image 77307 25 v2
Galéria(11)

Ako vymaľovať interiér

Partneri sekcie:

Maľovanie interiérovými farbami je vo väčšine prípadov jednoduché. Ak sa však nedodržia stanovené technologické postupy, môžu nastať rozličné komplikácie.

01 BASF IMG 9060
02 BASF IMG 9079
03 BASF IMG 9096 pci
04 BASF IMG 9084
06 BASF IMG 9099 pci
07 BASF IMG 9112
08 BASF IMG 9124 pci
09 BASF IMG 9129

Preriedená farba – nízka viskozita

Ak sa maliarsky náter zriedi priveľkým množstvom vody, farba pri aplikácii steká, má minimálnu kryciu schopnosť, spodné vrstvy sa premáčajú a rozpúšťajú, nie je možné docieliť správne rozmiestnenie pigmentov, na ploche vznikajú pruhy, náter môže praskať a trhať sa (zviazanie živíc/polymérov obsiahnutých vo farbe, ktoré tvoria hlavnú spojivovú zložku, je obmedzené).

Veľmi hustá farba – vysoká viskozita

Ak je farba veľmi hustá, zle sa rozotiera, nedá sa dosiahnuť potrebné krytie, takže nemožno vytvoriť hladký jednoliaty náter bez štruktúry a stôp po nanášaní. Vysoká hustota náteru spôsobuje silnú adhéziu a vnútorné pnutie, náter sa môže od podkladu ľahko odtrhnúť. Veľmi hustou farbou sa väčšinou vytvorí hrubá vrstva, ktorá vysychá pomaly. V neposlednom rade steká a spotreba farby je vyššia.

Náter nových štukových omietok

V prípade novostavieb treba mať vždy na mysli, že nové omietky sú značne alkalické. Najskôr je potrebné zistiť, či je podklad štuky alebo omietky dostatočne suchý a vyzretý. Veľmi často sa totiž stáva, že sa štuka aplikuje na nie celkom vyzretý podklad z jadrovej omietky, v dôsledku čoho sa môže stať, že náter realizovaný interiérovou farbou poškodia alkalické látky presakujúce z podkladu. Podklad realizovaný z minerálnej omietky by mal mať maximálnu zvyškovú vlhkosť v rozpätí 6 až 8 %. Náter by sa mal aplikovať pri teplote +15 až +20 °C. Nižšie teploty spôsobujú pomalé zasychanie a môžu mať vplyv na aditíva obsiahnuté v nátere. To sa prejavuje presiaknutím vápenatých a cementových látok z podkladu (tvoria sa fľaky). Pred aplikovaním interiérových farieb na nové minerálne podklady treba na podklad vždy naniesť penetračný náter, ktorým sa zjednotí nasiakavosť podkladu, obmedzí presakovanie nežiaducich zvyškových látok a zvýši priľnavosť i výdatnosť ďalších vrstiev.

Pred aplikáciou farby

Všetky plochy, ktoré sa nebudú maľovať, je dobré zakryť fóliou a maskovacími páskami. Po odlepení maskovacích pások vzniknú rovné okraje. Zásuvky, vypínače či ďalšie prvky by sa mali chrániť fóliou alebo páskou aj v prípade vodouriediteľných farieb. Nesúdržné vrstvy na stene je potrebné odstrániť pomocou maliarskej špachtle. Všetky praskliny treba vyškrabať hranou maliarskej špachtle, čím sa zväčšia aj lepšie zaplnia. Prach a nečistoty sa odstránia suchým štetcom. Vyškrabaná a vyčistená trhlina sa následne navlhčí vodou a vyplní výplňovým tmelom pomocou aplikačnej pištole. Po vyschnutí a zatvrdnutí sa opravené plochy prebrúsia brúsnym papierom.

Na takto pripravený podkald sa štetkou alebo valčekom nanesie penetračný náter, čím sa spevní podklad a zníži spotreba farby. Po zaschnutí možno aplikovať prvú vrstvu farby zriedenú vodou v pomere 1 : 0,3 (farba : voda). Po technologickej prestávke 4 až 5 hodín pri teplote +20 °C sa nanesie druhá vrstva farby zriedená vodou v pomere 1 : 0,1 (farba : voda).

01 | Zakrytie nemaľovaných plôch
Všetky plochy, ktoré sa nebudú maľovať, sa zakryjú fóliou a maskovacími páskami. Po odlepení maskovacích pások vzniknú rovné okraje.

02 | Oblepenie
Zásuvky, vypínače a ďalšie prvky, ktoré sú súčasťou maľovanej plochy, sa tiež oblepia fóliou alebo maskovacou páskou.

