátny systém ich sanácie. Zaujímavá je aj obnova a zateplenie rodinných domov a budov štátnej správy. Prioritou však pre nás naďalej zostáva kvalita produktov a úroveň poradenstva.

M. Henčel: Našimi prioritami je spokojnosť klientov a, ponúknutie komplexného riešenie zatepľovania budov. V praxi to znamená, že sa neorientujeme len na fasády (kontaktná, odvetraná), ale zaujímame sa aj o obnovu striech (šikmá, plochá), podláh, priečok či izolácií technických rozvodov. Ťažko predpovedať trendy, ale predpoklad je, že práve segment izolácií má ešte v budúcnosti čo povedať a predpokladá sa neustály rast dopytu a predaja.

J. Gúzik: Z pohľadu našej firmy je ústrednou prioritou dodávať kvalitný výrobok ako súčasť zatepľovacieho systému a súčasne zvyšovať odborné povedomie širokej verejnosti o správnom zatepľovaní. Obrazne povedané, nie je to iba pekná nová fasáda. V spolupráci s materskou firmou Austrotherm chceme na náš trh stále prinášať aktuálne novinky. Trendy vývoja aj v iných materiáloch sú veľmi progresívne a nové kusové stavebné materiály vykazujú taktiež stále lepšie tepelnoizolačné parametre. Je dobré, že šetrenie všetkými druhmi energie sa dostáva do popredia pri všetkých výrobcov nových materiálov aj so zohľadnením minimálnej záťaže pre naše životné prostredie.

T. Sepp: Našou prioritou v najbližšom období naďalej ostáva termická sanácia panelových domov. V budúcom roku sa chystáme prehĺbiť spoluprácu s investormi najmä prostredníctvom série odborných seminárov, na ktorých sa snažíme prezentovať naše dlhoročné skúsenosti z tejto oblasti. Dôležitú úlohu hrajú aj kvalitné referencie, vďaka ktorým sa vieme lepšie presadiť u nových zákazníkov. V oblasti produktov budeme venovať naše úsilie v prezentovaní nových zatepľovacích systémov, pričom prinášame na trh nové a prehľadnejšie rozdelenie systémov, aby sme ponúkli investorom jednoduchšiu orientáciu a uľahčili výber najvhodnejšieho riešenia pre konkrétny prípad. Trendom je používanie väčších hrúbok izolantov, v krátkom čase očakávame zásadný posun smerom k nízkoenergetickým riešeniam aj v oblasti bytových domov, čo však vyžaduje komplexný prístup k obnove.

M. Beľan: Poskytovať našim zákazníkom čo najviac užitočných informácií ohľadom správneho výberu ETICS, v spolupráci s projektantmi a realizačnými firmami minimalizovať nedostatky pri realizácii samotného diela a formou školení vplývať na technologickú disciplínu pracovníkov pri montáži kontaktných zatepľovacích systémov. Vzhľadom na neustále sa zvyšujúce ceny energie a požiadavky znižovať spotrebu fosílnych zdrojov energie je predpoklad zvýšenia nevyhnutnosti zatepľovať viac než reálny a logický.

A. Prizemin: Vízia európskeho spoločenstva o tom, aké úsporné by mali byť stavby po roku 2020, je jasná a týmto smerom sa pomaly budeme musieť pozerať všetci. Očakávame, že trendom bude väčší dôraz na výsledok zateplenia a s tým súvisiace používanie lepších a kvalitnejších materiálov, väčších hrúbok a taktiež dôraz na komplexné riešenia pri rekonštrukciách.
 
(pet)
Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise
ASB.