image 83669 25 v1
Galéria(5)

Masívne murované steny Porotherm – inšpirácia pre leto i zimu

Partneri sekcie:

Leto je tu  v plnej sile a skúša našu odolnosť voči vysokým teplotám. Riešením proti prehrievaniu priestorov v domácnostiach a kanceláriách môže byť klimatizácia. No tá znamená ďalšie náklady za spotrebu elektrickej energie. 

Building 2226  Lustenau Austria 01
Building 2226  Lustenau Austria 03
Lustenau Bild 3 format1920xY
Lustenau Bild 4 format1920xY
Lustenau Bild 5 format1920xY

Šetriť vykurovacie náklady na jednej strane a súčasne míňať úspory na chode klimatizácií, neznie príliš zmysluplne. Najmä, ak si uvedomíme, že vonkajšie teploty rovnako ako cena za energie neustále stúpajú.

To, že stavať sa dá aj bez drahých technológií a nákladov na ich prevádzku, potvrdzuje Dom 2226 z dielne rakúskej architektonickej kancelárie Baumschlager Eberle. Dom stojí v meste Lustenau a 2226 nie je popisné číslo domu, ako by sa možno zdalo na prvé počutie. Je to  šifra ukrývajúca najnižšiu a najvyššiu teplotu vo vnútorných priestoroch domu počas roka: minimálne 22°C v zime a maximálne 26°C v lete. Na tom by možno nebolo nič mimoriadne, až na jednu maličkosť: budova je navrhnutá a postavená bez vykurovania, núteného vetrania a chladenia, len s využitím niekoľkých fyzikálnych zákonitostí!

Príjemnú klímu v zime i v lete zabezpečujú masívne obvodové steny z tehál Porotherm o celkovej hrúbke 76 centimetrov a trojité sklá na oknách. Jedinými zdrojmi tepla v budove sú ľudia vo vnútri a spotrebiče – napríklad počítače, kopírky a kávovary. Dom 2226 je momentálne sídlom architektonickej kancelárie a zároveň naznačuje  cestu pre moderné stavanie, ktoré rešpektuje fyziku a prírodu. Vetranie a výmenu vzduchu regulujú vetracie klapky na úzkych okenných krídlach. Na fasáde ich pre nerušený vzhľad stavby prekrýva drevo. Cirkuláciu vzduchu podporujú vysoké stropy (4,21 metra na prízemí a 3,36 metra na poschodiach).

Nezvyčajný energetický koncept Domu 2226 ocenili aj odborníci. V medzinárodnej súťaži tehlových stavieb – Wienerberger Brick Award 2016 – získala stavba Špeciálnu cenu.
Dom bez technológií je výzvou pre všetkých, ktorým prekážajú stavby prepchaté zložitými technológiami a hľadajú radšej jednoduché a prirodzené riešenia.

Zdroj: Wienerberger Brick Award / architekt: Dietmar Eberle / autor foto: Eduard Hueber©