03 | Odstránenie nesúdržných častí
Z podkladu sa odstránia nesúdržné časti pomocou maliarskej špachtle. Drobné trhliny sa vyplnia vhodným materiálom.

04 | Vyškrabanie prasklín
Praskliny a trhliny sa vyškrabú (zväčšia hranou maliarskej špachtle). Vzniknutý prach a nečistoty sa odstránia suchým štetcom. Zväčšená vyškrabaná prasklina očistená od prachu a nečistôt sa navlhčí vodou a vyplní elastickým tesniacim tmelom.

06 | Prebrúsenie opravených miest
Po zatvrdnutí a vyschnutí opravných mate­riálov sa plochy prebrúsia brúsnym papierom.

07 | Penetrácia podkladu
Penetračný náter sa pred nanesením dôkladne premieša. Na celú plochu sa štetcom alebo valčekom nanesie rovnomerná vrstva penetračného náteru.

08 | Riedenie farby
Interiérová farba sa nanáša v dvoch vrstvách. Farba na zhotovenie prvého náteru sa zriedi vodou v pomere 1 : 0,3 (farba : voda) a na zhotovenie druhého náteru v pomere 1 : 0,1 (farba : voda).

09 | Malé a členité plochy
Najskôr sa štetcom natrú malé plochy a členitejšie časti (plochy okolo zásuviek, zárubní, okrajov stien a rohy miestnosti), až potom sa začne s nanášaním farby na ostatné plochy.

10 | Samotné maľovanie
Odporúča sa začať s aplikáciou farby na strop a až následne na steny. Využíva sa na to jemný valček s kratšími vláknami na dlhej rúčke, ktorý sa ťahá zhora nadol. Ťahy štetcom alebo valčekom sa musia križovať, aby náter vytvoril kompaktný celok.

05 | Vyplnenie prasklín tmelom
Kryt závitového nadstavca kartuše sa rovno odreže, naskrutkuje sa dýza, ktorá sa šikmo zreže tak, aby priemer zodpovedal šírke škáry. Kartuša sa vloží do aplikačnej pištole a tmel sa vytlačí do škáry. Ešte pred vytvorením povlaku sa vyhladí vhodným navlhčeným nástrojom.

Info o materiáli:

  • Disperzná interiérová farba na nátery nových aj starých minerálnych podkladov, sadrokartónu, tapiet z hrubých vlákien, disperzných farieb

Čo budete potrebovať

  • Elastický tesniaci tmel PCI Adaptol®, spotreba: približne 25 ml/m (šírka škár 5 × 5 mm), približne 100 ml/m (šírka škár 10 × 10 mm), kartuša 310 ml
  • Penetračný náter PCI Gisogrund® PGM, spotreba: 0,25 kg/m2, plastové vedro 1, 5, 10 a 20 kg
    alebo PCI Gisogrund® OP (riedený vodou 1 : 1), spotreba: približne 100 až 200 ml/m2, plastový kanister 5 a 10 l
  • Interiérová farba PCI Multitop® Classic, spotreba: 0,16 l/m2 (2 nátery), plastové vedro 3 a 10 l
  • Maliarska fólia
  • Maskovacia páska
  • Náradie a pomôcky: maliarska špachtľa, aplikačná pištoľ, brúsny papier, aplikačný valček, plastová nádoba, nádoba na vodu, drievko na miešanie, maliarsky štetec, jemný valček s kratším vlasom na dlhej rúčke

Pozor! Riedenie penetračného náteru

Penetračný náter musí byť správne nariedený, aby sa na povrchu nevytváral lesklý film. Realizovať penetračné vrstvy pomocou veľmi nariedených prípravkov je nevhodné. Spojivo vplyvom prímesí plnív nevnikne do podkladu, takže podklad sa hĺbkovo nespevní. Nariedený materiál navyše stráca pevnosť, môže praskať a odlupovať sa.

Interiérová farba

Polymérový disperzný náter s prísadou aditív, uhličitanu vápenatého, bieleho pigmentu a silikátových prímesí. Farba určená na vnútorné použitie. Vhodná na zhotovenie náterov na hladkých, štruktúrovaných a zdrsnených minerálnych podkladoch, sadrových doskách, sadrokartóne, starých disperzných náteroch, sanačných, sadrových omietkach a pod. Vhodná aj na nátery betónových panelov a monolitických betónov. Priľnavá, vysoko oteruvzdorná a difúzna.

www.pci-sk.sk

TEXT + FOTO: BASF

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.