Do kvality sa investovať oplatí (profil spoločnosti STOMIX Bratislava s. r. o.)
Galéria(4)

Do kvality sa investovať oplatí (profil spoločnosti STOMIX Bratislava s. r. o.)

Európsky dodávateľ zatepľovacích a stavebných systémov – to je ambícia spoločnosti Stomix, ktorá vznikla pred 16 rokmi ako malá regionálna firma v českej obci Žulová v Jeseníkoch. V súčasnosti má deklarovaná ambícia reálne kontúry, pretože zo Stomixu sa stala medzinárodná spoločnosť, ktorá cez 26 obchodných spoločností pôsobí vo viacerých krajinách Európy a Ázie od Českej republiky až po Kazachstan. Dynamický rast tejto výrobnej spoločnosti sa prejavil aj v obchodnom zastúpení na Slovensku, ktoré má aj počas hospodárskej krízy priaznivé výsledky. O činnosti spoločnosti Stomix Bratislava, s. r. o., sme sa porozprávali s jej konateľkou Ing. Andreou Petrovičovou.

Na úvod si zrekapitulujme míľniky vývoja spoločnosti Stomix. Ktoré boli najvýznamnejšie?
Predovšetkým to bolo rozhodnutie vytvoriť vlastnú obchodno-servisnú sieť a budovať zahraničnú sieť pobočiek. Tieto medzníky úzko súvisia s históriou spoločnosti, pričom v súčasnosti je dôležitým procesom zmena jej organizačnej štruktúry. Tá je dôsledkom neustálych zmien na trhu, na ktoré sme reagovali novým nastavením systémov organizácie práce. Samozrejme, tie sa neustále podrobujú hĺbkovým previerkam.

Menili ste niekedy predmet vašej činnosti?
Zatiaľ nie, pokiaľ všetko funguje, nie je dôvod meniť naše zameranie.

Nemuseli ste ho modifikovať ani počas zmeny organizačnej štruktúry?
Nie, zmena organizácie práce súvisí s rastom spoločnosti.

Rastiete aj počas hospodárskej krízy?
Je pravda, že v minulosti sme boli zvyknutí na iné nárasty objemu predaja, no vzhľadom na súčasnú situáciu v stavebníctve sme na tom relatívne priaznivo.

Medzi vaše hlavné produkty patria vonkajšie tepelnoizolačné kontaktné systémy (ETICS). Na aký typ budov sú určené?

Ide o systémy dodatočnej tepelnej izolácie fasád, ktoré možno použiť pri rekonštrukcii starších budov, ale aj pri stavbe nových. Podľa požiadaviek investora možno zvoliť kontaktný zatepľovací systém stomixTHERMalfa na báze izolantu z polystyrénu alebo stomixTHERMbeta na báze izolantu z minerálnej vlny. Ponúkame tiež zatepľovací systém určený pre montované domy a drevostavby, ako aj riešenie zateplenia soklovej časti budovy.

Aká je životnosť systému?
Na životnosť ETICS priamo vplývajú hlavne štyri aspekty. V prvom rade je to kvalitný projekt – žiaľ, na tom investor často šetrí, aj keď jeho cena tvorí takmer zanedbateľné percento ceny obnovy budovy. V praxi sa stretávame často s projektmi, ktoré sú síce lacné, ale neriešia sa v nich neštandardné detaily, statika a podobne. Ďalej je to kvalitný produkt – teda ETICS s označením CE, správne zabudovanie a údržba v zmysle pokynov výrobcu. Pri dodržaní týchto predpokladov je životnosť zatepľovacích systémov minimálne 25 rokov.

Pokyny k údržbe som videl aj na vašich internetových stránkach. Máte aj iné prostriedky na ich uvedenie?
Samozrejme, nachádzajú sa aj v tlačenej forme na jednotlivých pobočkách. Náš informačný systém, ktorý sme prispôsobili nášmu spôsobu predaja, nám umožňuje evidenciu jednotlivých stavieb. Základné pokyny pri postupe poškodených vecí dávame aj osobne zákazníkovi. Každá stavba je evidovaná. Tam sa nachádzajú všetky informácie týkajúce sa komunikácie a stretnutí, poznámky zo servisných kontrol a podobne. Disponujeme taktiež rozsiahlym fotoarchívom stavieb. Na základe toho potom vieme, čo sa na danej stavbe použilo, a odporučíme, aké materiály treba použiť pri údržbe, resp. navrhneme spôsob opravy (pri mechanickom poškodení a podobne).

