image 74631 25 v2
Galéria(10)

Stropné systémy pre príjemné sálavé vykurovanie a chladenie

Partneri sekcie:

Teplovodné stropné systémy Zehnder na sálavé vykurovanie a chladenie navodzujú pocit tepelnej pohody vo veľkých výrobných, skladovacích, športových a iných halách rovnako ako v kancelárskych a predajných priestoroch, na autosalónoch či vo vzorkovniach a esteticky pritom zapadajú do architektonickej koncepcie interiéru.

01 Zehnder
06 zehnder
07 Zehnder
08 Zehnder
09 Zehnder
10 Zehnder 1
o2
o3

Pomocou sálania možno vytvoriť príjemnú vnútornú klímu, v ktorej je vnímaná teplota vyššia než skutočná teplota vzduchu. V lete možno vytvoriť príjemne klimatizovanú klímu, v zime zas zdravo vykurovanú, a to všetko pri vysokej efektivite spotrebovanej energie, a tým aj vynaložených prostriedkov. To sú aj dôvody, prečo mnohí projektanti a architekti tak často využívajú práve systémy sálavého vykurovania a chladenia.

Firma Zehnder je v súčasnosti vďaka svojim viac ako 50-ročným skúsenostiam  najväčším európskym výrobcom teplovodných stropných sálavých panelov. Kvalitu jej inštalovaných systémov potvrdzuje už množstvo zákazníkov v Európe, Ázii, USA a aj v Českej republike.

Princíp sálavého vykurovania

Zehnder ponúka niekoľko druhov teplovodných stropných panelov, ktorých spoločným rysom je princíp sálavého odovzdávania tepla. Ten je v zásade rovnaký ako pri tepelnom účinku slnka: priame slnečné žiarenie vnímame ako príjemne teplé aj v zime pri studenom okolitom vzduchu. Elektromagnetické vlny slnečného žiarenia prechádzajú vzduchom bez energetických strát, táto energia sa mení na teplo až pri kontakte s ľudským telom. Stropné sálavé panely Zehnder využívajú tento prírodný princíp s tým, že sa ohrievajú teplou vodou. Vďaka tomu môžu sálavé panely inštalované vo výške napríklad 30 metrov poskytovať príjemné teplo až pri zemi. To všetko s unikátnou účinnosťou – nie je nutné priame ohrievanie vzduchu, čím vznikajú veľké možnosti na úsporu tepelnej energie a výrazné zníženie prevádzkových nákladov.

Zatiaľ čo napríklad pri teplovzdušnom vykurovaní stúpa ohriaty vzduch hore, pri použití stropných sálavých panelov je teplo tam, kde ho potrebujeme – čiže tam, kam dopadá tepelné žiarenie, t. j. na podlahu, povrch ľudského tela, predmety okolo nás. Vďaka tomu je rozloženie teplôt v celej výške priestoru rovnomernejšie a spotreba energie je výrazne nižšia (obr. 3). Pri sálavom vykurovaní pociťujú ľudia teplotu v miestnosti až o 3 °C vyššiu, čím sa aj napriek nižšej teplote vzduchu v miestnosti zaručuje príjemný pocit tepla a na vykurovaní možno ušetriť významné náklady na energiu (obr. 2). Oproti iným systémom vykurovania (napríklad teplovzdušnému) sa vďaka uvedeným princípom dá v tomto prípade ušetriť až 40 % celkovej energie.

Obr. 2 Teplota vzduchu a vnímaná teplota

Chladenie stropnými panelmi

Nenákladný a účinný spôsob sálavého vykurovania budov možno využiť aj na chladenie, keď stropnými panelmi preteká studená voda. Osoby a predmety v miestnosti vyžarujú vďaka svojej vyššej teplote teplo do stropu. Zároveň teplý vzduch v miestnosti stúpa hore k stropu a odovzdáva teplo chladiacim stropným panelom. Ochladený vzduch prirodzene klesá späť do miestnosti. V režime chladenia majú systémy Zehnder v porovnaní s bežnými klimatizačnými zariadeniami navyše tú výhodu, že ich prevádzka sa nespája so vznikom silného prúdenia vzduchu, užívateľov miestnosti neobťažuje nepríjemný prievan a môžu sa tak cítiť príjemnejšie.

Obr. 4 Účinné pole sálania stropných panelov

Prečo práve stropné panely

Takmer tri štvrtiny svojho života strávime v budovách – doma, v práci, vo voľnom čase. Samotná vnútorná klíma (teplota a kvalita vzduchu) má veľký vplyv na našu celkovú pohodu. Tá závisí predovšetkým od spôsobu prenosu tepla – napríklad sálavé teplo slnka, ohňa z krbu alebo pece vnímame ako príjemné a prirodzené, pretože priamo zahrieva telo. Tento princíp prenosu tepla využívajú systémy stropného sálavého vykurovania a chladenia. Na rozdiel od bežného teplovzdušného vykurovania predstavujú sálavé panely aj absolútne „čisté“ riešenie, pretože pri vykurovaní, resp. chladení nedochádza k prúdeniu vzduchu a nevíri sa prach. To je obrovská výhoda nielen pre alergikov, ale aj pre všetky osoby, ktoré sa zdržujú v prašnom prostredí.

