maccaferri central europe mame realne predstavy o buducnosti
Galéria(3)

MACCAFERRI CENTRAL EUROPE: Máme reálne predstavy o budúcnosti

Spoločnosť Maccaferri skúma, navrhuje a vyvíja riešenia na výstavbu, protieróznu ochranu a stabilizáciu zemín vo vyše sto krajinách sveta. Jednou z viac ako šesťdesiatich pobočiek a dcérskych spoločností tejto talianskej firmy je aj MACCAFERRI CENTRAL EUROPE, ktorá pôsobí na Slovensku od roku 2005. O jej činnosti nám porozprával výkonný riaditeľ spoločnosti Ing. Ján Németh.

01 jan nemeth big image
04 imgp2046   edited pg big image
maccaferri central europe mame realne predstavy o buducnosti 6826 big image
Spoločnosť Officine Maccaferri vznikla koncom 19. storočia a postupne sa rozširovala do celej Európy. Kedy a akým spôsobom k nej pribudla dcérska spoločnosť na Slovensku?
Spoločnosť Officine Maccaferri vznikla v roku 1879 v talianskej Bologni ako rodinná firma (Maccaferri je priezvisko zakladateľa), to znamená, že v tomto roku oslávi 134. výročie svojej existencie. Za toto obdobie sa vypracovala na celosvetovú spoločnosť, ktorá má pobočky na všetkých svetadieloch a zamestnáva viac ako 2 000 pracovníkov. Je členom holdingu, ktorý má niekoľko spoločností pôsobiacich vo viacerých sektoroch. Officine Maccaferri sa venuje predovšetkým oblasti veľkého stavebníctva, ale len málokto vie, že jedna zo spoločností holdingu vyrába napríklad cigary. Ale naspäť k vašej otázke týkajúcej sa pôsobenia na Slovensku. Áno, bola to práve spoločnosť Officine Maccaferri, ktorá prakticky hneď po politickej zmene v bývalom Československu v roku 1990 prišla na Slovensko do malej kopaničiarskej osady Dolný Štverník, aby tu implementovala do výroby vtedy ešte štátneho podniku Pružináreň a strojáreň Brezová výrobu šesťhrannej siete a priestorových prvkov použiteľných v stavebníctve – gabionov (drôtokamenných košov). V tom čase len málokto vedel, čo toto slovo znamená, dnes je to však už obľúbená alternatíva riešení zväčša oporných a zárubných múrov pri výstavbe ciest, železníc a úprave vodných tokov. Ja som mal to šťastie, že som pôsobil na pracovisku tohto podniku v Bratislave; išlo o divíziu Inžiniering, ktorá túto implementáciu zabezpečovala, mal som teda možnosť byť pri tom od samotného začiatku. Paradoxne až v roku 2005 spoločnosť Maccaferri vstúpila na slovenský trh majetkovo, a to prostredníctvom firmy Eurogabions, v ktorej mala majoritný podiel. V roku 2009 sa vyplatením minoritného spoločníka stala stopercentným vlastníkom firmy a zmenila názov na MACCAFERRI CENTRAL EUROPE, s. r. o. (ďalej MCE).

Vaša pôsobnosť zahŕňa množstvo oblastí a ponúkate veľa produktov. Plánujete ďalšie rozširovanie?
Keď spoločnosť Maccaferri prišla pred 23 rokmi na Slovensko s technológiou výroby pletených gabionov, ešte nikto netušil, aké široké je jej portfólio riešení a výrobkov. Postupom času, ale predovšetkým od roku 2004 sa začala rozširovať aj ponuka spoločnosti MCE. Dlhé desaťročia firma reprezentovala pletené gabiony, vzhľadom na požiadavky trhu však už niekoľko rokov ponúka aj systém zváraných prvkov, ktorý je populárny, má silnú pozíciu v strednej Európe a vyhovuje najmä architektonickým konštrukciám. Rovnako významne sme sa presadili v predaji geosyntetických materiálov používaných v stavebníctve, ponúkame dokonca aj betónový prefabrikovaný vystužený múr. Keď to zhrniem, naša ponuka obsahuje 10 sektorov, pričom posledný, v ktorom sa momentálne etablujeme, je sektor tunelársky.

Vzhľadom na skutočnosť, že ide o dynamicky sa rozvíjajúcu spoločnosť, ktorá neustále čerpá a vymieňa si informácie s materskou aj so sesterskými spoločnosťami, je reálny a mimoriadne pravdepodobný predpoklad ďalšieho rozširovania portfólia.