Zastavme sa pri vašej distribučnej sieti. Ako sa vám osvedčila táto forma predaja?
Naše niekoľkoročné skúsenosti s ňou sú pozitívne. Uvedené informácie doložené fotoarchívom by pri predaji cez sieť stavebnín nebolo možné získavať.

Kooperujete v rámci distribúcie aj s ďalšími štátmi, v ktorých máte svoje zastúpenie?
Áno, či už ide o našu spoluprácu s Českou republikou, Poľskom, Maďarskom, Rumunskom, Litvou, Ruskom, Ukrajinou, Azerbajdžanom alebo Kazachstanom, vždy sa snažíme ťahať za jeden povraz. Hoci každý štát má svoje individuálne predpisy, filozofia spoločnosti zostáva všade rovnaká. Výrobný závod v Čechách aj v Rusku sú certifikované v zmysle požiadaviek ISO 9001 a 14001. Z kvalitatívneho hľadiska sú obe výrobne rovnocenné. Vážime si peniaze našich investorov, a preto sa im snažíme dodávať iba kvalitu.

Čo je vašou ďalšou pridanou hodnotu?
Poradenstvo a servis. Vlastnou distribúciou totiž vieme ponúknuť aj tieto služby. Keďže vieme o každom rodinnom dome, či panelovom dome, ktorý sa zatepľuje naším systémom, vieme to aj spätne skontrolovať. Na príslušné miesta chodí náš servisný technik, ktorý vykonáva technologický dohľad.

Na čo konkrétne dohliada?
Ide o dohľad, či sa skutočne používa kompletný zatepľovací systém od našej spoločnosti. Ľudia totiž hľadajú tie najlacnejšie varianty, a potom kombinujú rôzne systémy. Takáto kombinácia však ovplyvňuje životnosť ETICS. Chýba systematická nehlásená kontrola napr. zo strany štátu pri dotáciách na systémové poruchy, resp. čerpaní finančných prostriedkov z Vládneho programu zatepľovania. Tiež stanovenie finančných postihov pri nedodržaní skladby ETICS, či nedodržaní technologických pokynov výrobcu použitého ETICS.

Kto by mal vykonávať túto kontrolu?
Najlepšia by asi bola stavebná polícia v spolupráci s TSUS-om ako vydavateľom licencií, ktorý kontrolu síce vykonáva, ale jeho kompetencia končí odobratím licencie.

Vráťme sa ešte k vašim službám. Ako funguje váš servis?

Čo sa týka návrhu ETICS, robíme základný tepelnotechnický výpočet s priebehom vodnej pary v obvodovej konštrukcii, na základe ktorého odporúčame investorovi hrúbku a typ izolantu. Na základe skúšky prídržnosti lepiaceho tmelu k podkladu, ako aj predpokladaným vplyvom okolia, odporučíme skladbu ETICS. Po vykonaní skúšky výťažnej sily príchytiek navrhneme kotevný plán, ktorý by mal byť súčasťou projektovej dokumentácie v zmysle STN 73 2901 a tá je zo zákona záväzná. Zadarmo navrhneme aj vizualizáciu, ale tú už realizujeme v súčinnosti s klientom, pretože farba a grafické členenie je subjektívna záležitosť. Pokiaľ ide o samotnú realizáciu, za samozrejmosť považujeme zaškolenie realizačnej firmy. Ďalej vykonávame kontrolu dodržiavania technologického predpisu a kontrolu dodržiavania zabudovávania dohodnutej skladby ETICS.

Bezplatne ponúkate aj produkt s názvom Zateplenie Plus. Mohli by ste ho priblížiť?
Ide o formu služby, pričom tento produkt má dve predrealizačné fázy. V týchto fázach ide najmä o formuláciu požiadaviek zákazníka ako na použitý materiál, tak aj na samotného zhotoviteľa ETICS. Investor má svoju predstavu, hoci často dosť hmlistú. Vie, akú farbu by použil, ale ďalšie očakávania nemá. Preto sa spoločnými silami pokúšame dopracovať k jeho skutočným potrebám. Snažíme sa mu vysvetliť výhody rozličných systémov, aby sa na základe poznatkov mohol správne rozhodnúť. Tretia etapa je samotná realizácia a poslednou je odovzdanie stavby.

