image 64838 25 v1
Galéria(8)

Hotel a vinárstvo Galant – projekt, ktorý získal ekologického oskara

Partneri sekcie:

Predstavujeme vám opäť výnimočný projekt, ktorý sa stal absolútnym víťazom E.ON Energy Globe Award ČR 2013.Odovzdávanie tzv. ekologických oskarov v ČR za rok 2013 sa skončilo podobne ako ročník 2012 – víťazstvom jedinečného projektu. O prvenstvo sa tentoraz bojovalo v piatich kategóriách: Obec, Kutil, Firma, Mládež a Nápad. Celkovo sa do súťaže zapojilo až 217 súťažiacich. Toto číslo sa oproti minulému výrazne zvýšilo, čo svedčí o tom, že súťaž sa teší veľkému záujmu a pozornosti. Víťazom v kategórii Firma a zároveň absolútnym víťazom sa stal Ing. Jiří Marian s projektom svojho hotela a vinárstva.

galant 3
Galant autor 2
Galant autor
galant pohlad
galant technologia 1
galant technologia 2
Galant 1

Celkového víťaza tohto ročníka súťaže E.ON Energy Globe Award vybrali 7. októbra 2013 diváci v sále Vinohradského divadla v Prahe z víťazov štyroch súťažných kategórií určených odbornou porotou.
V komplexnosti a šírke ide o unikát, ktorý dosiaľ v Českej republike nemá obdobu. Víťazný projekt zníženia energetickej náročnosti Hotela a vinárstva Galant si zobral na mušku minimalizáciu prevádzkových nákladov, a to rozumným využitím prebytku tepla či odpadovej vody. Čo je však zaujímavé, autor projektu dokázal, že ani skleníkové plyny, vznikajúce v tomto prípade pri prevádzke a výrobe, nemusia byť vždy odpadom zaťažujúcim životné prostredie. Dajú sa využiť pri výrobe vína aj vo wellness programe. „Šetrenie a úspora energie sú mojimi záľubami už od detstva. Vážim si toto ocenenie a verím, že budem inšpirovať aj mnohých ďalších,“ uviedol spokojný držiteľ ocenenia a majiteľ hotela Jiří Marian.
Ekologický a ekonomický prístup v spojení s luxusným hotelom? Áno, aj takto sa to dá

Ekologický a ekonomický prístup v spojení s luxusným hotelom? Áno, aj takto sa to dá

Ani skleníkové plyny nemusia byť odpadom

Naopak, dajú sa využiť pri výrobe vína aj vo wellness programe. Správať sa rozumne, zodpovedne, ekonomicky aj ekologicky – to bolo krédom Jiřího Mariana, ktorý realizoval hĺbkou aj rozsahom unikátny projekt v Hoteli a vinárstve Galant v Mikulove na južnej Morave. Dokázal, že aj taký rozľahlý objekt s podlahovou plochou užívaných priestorov väčšou ako 12 000 m2 môže vďaka šikovnému prepojeniu technológií minimalizovať svoje prevádzkové náklady. Pôvodná kotolňa na LTO sa pretransformovala na strojovňu bez kotla. Nahradili ju tri kogeneračné jednotky a šesť tepelných čerpadiel, ktoré energetickú kapacitu vhodne premieňajú na chlad či teplo podľa aktuálnej potreby vinárstva a hotela. Prebytky tepla, ktoré vznikajú pri kvasení vína, sa využívajú na prípravu teplej vody, pri výrobe chladu sa prebytky použijú pre chladiace a mraziace boxy. Aj energia odpadovej vody z hotelovej a wellness prevádzky sa tepelnými čerpadlami odoberá a znovu využíva. Tepelné čerpadlá typu vzduch – voda využijú energiu odpadového vzduchu zo spoločenských priestorov. Celý objekt bol zároveň zateplený pätnásťcentimetrovou vrstvou polystyrénu a izolačnej vaty, ktoré majú zabrániť zbytočným únikom tepla. V najvyššej možnej miere sa využíva aj voda: odpadová sa použije na splachovanie na toaletách, dažďová sa používa v automatickom zavlažovacom systéme či na chov rýb v zásobnej nádrži. Pri kvasení vína vzniká aj skleníkový plyn CO2, ten sa tu však nevypúšťa do ovzdušia, ale zbiera sa. Znovu sa tak použije nielen pri ďalších procesoch výroby vína, ale aj na uhličité kúpele vo wellness programe hotela. Fotovoltické elektrárne sú umiestnené na streche objektu, kde ich pri bežnom pohľade nevidieť.
(sf)

