Škárovací materiál ovplyvňuje celkovú funkčnosť obkladu alebo dlažby
Galéria(7)

Škárovací materiál ovplyvňuje celkovú funkčnosť obkladu alebo dlažby

Partneri sekcie:

Základným problémom, ktorý treba riešiť už v projekte stavby, je problém zabezpečenia dostatočných hygienických podmienok v prostredí kúpeľne. V miestnosti, ktorá sa používa niekoľkokrát za deň, by nemali byť nečistoty, huby ani plesne. Domové plesne a výtrusy húb patria medzi faktory, ktoré zapríčiňujú alergické ochorenia.

Plesne, huby a rôzne mikroorganizmy sa najčastejšie vyskytujú na vlhkých miestach, s nedostatkom svetla, nedostatočnou cirkuláciou vzduchu (vetranie) a miestach s usadzovaním sa organických látok. Výnimočne priaznivé prostredie pre rast škodlivých mikroorganizmov a plesní sa nachádza práve v kúpeľniach. Najčastejšie ide o infekcie (mykózy) na povrchu pokožky vrátane vnútorných orgánov, ako aj alergie s následkami ako nachladnutie, zápal spojiviek, hrdla, priedušková astma a alergický zápal pľúc. Okrem toho sa metabolické splodiny húb – mykotoxíny – považujú za karcinogénne, imunotoxické (destabilizujúce funkčnosť imunitného systému), neu­rotoxické (škodlivé pre nervový systém), mutagénne (spôsobujúce dedičné zmeny) alebo teratogénne (škodlivé pre vývoj plodu).

Voľba vhodných materiálov
Je nesmierne dôležité, aby sa kládol dôraz na výber správnych a kvalitných materiálov určených do kúpeľní. Mali by sa voliť také materiály, ktorými sa zabezpečí odolnosť proti vlhkosti a vode. Medzi najčastejšie používané stavebné materiály patria keramické obklady a dlažby. Aby sa však zabezpečila maximálna odolnosť realizovaného obkladu alebo dlažby, treba škáry medzi jednotlivými dlaždicami a obkladačkami vyškárovať škárovacím materiálom, odolným proti vode a vlhkosti (drahšie epoxidové škáry sú rezistentné aj proti kyselinám a lúhom). Minerálne škárovacie materiály majú z dôvodu pórovitej štruktúry pri vysokom zaťažení vlhkosťou určité obmedzenia. Príliš zaťažovaná škára v sprchách, v okolí vane, na podlahách a ďalších miestach, kde často priamo pôsobí voda, môže po čase určité množstvo vlhkosti prepustiť. Dochádza k tomu v prípadoch, keď sa v styku škárovacieho materiálu s obkladačkou alebo dlaždicou objavia takzvané vlasové trhliny. Tie sú síce ťažko rozoznateľné voľným okom, ale dostatočne veľké pre vlhkosť, ktorá nimi preniká do podkladnej vrstvy.

Dilatačné škáry
Ďalším kritickým miestom sú dilatačné škáry vyplnené silikónom, kde dochádza k prieniku vlhkosti najčastejšie. Ovplyvňujúcim faktorom je aj intenzita a frekvencia používania spŕch a v neposlednom rade aj vetranie v týchto priestoroch. Treba dbať na to, aby sa nahromadená vlhkosť dala z priestoru odvetrať.
V dôsledku dlhodobého prenikania vlhkosti dochádza k narúšaniu a znehodnoteniu podkladových konštrukcií a následné opravy môžu byť omnoho rozsiahlejšie a finančne náročnejšie, ako by sa dalo predpokladať. Tieto procesy nie sú krátkodobé a kým sa prejavia, môže prejsť i niekoľko mesiacov.

Systémové riešenia
Výrobcovia stavebnej chémie v súčasnosti ponúkajú moderné stavebné materiály, ktorými možno týmto problémom predchádzať. Ide o systémové riešenia, vďaka ktorým je zabezpečená vzájomná znášanlivosť penetračného náteru, lepidla, izolácie, škárovacieho materiálu alebo silikónu. Na zabezpečenie maximálnej účinnosti by sa mali použiť výrobky od jedného výrobcu. Pri kombinácii výrobkov od rozličných výrobcov sa nedá vylúčiť ich vzájomná negatívna reakcia.

Riešením na zamedzenie prieniku vlhkosti pod obklady a dlažbu sú izolačné stierky označované ako alternatívna izolácia, umiestnené priamo pod obkladom či dlažbou. Nanášajú sa v hrúbke od 0,5 do 3 mm, čo nezvyšuje výšku dlažby. Izolačnými stierkami sa nahrádzajú pôvodné lepenky a ich aplikácia nie je nutná po celej ploche kúpeľne. Je nevyhnutná na stenách v sprchovacom kúte, okolo vane a hlavne na podlahe. Aby sa v miestnosti vytvoril dokonale izolovaný priestor, aplikuje sa izolácia aj na okolitých stenách do výšky 150 až 200 mm.