Aký je percentuálny pomer všetkých vašich činností? Čomu sa venujete najviac?
Samozrejme, že pri takom širokom zábere, aký naša spoločnosť má, nie je jednoduché odpovedať na túto otázku. Isté však je, že záujem sústreďujeme na riešenia a produkty, ktoré vychádzajú z našej výrobnej základne v Brezovej pod Bradlom. Ide teda o pletené dvojzákrutové produkty, ktoré ponúkame viacerým sektorom. Samozrejme, dominantné sú drôtokamenné koše na cestnú výstavbu. Za viac ako dvadsať rokov sa z tohto stavebného prvku stalo obľúbené riešenie, ktoré čoraz častejšie vidieť popri našich cestách a diaľniciach. Veľmi vhodným konštrukčným prvkom sú aj pletené matrace, gabiony a vrecia na vodohospodársku výstavbu, rekonštrukcie vodohospodárskych diel a ochranu proti povodniam. Tu treba zdôrazniť, že na rozdiel od tuhých zváraných konštrukcií je pletený prvok veľmi vhodný pre svoju pružnosť a schopnosť absorbovať deformácie. V poslednom období sa významne uplatňujú pletené siete aj ďalšie produkty určené do segmentu ochrany pred skalným rútením. V tejto oblasti ponúkame celý rad produktov a riešení, ktoré významným spôsobom chránia ľudské životy a majetok. Jedným z príkladov je úsek pod Strečnom, kde sme sa v roku 2008 výrazne podieľali na sanácii trasy s dĺžkou 9,5 kilometra. Smutné ale je, že aj v tejto oblasti funguje zaklínadlo „nie sú peniaze“ a pripravené projekty sanácií úsekov čakajú na realizáciu zväčša v zásuvkách. Výstavba sa začne, až keď vzniknú straty na majetkoch a v horšom prípade aj na životoch.

Dôležité percentá v štruktúre predaja MCE tvoria dodávky syntetických materiálov – od jednoduchých geotextílií až po špeciálne vysokopevnostné materiály určené na vystuženie zemín a sanáciu neúnosných podloží. V ostatných dvoch rokoch sa veľmi intenzívne venujeme tunelárskemu sektoru. Je všeobecne známe, že na Slovensku sa má v najbližšom období vybudovať mnoho cestných a železničných tunelov.
Spoločnosť Maccaferri má vo svojej skupine firmu špecializovanú na tunelársky sektor. Túto skutočnosť chceme využiť a ponúknuť nové produkty a technológie na domáci trh, ako aj do okolitých krajín, kde naša spoločnosť pôsobí.

Spolupracujete aj s vedeckými pracovníkmi? Akou mierou sa podieľate na vývoji jednotlivých produktov?
Keď som v predchádzajúcej odpovedi hovoril o ochrane pred skalným rútením a o tunelárskom sektore, ruka v ruke s inováciami, technickou a inžinierskou činnosťou idú, samozrejme, nové produkty. Tak ako materská spoločnosť spolupracuje s renomovanými univerzitami a vedeckými inštitúciami na celom svete, aj my dlhodobo spolupracujeme s univerzitami na Slovensku. Môžem spomenúť dlhoročnú a veľmi úspešnú spoluprácu s technickými univerzitami v Bratislave a v Žiline a v roku 2012 sme v rámci uplatnenia našich produktov v tunelárskom sektore začali spolupracovať s ČVUT v Prahe. Tento rok sme začali spoluprácu aj s Technickou univerzitou vo Zvolene. Naša spoločnosť je aktívnym členom rôznych odborných a profesijných združení, napríklad Slovenskej tunelárskej asociácie, Slovenskej cestnej spoločnosti, Slovenskej komory stavebných inžinierov a sme aj členom slovenskej pobočky IGS (International Geosynthetic Society).

Veľmi dôležitá je aj skutočnosť, že naše produkty sú z veľkej časti držiteľom značky CE, to znamená, že majú európsky certifikát kvality, a intenzívne spolupracujeme s Technickým skúšobným ústavom stavebným (TSÚS), kde nielen certifikujeme naše výrobky, ale využívame aj ich zariadenia na skúšky technických parametrov a vlastností našich výrobkov. Pred niekoľkými týždňami sme od Ministerstva životného prostredia SR získali značku Environmentálne vhodný produkt.

Ak porovnáte MACCAFERRI na Slovensku a v Českej republike, čo majú spoločné a v čom vidíte rozdiely?
Na úvod treba povedať, že Česká republika je pre nás veľmi dôležitý a zároveň perspektívny trh. Nemáme tu však dcérsku spoločnosť, ale pracujeme s viacerými obchodnými partnermi v rámci rozličných segmentov. Z hľadiska obchodnej stratégie a politiky vychádzame zo skutočnosti, že český trh je nám veľmi blízky, podobný a koniec koncov aj jazyk je takmer rovnaký. Na základe týchto skutočností sme sa už dávnejšie rozhodli uplatňovať priame kontakty, to znamená, že nejdeme a ani v budúcnosti pravdepodobne nepôjdeme cestou dcérskej spoločnosti. Rozdiely však nepochybne existujú. Len okrajovo spomeniem, že napríklad pri drôtokamenných konštrukciách je v poslednom období problém uplatniť pletené prvky. V dôsledku silného vplyvu predovšetkým nemeckého trhu sa zvárané konštrukcie používajú aj tam, kde sú úplne nevhodné (vodohospodárstvo). Je preto veľmi dôležité popri obchodnej činnosti vykonávať aj činnosť osvetovo-vzdelávaciu a najmä projektantom vysvetľovať a zdôvodňovať použitie jednotlivých aplikácií. Na túto technickú a návrhársku osvetu neustále využívame svoje dlhoročné kontakty s českými projekčnými firmami. Nič totiž nie je horšie ako prípadný kolaps konštrukcie, ktorý môže mať katastrofálne následky a môže negatívne ovplyvniť ďalší vývoj na niekoľko rokov.