Hotel a vinárstvo sú veľmi rozsiahle, čo znamená, že každá úspora alebo naopak spotreba sa prejavia vo veľkom

Hotel a vinárstvo sú veľmi rozsiahle, čo znamená, že každá úspora alebo naopak spotreba sa prejavia vo veľkom

E.ON Energy Globe Award ČR 2013

Súťaž často nazývaná aj udeľovanie ekologických oskarov má v Českej republike v súčasnosti tieto kategórie: Obec, Kutil, Firma, Mládež a Nápad. Tá posledná je novou kategóriou a netýka sa už dokončených projektov, ale naopak nápadov, ktoré na realizáciu ešte len čakajú. Do tejto kategórie môžu súťažiaci prihlasovať svoje projekty až do konca roku 2013. Do súťaže sa v rámci všetkých kategórií môže prihlásiť každý a navyše úplne zdarma. Z celkového počtu 217 prihlásených projektov vybrala odborná porota troch finalistov v každej kategórii. Medzi víťazmi sa tak objavili nielen úsporné projekty veľkých spoločností, ale aj zaujímavé a inovatívne projekty drobných domácich majstrov, tzv. kutilov, a mládeže. Hlavným poslaním súťaže je národné aj medzinárodné zviditeľnenie úspešných a ekologicky zameraných projektov a zároveň podpora vedomia všetkých ľudí na našej planéte, že môžu a musia urobiť niečo pre kvalitné životné prostredie.

Víťazné projekty ročníka 2013

Kategória Firma:

  • Zníženie energetickej náročnosti Hotela a vinárstva Galant – Ing. Jiří Marian (Mikulov)

Kategória Obec:

  • ESO Kněžice – Prvá obec energeticky nezávislá pri výrobe tepla a elektrickej energie (Kněžice)

Kategória Mládež:

  • Energis 24 – Mgr. Radovan Šejvl (Bučovice)

Kategória Kutil:

  • Energeticky aktívny dom Plzeň-Bolevec – Ing. Jan Řežáb

Technológia komplexu zodpovedá základnej filozofii využiť všetku energiu a suroviny, s ktorými sa prichádza do styku v oboch prevádzkach

Technológia komplexu zodpovedá základnej filozofii využiť všetku energiu a suroviny, s ktorými sa prichádza do styku v oboch prevádzkach

Čo o sebe a projekte prezrádza autor?

Čo pre vás znamená E.ON Energy Globe Award ČR?

Som hravý a súťaživý. Takže z oboch trochu. Ale hrám sa len tak, aby to dávalo zmysel. A táto súťaž mi zmysel dáva. Učí zodpovednosti a používaniu rozumu.

Čo na svojom projekte obdivujete?

Asi to, že vôbec vznikol a že funguje. Vytvorilo ho spolu päť ľudí, ktorí mu dali mozog a skúsenosti.

Čo vás vlastne viedlo k tomu, že ste sa vydali na cestu ekologických úspor? Bola to snaha ušetriť peniaze za energiu alebo to bol osobný vzťah k ekológii všeobecne?

Oboje. Keďže som podnikateľ a prevádzkujem hotel a vinárstvo, musím vždy myslieť na minimalizáciu nákladov. Okrem toho, ekológia a zodpovednosť sú mojím osobným krédom, takže je to vlastne aj môj koníček. Hotel a vinárstvo sú veľmi rozsiahle, čo znamená, že každá úspora alebo naopak spotreba sa prejavia vo veľkom. Cieľom bola minimalizácia nákladov a čistejšia energia. Našou filozofiou je vynaložiť úsilie, aby skutočne nič nevyšlo nazmar.

Ak si predstavíte svoj pôvodný cieľ, podarilo sa uskutočniť všetko podľa plánovaného podnikateľského zámeru?

Áno, podarilo a som na dosiahnuté výsledky hrdý. Hlavným zámerom bolo minimalizovať spotrebu energie a opakovane využiť každú surovinu, ktorá sa zatiaľ bežne považuje za odpad. Bola to tímová práca niekoľkých malých súkromných firiem a nadšencov. Rozhodujúca a príkladná spolupráca sa rozvinula až pri samotnej realizácii, keď sme neustále rozširovali nápady a tie zámery, ktoré sa zdali zmysluplné všetkým, sme bezprostredne realizovali. Z tohto pohľadu som dosiahol a získal viac, než som si na začiatku prial. V komplexnosti a šírke sa nám zrejme skutočne podaril unikát, ktorý dosiaľ v Českej republike nemá obdobu. Robili sme všetko s citom a bez profesionálnych projektantov. Teraz môžeme podľa môjho názoru ponúknuť skvelý námet napríklad na diplomovú prácu študenta, ktorý sa zaujíma o ekologicky úsporné projekty. Mňa samého bude zistenie v rámci analyzovaných dát veľmi zaujímať.