Ďalšou súčasťou systémových riešení sú kvalitné cementové škárovacie mate­riály a silikóny, ktoré svojím špeciálnym zložením zabraňujú tvorbe a rastu škodlivých mikroorganizmov. Ich použitím možno dosiahnuť dlhodobé zachovanie vizuálnej kvality škár medzi dlaždičkami bez čiernych usadenín a nánosov, pričom kúpeľňa nebude zdraviu škodlivá a bude optimálne vyhovovať aj alergikom. Vďaka špeciálnemu zloženiu je absorpčná vlastnosť spojov potlačená, čo zamedzuje prenikaniu vody do ich štruktúry. Spoje sú hladké a tvrdé, čo značne znižuje tvorbu usadenín prachu a špiny na ich povrchu.

Penetrácia podkladu hĺbkovým penetračným náterom Uloženie izolačných pásov
Utesnenie kútov izolačným pásom

Materiály na báze cementu
Cementové škárovacie materiály sú charakteristické vylepšenými parametrami modifikátorov, ktoré sa priamo podieľajú na zamedzení rastu húb a plesní. Medzi ne patrí nízka pórovitosť, teda nasiakavosť, hladkosť, vysoká odolnosť proti poškrabaniu a zvýšená odolnosť proti oderu a chemickým vplyvom, vďaka čomu povrch spojov zostáva tvrdý a hladký, to znamená bez dutín, v ktorých by sa mohla hromadiť výživa pre huby alebo ich spóry. Podobne bolo modifikované aj zloženie flexibilného silikónu.

Realizácia obkladov a dlažieb

Podklady musia byť čisté, suché a zbavené nesúdržných častíc. Na nasiakavé podklady sa štetkou nanesie neriedený penetračný náter, ktorý sa 4 hodiny nechá zaschnúť. Penetračný náter účinkuje hĺbkovo na hornej hrane danej konštrukcie, zvyšuje jej pevnosť a znižuje nasiakavosť. Nanáša sa na všetky nasiakavé podklady, ako sú omietky, betóny, potery, podklady sadrové, anhydritové, pórobetónové a sadrokartón. V prípade nutnosti možno napenetrovaný podklad pred pokladaním dlažby vyrovnať samonivelizačným materiálom, pri rovnom povrchu možno klásť dlažbu do lepidla bez vyrovnania.

Penetrovanie podkladu
Penetrovanie podkladu sa realizuje nanesením jednozložkového tesniaceho materiálu v neriedenej podobe valčekom alebo štetcom vo dvoch vrstvách s celkovou hrúbkou do 1 mm. Prvá vrstva sa nanáša vždy štetcom. Druhá vrstva sa nanáša po uplynutí asi 1,5 hodiny. Jednozložkový tesniaci materiál je vhodný na penetrovanie omietok, poterov (aj s podlahovým vykurovaním), v bytovej výstavbe na miesta zaťažené vlhkosťou (kúpeľne, sprchy, toalety a kuchyne). Do rohov a dilatačných škár na vodotesné premostenie dilatačných a prechodových škár sa odporúča vložiť izolačný pás. Izolačné pásy sa vkladajú do čerstvej prvej vrstvy penetračného náteru a prekrývajú sa druhou vrstvou. Približne 12 hodín po nanesení druhej vrstvy penetračného náteru možno lepiť keramické obklady a dlažbu.

Lepenie obkladov a dlažieb
Lepiacu tenkovrstvovú maltu možno použiť na lepenie a pokladanie obkladov a dlažieb na stabilné a stále podklady, ako sú betón, cementové potery, cementové i vápenno-cementové omietky. Na lepenie keramických obkladov a dlažieb na stabilné podklady, ale aj kritické podklady, ako sú sadrovláknité dosky, sadrokartón, drevotriesky, montážne dosky, podlahové vykurovanie, sa odporúča použiť tenkovrstvovú flexibilnú lepiacu maltu. Ak treba lepiť obklady a dlažby na podklady, ako sú napríklad montážne, drevotrieskové a OSB dosky, schodištia, balkóny a terasy, bazény a nádrže na vodu, odporúča sa použiť špeciálne tenkovrstvové lepiace malty určené na kritické podklady.

Na lepenie obkladov a dlažieb tenkovrstvovou maltou sa používa technika tenkovrstvového lepenia. Tenkovrstvové lepenie znamená, že hrúbka vrstvy lepidla pod obkladom, čiže lôžko, by nemalo presiahnuť hrúbku 5 mm a veľkosť zubov oceľového zubového hladidla, ktoré treba použiť pri nanášaní lepiacej malty, by mala byť priamo úmerná hrúbke obkladu. Ak je hrúbka vrstvy väčšia ako 5 mm, dochádza v lepidle k vnútornému pnutiu, čo môže spôsobiť separáciu dlažby, či obkladu od lepidla, alebo sa môžu vytvoriť trhliny v škárach alebo v glazúre. Dôsledkom toho môže byť až poškodenie dlažby.

