Polyetylénové potrubia sú produktom budúcnosti. Nielen preto, že komponenty vyrobené z tohto materiálu majú úctyhodnú životnosť, počas ktorej nie je potrebné rozvodné inštalácie opravovať či do nich zasahovať, ale aj preto, že polyetylén je dokonale recyklovateľný.
Súpis cenníkových položiek potrebných na ocenenie sanácie muriva odvlhčovacou omietkou je vyhotovený v programe na oceňovanie a riadenie stavieb CENKROS 4 pomocou databázy CENEKON v cenovej úrovni 2023/II v1. Všetky ceny v uvedenej databáze majú orientačný charakter.
Slovenské mestá mali aj počas tohto roka možnosť zapojiť sa do národného ocenenia Enviromesto, ktoré podporuje samosprávy v aktívnom a praktickom uplatňovaní ich environmentálnej politiky. Vo svojej snahe o udržateľné mestské prostredie vynikali najmä štyri z nich.
Budova Slovenského rozhlasu v tvare obrátenej pyramídy bola dokončená v roku 1983. V budove sa nachádzajú veľkorysé vnútorné priestory, nadčasová koncertná sieň s vynikajúcou akustikou, nahrávacie štúdiá a ďalšie pridružené priestory. Po mnohých rokoch užívania bola veľkou výzvou rekonštrukcia energeticky náročných zariadení a medzi nimi, samozrejme, aj rekonštrukcia osvetlenia v roku 2023.
Viac ako 100-ročnú historickú budovu Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku zrekonštruujú. V areáli tiež vznikne nová prístavba, kam sa presťahuje Škola umeleckého priemyslu (ŠUP) Kežmarok. Ide o veľkú investíciu vo výške približne 13 miliónov eur, ktorú financuje zriaďovateľ oboch škôl Prešovský samosprávny kraj (PSK) z vlastných zdrojov a prostriedkov Európskej investičnej banky. V pondelok odovzdali stavenisko zhotoviteľovi, stavba by mala byť hotová do troch rokov.
Grinity je medzinárodná poradenská spoločnosť s portfóliom služieb v rámci stavebného trhu, ktorej bratislavská pobočka funguje už viac ako 7 rokov. V súčasnosti rozširuje svoj tím na Slovensku o oddelenie, ktoré sa bude zameriavať na témy trvalej udržateľnosti nehnuteľností. Tím Sustainability na Slovensku povedie Martin Tkáč, ktorý má za sebou v Grinity dlhoročné skúsenosti zo slovenského real estate trhu.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vydal cenové rozhodnutie pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP), podľa ktorého by sa mala cena plynu v roku 2024 výrazne zvýšiť, a to približne na dvojnásobok.
Mohol byť ukážkovou stavbou, namiesto toho chátra. Kaštieľ v Rusovciach čaká na nový architektonický výraz od roku 2019, keď bola vyhlásená súťaž na jeho komplexnú rekonštrukciu. Po tohtoročnom vyhodnotení ponúk sa očakávalo už len uzavretie zmluvy s víťazom a následné spustenie stavebných prác. To sa však nestalo, voči víťazovi sa odvolal jeden z neúspešných uchádzačov, ktorému dal za pravdu Úrad pre verejné obstarávanie. Nepozdáva sa im totiž nízka suma za rekonštrukciu. Začiatok rekonštrukcie sa teda opäť posúva.
Odklad pôsobnosti novej stavebnej legislatívy, ktorá má od apríla 2024 nahradiť takmer 50 rokov starý stavebný zákon, bol dôležitou témou Stretnutia lídrov slovenského stavebníctva 2023/H2 v utorok 28. novembra v Bratislave. Na ťahu je vláda, aby predstavila odborné návrhy v dostatočnom predstihu, pretože riešenia šité horúcou ihlou sú procesu povoľovania stavieb a stavebníctvu skôr na škodu.
Kvapkajúca vodovodná batéria, či pretekajúca toaleta sú najčastejšie príčiny nepovšimnutého úniku vody v domácnostiach a v nebytových priestoroch. Porucha splachovača na toalete môže viesť k strate až 25 litrov vody za hodinu, čo môže spôsobiť vysoké náklady, na ktoré sa príde až pri vyúčtovaní alebo odpočte. Úniky vody, však už dnes dokážete vďaka smart technológiám včas odhaliť.
V meste by mali pribudnúť tri zelené steny, 19 dažďových záhrad, jedno zrekonštruované parkovisko a šesť retenčných nádrží na polievanie zelených stien. Pomôcť by mali pred povodňami i v adaptácii mesta na klimatickú zmenu.
Paríž je mestom nielen klasickej architektúry, ale aj tej modernej. Svoju reálnu podobu v ňom dostala aj vízia bytového domu, ktorý spája komunity a mieša rôzne sociálne triedy s dôrazom na blízkosť k prírode.