Takmer 90 % vašej produkcie povrchových úprav tvoria silikónové omietky, ktoré nie sú najlacnejšie. Darí sa vám presviedčať zákazníkov o ich kvalitách?
Je pravda, že silikónová omietka je o čosi drahšia, ale systém s touto povrchovou úpravou má najdlhšiu životnosť a následne aj najnižšie náklady na údržbu. Takže v konečnom dôsledku je ETICS s povrchovou úpravou na báze silikónu vlastne najlacnejším variantom, ak berieme do úvahy cenu za m2 počas životnosti ETICS. Rozhodujúcim argumentom je, keď ľuďom ukážeme, ako vyzerá stavba s po­užitím silikónovej a akrylátovej omietky povedzme po siedmich rokoch. Navyše, silikónová omietka má popri dlhšej životnosti aj odperlovací a antistatický efekt, ako aj samočistiacu schopnosť dažďom. Všetky tieto vlastnosti našich výrobkov prezentujeme na domových schôdzach vlastníkov bytov a správcovských spoločností, špecializovaných výstavách i odbor­ných konferenciách. Jednoducho, cesta našich produktov k zákazníkovi vedie cez vytrvalú osvetu.

V ktorej fáze je výhodné komunikovať s investormi?
V momente, keď začnú uvažovať o zateplení. Ideálne je využiť spomenuté predrealizačné fázy a dohodnúť si kroky, kto s kým a ako bude komunikovať. Snažíme sa tak eliminovať problémy na stavbe, ktorým je napríklad nedostatok materiálu na stavbe alebo nejednoznačné určovanie cien.

Spomenuli ste správcovské spoločnosti. Ako s nimi spolupracujete?
Snažíme sa s nimi budovať a udržiavať dobré vzťahy, ktoré sú založené na vzájomnej dôvere. Samozrejme, aj my urobíme niekedy chybu, ale postavíme sa k nej čelom a snažíme sa jej v budúcnosti vyvarovať. Dôležité je, aby sa jej vyvarovali aj realizačné firmy, s ktorými spolupracujeme a v konečnom dôsledku bol spokojný zákazník.

Máte aj svoje vlastné realizačné firmy?
Nemáme, ale snažíme sa spolupracovať s osvedčenými firmami, ktoré majú licenciu na zatepľovanie a s kvalifikovanými živnostníkmi. Ľudia však uprednostňujú nízku nadobúdaciu cenu zateplenia, a to je problém. Odporúčam im, aby vedeli, čo kupujú a v rozhodovaní mysleli aj na kvalitu. Často sa totiž stáva, že to najlacnejšie je v konečnom dôsledku najdrahšie.

Úspech ste mali aj so svojím balkónovým programom, za ktorý ste dostali na CONECO 2009 čestné uznanie. Ako tento program funguje?
Sanovanie balkónových konštrukcií je jednou zo základných súčastí obnovy panelových domov, ale opravy sú potrebné aj na rodinných domoch a ďalších objektoch. Týmto systémom sa okrem iného podarilo odstrániť aj tepelné mosty, ktoré by inak vznikli po zateplení obvodového plášťa budovy.

Ako ste tieto tepelné mosty odstránili?

Celú plochu balkónovej dosky sme obalili izolantom. Mojim kolegom sa podarilo vyvinúť systém, ktorý je bez technologickej prestávky. V skladbe sa nachádzajú dve vrstvy hydroizolácie. Aj keď je náš nový systém drahší oproti klasickej „vápenno-cementovej oprave“, ľudia časom zistia, že do kvality sa investovať oplatí.

Vládny program zatepľovania sa snaží stimulovať investície v tejto oblasti. Čo v tejto oblasti vnímate ako priority?

Na samotný vládny program sa pozerám ako na prospešný. Treba si uvedomiť, že zateplenie nie je len o úspore energií, ale aj o sanácii obvodového plášťa a teda zvýšení životnosti budovy. Zostáva dúfať, že obnova bytového fondu sa naštartuje tým správnym tempom.

Stomix pôsobí v oblasti stavebnej chémie. Čo všetko robíte pre ochranu životného prostredia?
Ochrana životného prostredia je súčasťou našich aktivít. Stomix je držiteľ Európskych technických schválení pre zatepľovacie systémy, umožňujúcich používať označenie CE, máme aj certifikát systému environmentálneho manažmentu podľa ISO 14001. Tento certifikát rieši hospodárenie s odpadmi, ale čo sa týka revitalizácie okolia, to už nechávame na ostatných. Samozrejme, sponzorujeme aj projekty spojené s ochranou životného prostredia, ale predovšetkým sa snažíme robiť kvalitne našu prácu.

Ľudo Petránsky
Foto: Stomix Bratislava

Článok bol uverejnený v magazíne Správa budov.