Optimálne umiestnenie stropných panelov a intenzita sálania

Na jednoduchú predstavu o rozmiestnení stropných panelov možno povedať, že rozteč stropných panelov je zhodná s montážnou výškou stropných panelov od podlahy tak, aby sa dosiahlo minimálne 70 % intenzity sálania. Panely inštalované vo väčšej výške teda sálajú na väčšiu plochu. Najväčšia intenzita sálania je kolmo pod panelom (obr. 5), preto je žiaduce poznať pri návrhu stropných panelov umiestnenie objektov v danom priestore a jeho využitie. Na zamedzenie tepelnej straty vonkajšou konštrukciou sa pri vonkajšej stene umiestňujú spravidla stropné panely s vyšším tepelným výkonom. Optimálne rozloženie stropných panelov je na obr. 6.

Obr. 5 Intenzia sálania stropných panelov

Obr. 6 Optimálne rozloženie stropných panelov

Možnosti využitia stropných sálavých systémov

Veľké haly a objekty
V oblasti chladenia a vykurovania veľkých hál si poprednú priečku na európskom trhu držia stropné sálavé panely Zehnder typu ZIP a ZBN. Tieto panely sa ideálne hodia do vysokých priestorov, ako sú výrobné a skladové haly (obr. 7), dielne, športové haly, garáže, predajné priestory, lodenice, servisné haly, vlhké priestory atď. Základom teplovodných sálavých panelov je oceľový plech so špeciálnym profilovaním, do ktorého sú vtlačené rúrky z čistej ocele a zhora vložená tepelná izolácia. Plech sálavého panelu sa ohrieva teplou vodou prúdiacou v rúrkach a odovzdáva viac než 70 % tepelnej energie do priestoru formou sálania.

Obr.  7 Sálavé panely Zehnder typu ZIP a ZBN sa ideálne hodia do vysokých priestorov, ako sú výrobné a skladové haly.

Kancelárske, kongresové a predajné priestory, školy, nemocnice
Špeciálne na vykurovanie a chladenie kancelárskych a iných priestorov s dôrazom na vyššiu estetickú úroveň rozšírila firma Zehnder portfólio svojich výrobkov o stropný teplovodný systém Zehnder Alumline. Základom sú oceľové dosky (kazety, panely), ktoré sa vkladajú do rastrových stropov so závesnou konštrukciou s T-profilmi alebo sa samostatne vešajú pod strop. Prenos tepelnej energie z vykurovacej vody na sálavý plech dosiek sa uskutočňuje pomocou medeného rúrkového meandra a vodivých hliníkových roznášacích profilov. K dispozícii sú dosky so šírkou 600 mm (625 mm) a dĺžkami 600, 1 200, 1 800, 2 400 a 3 000 mm. Dĺžka dosiek sa volí podľa architektonického návrhu rastrového stropu. Použitím dlhších dosiek možno výrazne znížiť náklady na dosky a až 80 % nákladov na inštaláciu. Možno si vybrať hladké alebo z dôvodu absorpcie hluku perforované vyhotovenie dosiek.

Rodinné domy, byty a iné estetické interiéry
Nové aktivačné moduly Zehnder PAM vhodné do uzavretých sadrokartónových stropov sú určené na komfortné vykurovanie a chladenie podhľadových verejných interiérov, ako aj  bytov a rodinných domov. Moduly sa veľmi jednoducho upevňujú na štandardnú konštrukciu pre sadrokartónové stropy, potom sa prepoja, pripoja na teplovodnú sústavu a následne zakryjú sadrokartónovými doskami. Tento stropný systém umožňuje maximálnu tvorivú voľnosť s prispôsobením sa rozličným geometriám priestoru. K dispozícii sú moduly bez perforácie alebo s perforovaním na absorpciu hluku.

Obr. 8 Špeciálne na vykurovanie a chladenie kancelárskych priestorov s dôrazom na vyššiu estetickú úroveň je určený stropný teplovodný systém Zehnder Alumline.

Obr. 9 Nové aktivačné moduly Zehnder PAM vhodné do uzavretých sadrokartónových stropov sú určené na komfortné vykurovanie a chladenie podhľadových verejných interiérov.

Obr. 10 Moduly Zehnder PAM sa hodia aj do bytov a rodinných domov.

Prednosti teplovodných sálavých panelov Zehnder

  • najpríjemnejší a najprirodzenejší spôsob vykurovania a chladenia
  • možnosť úspory prevádzkových nákladov až 40 % – rýchla návratnosť počiatočnej investície (2,5 až 3,5 roka)
  • ľubovoľný zdroj energie (diaľkové vykurovanie, plynový alebo kondenzačný kotol, tepelné čerpadlo…)
  • žiadne ďalšie náklady na elektrinu, opravy, údržbu, revízie
  • okamžite vnímaný tepelný, resp. chladiaci účinok – extrémne rýchla reakcia
  • rovnomerne rozložené teplo v celom priestore a po celej výške budovy
  • tichá prevádzka
  • žiadne vírenie prachu – nižšie náklady na upratovanie budovy, výhoda pre alergikov 
  • vysoké vykurovacie a chladiace výkony
  • nízka hmotnosť – jednoduchá montáž
  • neobmedzené využitie podlahových a stenových plôch

Text vznikol v spolupráci so spoločnosťou Zehnder Group Czech Republic, s. r. o.
Foto a obrázky: Zehnder

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.