Podkladné lepidlo možno nanášať tromi spôsobmi:
Floating je metóda, pri ktorej sa lepiaca malta nanáša zubovým hladidlom vo dvoch fázach. Najprv sa na podkladovú plochu nanesie tenká kontaktná vrstva. Potom sa do nej pod uhlom 40 až 60 stupňov zubovou stierkou nanáša lepidlo, do ktorého sa vtlačí obklad alebo dlažba.

Buttering je metóda natierania. Na podklad sa natrie tenká vrstva lepidla. Zároveň sa lepidlo nanesie aj na zadnú stenu keramického obkladu alebo dlažby a vtlačí sa do lepidlom natretého podkladu.

Buttering-floating je kombinovaný spôsob oboch predchádzajúcich metód, keď sa lepidlo nanáša na zadnú stranu dlažby alebo obkladu, ako aj zubovým hladidlom na podkladovú plochu.

Škárovanie obkladov a dlažieb
Vyplnenie škár škárovacím materiálom možno začať realizovať po 48 hodinách. Výber škárovacieho materiálu je závislý nielen od prostredia (exteriér, interiér, vlhké prostredie), ale aj od šírky škár. K dispozícii sú cementové škárovacie materiály určené na škárovanie úzkych (do 8 mm) alebo širokých (do 15 mm) škár, flexibilný škárovací materiál s hydrofóbnym efektom, hydrofóbny škárovací materiál so zvýšenou chemickou a mechanickou odolnosťou. Flexibilný škárovací materiál s hydrofóbnym efektom je odolný proti znečisteniu, plesniam a hubám. Je určený na škárovanie obkladov, dlažieb a mozaiky z keramiky, skla a kameniny na stenách a podlahách. Vďaka vysokému stupňu hydrofobizácie (efekt aquastatic) kvapky vody na jeho povrchu ostávajú vo forme perličiek a nevsakujú do štruktúry škáry. To umožňuje jeho použitie na miestach dlhodobo vystavených pôsobeniu vody, ako napríklad v kúpeľniach, sprchách, kuchyniach. Nízku nasiakavosť škárovacích materiálov zaručuje trojstupňový systém hydrofobizácie, to znamená optimálne zvolená zrnitosť plniva, hydrofobizácia na povrchu škáry a hydrofobizácia v štruktúre škáry.

Na balkóny a terasy (na šírku škár do 20 mm) sa odporúča použiť špeciálny vodotesný flexibilný škárovací materiál. Takýto škárovací materiál je určený na škárovanie obkladov a dlažieb z keramiky, skla a kameniny (okrem prírodného kameňa náchylného na prefarbenie a mramoru) na stenách a podlahách. Keďže sa vyznačuje vysokým stupňom hydrofobizácie, môže sa použiť aj na vyplnenie škár medzi obkladačkami a dlaždicami bazénov s výškou hladiny vodného stĺpca do 60 cm, verejných spŕch a kúpeľov, vstupných hál a podobne.

Dlažba je pochôdzna po 9 hodinách tvrdnutia škárovacieho materiálu. Prvý kontakt s vodou je možný po 24 hodinách. V priebehu prvých  piatich dní po aplikácii možno používať iba čistú vodu, bez akýchkoľvek čistiacich prostriedkov. Úplnú hydrofóbnosť dosahuje vyplnená škára päť dní po aplikácii.

Dilatačné, montážne a stykové škáry treba vyplniť tesniacim povrazcom a následne trvalo elastickým sanitárnym silikónom. Trvalo elastický sanitárny silikón je odolný proti vode, plesniam, baktériám, vonkajším vplyvom a vysokým teplotám. Je vhodný na vypĺňanie škár a medzier pri realizácii obkladov a dlažieb v miestach, kde bude umiestnená sanitárna keramika a dôjde tak k jej styku s obkladom. Škárovacie materiály sú v súčasnosti už dostupné v rozličných farebných odtieňoch. Vrstva sanitárneho silikónu široká 1,5 mm vytvrdne asi po 24 hodinách.

Chyby pri použití škárovacích materiálov
Medzi najčastejšie chyby pri vypĺňaní škár škárovacím materiálom patrí:

  • nedostatočné očistenie podkladu určeného na aplikáciou škárovacích materiálov,
  • použitie skorodovaného náradia alebo miešacích nádob,
  • nesprávny pomer vody a škárovacieho materiálu,
  • aplikácia škárovacieho materiálu na nedostatočne vyschnutú lepiacu maltu, čo vedie k farebným škvrnám škárovacieho materiálu,
  • slabá ochrana vyškárovaného povrchu pred mrazom, dažďom a pred príliš rýchlym vyschnutím škárovacieho materiálu,
  • vysoký obsah vzduchových bublín v nesprávne vymiešanom škárovacom materiáli,
  • nesprávne určenie druhu podkladového materiálu.

Ing. Jana Chudobová
FOTO: Henkel

Ing. Jana Chudobová pracuje ako junior brand manager vo firme Henkel Slovensko, spol. s r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.