image 69889 25 v1
Galéria(12)

Tri progresívne izolácie

Partneri sekcie:

Kancelársky objekt, obchodný dom a rodinná vila. Tri rôzne typologické druhy architektúr, na ktorých sú aplikované tri rôzne príklady progresívnych izolácií. Dnes už nestačí, aby izolácia chránila pred chladom, teplom či vodou – musí spĺňať aj množstvo ďalších nárokov. Aj preto ponúkame inšpiratívne tipy na tri izolácie budúcnosti.

01 ICOPAL konstrukcny detail Westend
obr 1
08 Pokladka FOAMGLAS
02 ICOPAL MM 140616 Icopal WestendGate  H0C2867
10 FOAMGLAS
07 Tugendhat FOAMGLAS
03 ICOPAL MM 140919 Icopal WestendGate  N4A2135
05 ISOVER LAM detail

Bratislava, Westend Gate

Na rozhraní Starého Mesta, Kramárov a Lamača vyrástla Westend biznis zóna, ktorej srdcom je Westend Gate. Ide o moderný kancelársky objekt, pričom developer si dal záležať aj na kvalite strechy a jej izolácie. Ako najvhodnejšie riešenie sa ukázala nasledujúca skladba strechy: penetračný náter Siplast Primer® Speed SBS, hydroizolačný asfaltovaný pás Polarbit PV, tepelná izolácia v hrúbke 180 mm a termoplastická polyolefínová fólia. Realizačný proces na streche s plochou do 6 000 m2 odštartoval začiatkom leta. Najprv sa podklad z betónu ošetril penetračným náterom Siplast Primer® Speed SBS. Naň sa aplikoval asfaltovaný pás Polarbit PV od spoločnosti Icopal, ktorý je vhodný ako spodná vrstva hydroizolačných systémov.

Jeho funkcia je hydroizolačná, ale v tomto prípade slúži aj ako parozábrana. Pásy sa celoplošne natavili na podklad a následne sa položila dvojitá vrstva tepelnej izolácie tvorená z dosiek z expandovaného polystyrénu EPS 150 S. Dve dosky s hrúbkou 90 mm sa vzájomne prekladali tak, aby sa zabránilo vzniku tepelných mostov. Skladbu strechy uzavrela termoplastická polyolefínová fólia Monarplan TPO 1.5 od spoločnosti Icopal, ktorá vyniká výbornou elasticitou a vysokou pevnosťou a prieťažnosťou. Má rozmerovo stále vlastnosti a je kompatibilná s polystyrénom i asfaltom, takže ju možno použiť bez separačnej vrstvy. Termoplastické polyolefínové fólie realizátor upevňoval kotviacim materiálom s dĺžkou 165 mm cez tepelnú izoláciu až do podkladu. Miesta, kde sa fólia prichytila kotvami, sa prekryli druhou vrstvou fólie a následne sa spoje (pomocou horúceho vzduchu) spojili zváracím automatom.

FOTO: Icopal

Trenčín, Obchodný dom Kinekus

V oblasti izolácií plochých striech došlo k výraznému technologickému posunu, vďaka ktorému sa zabráni ich poškodeniu počas prevádzky. Strecha obchodného domu Kinekus bola izolovaná lamelami určenými na ploché strechy ISOVER LAM 50 s hrúbkou 220 mm a ISOVER S s hrúbkou 80 mm. Tieto veľkoplošné lamely (podobne aj ISOVER LAM 30) s rozmermi 2000 x 360 mm dokážu úplne nahradiť doteraz používané strešné dosky. Používajú sa výhradne ako spodná vrstva minerálneho súvrstvia, napríklad pod dosky ISOVER S alebo S-i. Dosky sa ukladajú na parozábranu, nosnú konštrukciu alebo na spádový systém. Izolačná doska ma nižšiu hmotnosť ako štandardné dosky z minerálnej vlny na ploché strechy.

Vďaka tejto skutočnosti a špecifickému rozmeru sa zefektívňuje rýchlosť kladenia, konštrukcia strechy je menej zaťažovaná a kladenie dosiek je možné aj jedným pracovníkom. Veľkoformátové strešné lamely s kolmým vláknom oveľa lepšie prenášajú tlakové zaťaženie. Kolmá orientácia vlákien pri tlaku prenesie zaťaženie na trapézový plech bez deformácie (stlačenia), takže sa nič nepoškodí. V prípade hornej vrstvy tepelnej izolácie tak nedochádza k rozšliapnutiu. Lamely majú rovnaké mechanické vlastnosti ako dosky, sú vodoodpudivé a odolné proti drevokazným škodcom, hlodavcom a hmyzu. Výhodou je i nízky difúzny odpor, čo uľahčuje prestup vodných pár. Ekologická a hygienická neškodnosť je samozrejmosťou pri všetkých výrobkoch ISOVER.

Foto: Isover

Brno, Česká republika, Vila Tugendhat

Brnianska Vila Tugendhat zapísaná v zozname ­UNESCO je ojedinelým dielom nemeckého projektanta Ludwiga Miesa van der Rohe, ktorý v roku 1928 vypracoval návrh stavby na žiadosť manželov Grete a Fritza Tugendhatovcov. K jej sláve prispel aj fakt, že určila nové miery moderného bývania a patrí k základným dielam svetovej modernej architektúry (funkcionalizmus). Pri jej rekonštrukcii sa použili izolačné dosky z penového skla FOAMGLAS®, ktorých výrobcom je spoločnosť Pittsburgh Corning so sídlom v USA, s európskou centrálou v Belgicku a s výrobným závodom v Českej republike.

Ide o tepelnoizolačný materiál, navyše sú dosky ­FOAMGLAS® parotesné, nenasiakavé, extrémne únosné v tlaku, nehorľavé, tvarovo stále, chemicky a biologicky odolné ako sklo a súčasne ekologické. Táto izolácia sa najčastejšie používa v plochých strechách a v podlahách a vďaka jej vlastnostiam ju možno využiť aj v tých najnáročnejších podmienkach – napríklad pri aplikácii izolačných blokov PERINSUL v prvom rade muriva v päte stien (prerušenie tepelného mosta), pri izolácii striech nad extrémne vlhkým prostredím, v prípade strešného parkoviska pre všetky typy vozidiel, pri izolácii ľadových plôch či základov pod dná veľkoobjemových zásobníkov a pod.

Foto: Pittsburgh Corning

text: Ľudovít Petránsky

Článok bol zverejnený v časopise ASB.