Pri návrhoch sanácií spolupracujete s projektantmi. Do akej miery môžete ovplyvniť ich návrh? Je to vôbec možné?
Mottom spoločnosti Maccaferri je Engineering a better solution. V praxi to znamená, že naša činnosť je vo veľkej miere technická a naši technici aj obchodníci sa snažia byť partnermi projektantov a spolupracovať s nimi. Je veľmi dôležité, že našou snahou nie je len za každú cenu predať výrobky, ale naše myslenie a konanie je orientované na optimalizáciu technického riešenia, hľadania a nachádzania vhodného variantu pri čo najlepšej cene za dielo.

Naša práca obnáša takzvané first a second sale aktivity. Nie sme len výrobno-obchodná spoločnosť, ale máme aj technické oddelenie, ktoré našim klientom poskytuje technickú podporu a súčinnosť. Za moju 33-ročnú prax a viac ako 20-ročnú prácu s drôtokamennými konštrukciami som až v Maccaferri
dostal príležitosť pracovať aj technicky, nielen obchodne. Máme vysokokvalifikovaný tím odborníkov, ktorí veľmi intenzívne spolupracujú s projekčnými zložkami. Je to tak preto, lebo takmer všetky naše riešenia a produkty podliehajú projekčnému návrhu, kalkuláciám a posudzovaniu. Naša spoločnosť ponúka vlastný softvér, pomocou ktorého projektant navrhuje a počíta dané riešenie. Časté sú prípady, keď pre krátkosť času generálneho projektanta vyhotovíme čiastkový projekt geotechnického riešenia danej stavby.
V uplynulom období si popularitu získal takzvaný žltý FIDIC, t. j. metóda naprojektuj a postav. Naši technici tak dostali naozaj veľký priestor aj na takúto prácu. Spomeniem napríklad budovaný úsek diaľnice Dubná Skala – Turany, kde budeme až do ukončenia stavby takýmto spôsobom spolupracovať s generálnym zhotovovateľom a generálnym projektantom.

Ako vidíte najbližší vývoj stavebníctva na Slovensku? S tým súvisí aj ďalší rozvoj vašej spoločnosti – čo plánujte v najbližšom čase?

Na záver otázka najťažšia. Keďže nie som jasnovidec, úprimne povedané neviem, aký bude vývoj stavebníctva na Slovensku. Viem však s určitosťou povedať, že momentálny stav je kritický, a ak sa nerozbehnú významné stavby, môže to mať veľmi zlé následky. Nedá mi však, aby som na záver nevyjadril želanie, ktoré sa týka budúcnosti slovenského stavebného trhu a verejných súťaží najmä v cestnom a železničnom staviteľstve. Zo skúseností vieme, že v minulosti sa stavalo za neúmerne vysoké finančné prostriedky a riešili sa rôzne kauzy, ktoré naznačovali nehospodárnosť a v niektorých prípadoch možno aj trestnú činnosť. V rokoch 2010 až 2012 prišiel vtedajší minister dopravy s filozofiou šetrenia, ktorá však v skutočnosti viedla až k absurdnému podhodnocovaniu, takže vo verejných súťažiach sa víťazilo s 50- a menej percentnými cenami oproti rozpočtovým cenám. Toto často zapríčinilo, že dielo bolo doslova oklamané, poddodávatelia niesli ťarchu extrémne nízkych cien a v niektorých prípadoch dodnes nemajú za svoju prácu či materiálové dodávky zaplatené. Želám si preto, aby v budúcnosti zvíťazil zdravý rozum. Nemám nič proti šetreniu, práve naopak, ale šetrenie by malo byť zmysluplné a nemalo by viesť k uvedeným
anomáliám.

Čo sa týka budúcnosti našej firmy, samozrejme, že slovenský stavebný trh je aj pre našu spoločnosť veľmi dôležitý, povedal by som až strategicky. Z druhej strany v náš prospech hovorí aj skutočnosť, že pôsobíme vo viacerých krajinách, a preto sa riziká zmenšujú. Pred troma rokmi sme založili dcérsku spoločnosť v Nemecku, Maccaferri Deutschland, ktorá obhospodaruje nemecký, rakúsky a škandinávsky trh. Od roku 2011 máme dcérsku spoločnosť Maccaferri Polska, ktorá vznikla akvizíciou exkluzívneho poľského distribútora, a začiatkom tohto roka začali svoju činnosť ďalšie dve dcérske spoločnosti – Maccaferri Romania a Maccaferri Magyar­ország. Aj toto potvrdzuje fakt, že naša spoločnosť sa dynamicky rozvíja a máme reálne predstavy o fungovaní v budúcnosti.


Ing. Ján Németh

Rozhovor pripravila Magdaléna Lukáčová
FOTO: archív Jána Németha,
MACCAFERRI CENTRAL EUROPE

Článok bol uverejnený v časopise Inžinierske stavby/Inženýrské stavby.