V čom spočíva hlavný princíp, na ktorom ste svoj projekt na úsporu energie postavili?

Základom je využitie všetkej energie a surovín, s ktorými prídeme do styku v oboch prevádzkach. V mnohých prípadoch ide o opakované využitie. Napríklad odpadová voda zo spŕch, ktorá sa vníma ako klasický odpad: my tejto vode najskôr vezmeme energiu, potom ju za niekoľko Kč/m3 vyčistíme a použijeme ešte raz na spláchnutie záchodov. Energia, ktorá vzniká pri kvasení vína, sa bežne na výrobu teplej vody a vykurovanie nevyužíva. Tiež sa považuje za odpad. Znovu využívame aj odpadovú energiu zo vzduchu – všade, kde sa dá. Keď máme 500 ľudí v kongresovej sále, to si len tak spokojne vrním. Každý mi vlastne priviezol 70 wattov za každú hodinu svojho pobytu. Tie mu však musíme vziať a ohriať mu za to napríklad teplú vodu na sprchovanie a pod.   

Ako pocítia prínos inovatívnej metódy úspory energie návštevníci vášho hotela?

Možno nie úplne všetci a nie vždy v pozitívnom zmysle. Napríklad tí, ktorí sú aj doma zvyknutí regulovať teplotu v izbe otvorením okna, budú u nás sklamaní. Ihneď ako otvoria okno, sa automaticky vypne vykurovanie v izbe. Takže keď odídu na celý deň, večer sa môžu len čudovať. Je to trochu aj výchova k základnej pokore a zodpovednosti. Tá podľa môjho názoru patrí aj do luxusného hotela. Za to si však môžu užiť napríklad teplý uhličitý kúpeľ ako vo Františkových Lázňach. Ibaže my nemáme CO2 z treťohôr, ale z nášho vinárstva, kde je odpadovým produktom kvasiniek pri výrobe vína. Ako vidíte, neberieme kvasinkám len teplo, ale aj ten CO2. A pri konzumácii vína náš hosť spotrebuje a využije vlastne nakoniec aj tú energiu, ktorá je v alkohole a vo víne. A to sa v našej vínnej pivnici vníma prakticky vždy pozitívne. Samozrejme, celý objekt je zateplený pätnásťcentimetrovou vrstvou polystyrénu a izolačnej vaty, ktoré majú zabrániť zbytočným únikom tepla. Dažďová voda sa používa v automatickom zavlažovacom systéme či na chov rýb v zásobnej nádrži. Myslím si, že skutočne nič nevyjde nazmar. Z odpadu v kuchyni si kŕmime prasiatka, takže keď má hosť šťastie, môže si pochutnať aj na domácej zabíjačke.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí majú k ekológii tiež pozitívny vzťah a nosia v hlave podobnú myšlienku, ako ušetriť energiu, ako vy?

V prvom rade by som odporučil nevzdávať sa a ísť si za svojím cieľom. Ide o beh na dlhú trať, ktorý so sebou nesie isté úskalia. O to viac teší aj ten najmenší úspech, nieto ešte víťazstvo v takej odbornou aj laickou verejnosťou uznávanej súťaži, akou je E.ON Energy Globe Award ČR.

V komplexnosti a šírke projektu ide o unikát, ktorý dosiaľ v Českej republike nemá obdobu. Jeho autor dokázal, že aj taký rozľahlý objekt môže vďaka šikovnému prepojeniu technológií minimalizovať svoje prevádzkové náklady

V komplexnosti a šírke projektu ide o unikát, ktorý dosiaľ v Českej republike nemá obdobu. Jeho autor dokázal, že aj taký rozľahlý objekt môže vďaka šikovnému prepojeniu technológií minimalizovať svoje prevádzkové náklady

Článok vznikol z podkladov E.ON Energy Globe Award ČR, viac informácií nájdete na www.energyglobe.cz.
Foto: E.ON Energy Globe Award ČR

Článok bol uverejnený v TZB Haustechnik.