image 64330 25 v1
Galéria(9)

Izolujeme vnútorné sadrokartónové priečky – postup

Partneri sekcie:

Vnútorné steny majú celý rad funkcií. Steny slúžia predovšetkým na oddelenie jednotlivých vnútorných priestorov. Okrem mechanickej odolnosti a stability predpisujú platné normy aj požiadavky na zvukovoizolačné vlastnosti, požiarnu odolnosť a tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcie. Najrozšírenejšia je aplikácia minerálnovláknitého materiálu do ľahkých montovaných stien.

07KnaufIn
08KnaufIn
05KnaufInn
06KnaufIn
03KnaufIn
04KnaufIn
01KnaufIn
02KnaufIn

Na túto aplikáciu sa odporúča použiť dosku zo sklenej minerálnej vlny TP 115 alebo izoláciu v kotúčoch zo sklenej minerálnej vlny TI 140 Decibel. Minimálna odporučená hrúbka izolácie je 80 mm. Izolačné materiály možno použiť pri výstavbe novej konštrukcie priečky, respektíve ako dodatočnú izoláciu existujúcich vnútorných stien. V závislosti od vlastností použitého materiálu a hrúbky sa ich aplikáciou do konštrukcií vnútorných stien zlepšujú zvukovoizolačné, tepelnoizolačné a požiarnotechnické vlastnosti.

Ochrana proti hluku

Zvukovoizolačnými vlastnosťami sa rozumie ochrana proti hluku. Pri vnútorných stenách sa musí v prvom rade zaistiť čo najvyššia akustická vlastnosť danej konštrukcie, ktorou je vzduchová nepriezvučnosť, teda schopnosť konštrukcie brániť prenosu zvuku z jedného priestoru do druhého. Vo fáze návrhu sa musí konštrukcia posúdiť tak, aby vhodne zvolený systém zodpovedal príslušnej požiadavke na vzduchovú nepriezvučnosť. Výrobca garantuje laboratórnu vzduchovú nepriezvučnosť, v nijakom prípade však nemôže garantovať hodnotu váženej stavebnej nepriezvučnosti R´w. Tu zohráva veľkú úlohu projektant v spolupráci so špecialistom na akustiku a s realizačnou (montážnou) firmou. Montážna firma musí postupovať podľa technických a aplikačných predpisov výrobcu ľahkých montovaných systémov alebo podľa inštrukcií projektanta, ktorý takúto deliacu konštrukciu navrhol. Z hľadiska izolácie vloženej do vnútornej dutiny má zásadný význam tesné osadenie bez škár medzi izoláciou a profilmi, podlahou alebo stropom. Vďaka pružnosti a stlačiteľnosť izolácie zo sklenených vlákien sa dosahuje vyplnenie priestoru dutiny a tesný styk susedných dosiek. Najvyššia spoľahlivosť akustickej izolácie sa dosiahne celkovým vyplnením hrúbky dutiny. Odporúča sa zvoliť vhodné konštrukčné profily, aby sa vložená izolácia nadmerne nestlačila, čím by stratila svoje zvukovoizolačné vlastnosti.

Čo budete potrebovať?

  • Sadrokartónová doska
  • Vodiaci profil  
  • Zvislé stojky  
  • Izolačná páska na báze minerálnej vlny  
  • Tepelná izolácia:  Knauf Insulation TP 115, doska, hrúbka 80 mm, šírka 625 mm, m2    2,94 €
  • alebo Knauf Insulation TI 140 Decibel, kotúč, hrúbka 80 mm, šírka 1 200 mm, m2    2,60 €
  • Skrutky
  • Škárovacie lepidlo
  • Náradi: okružná píla, akumulátorový skrutkovač, špachtľa, meter, ostrý nôž

07 | Druhá strana opláštenia

Ak je hrúbka izolácie menšia ako 80 % šírky dutiny, odporúča sa mechanické zaistenie izolácie proti zosunutiu. Po kompletnom osadení izolácie sa upevní druhá strana opláštenia s posunom o polovicu šírky dosky oproti prvej strane.

08 | Tmelenie

Nakoniec sa vytmelia škáry medzi doskami, zatmelia hlavy skrutiek a utesnia pripojovacie škáry.

05 | Od podlahy k stropu

Izolácia vo forme dosiek sa osadzuje od podlahy k stropu. Ak sa použije izolácia zvinutá v kotúčoch, po rozbalení sa osadí horným koncom natesno k stropu a spustí sa medzi profily. Po dôkladnom urovnaní sa pri podlahe s primeraným presahom odreže.

06 | Zrezanie špeciálneho rozmeru

Priestor na poslednú tepelnoizolačnú dosku pri strope sa odmeria a minerálna vlna sa odreže s malým presahom približne 20 mm, ktorým sa zabezpečí pružné rozopretie izolácie proti stropnému profilu.

03 | Úprava šírky

Štandardný rozmer tepelnoizolačnej dosky je 625 mm. Pri osovej vzdialenosti kovových profilov 625 mm tak nie je potrebné jej šírku upravovať.

04 | Vsunutie izolácie

Po miernom stlačení sa minerálna vlna vsunie medzi profily a urovná sa, aby dokonale doliehala na stykoch.

01 | Sadrokartónové profily

Na podlahu a strop sa pripevnia pripojovacie kovové profily upravené pružnou páskou na elimináciu prenosu hluku. Zvislé stenové profily sa rozmiestnia presne v osovej vzdialenosti 625 mm.

02 | Prvá strana opláštenia

Opláštenie sa realizuje najskôr na jednej strane priečky. Na upevňovanie dosiek sa použijú predpísané rýchlorezné skrutky.

info o materiáli:

  • Doska z ekologickej sklenej minerálnej vlny s ECOSE Technology TP 115, λ = 0,038 W/(m . K), bez obsahu formaldehydu, rozmery 625 × 1 200 mm alebo 600 × 1 250 mm
  • Ekologická izolácia zo sklenej minerálnej vlny v kotúčoch na báze ECOSE Technology TI 140 Decibel, λ = 0,038 W/(m . K), bez obsahu formaldehydu, šírka kotúča 1 200 mm

Požiarna odolnosť

Minerálna vlna patrí do triedy reakcie na oheň A1. Väčšina systémov, ktoré sa vyskúšali a klasifikovali pre príslušnú triedu požiarnej odolnosti, predpisuje použitie izolácie z minerálnych vlákien vo vnútornej dutine. Izolačné materiály zo sklenených vlákien dosahujú spolu so sadrokartónovými systémami až EI 60 DP1. V prípade požiarnej odolnosti stavebných konštrukcií, teda aj vnútorných stien, sa zásadne hodnotí odolnosť celého systému, nielen daného minerálnovláknitého výrobku. Požiadavka na nenosnú vnútornú stenu má byť stanovená v projekte požiarnej ochrany stavby. Hodnota sa uvádza ako EI v minútach. Jednotlivé medzné stavy predstavujú: E – celistvosť, I – izoláciu (teplota na neohrievanom povrchu). V prípade sadrokartónových priečok je špecifikácia systému s deklarovanou požiarnou odolnosťou záležitosťou výrobcu systémov a obsahuje nielen druh, hrúbku a počet vrstiev opláštenia, ale aj typ profilov, ich hrúbku, prípustné rozmery, spojovacie a upevňovacie prostriedky, tmely, tesniace pásky a pod. Ak je izolácia nevyhnutnou súčasťou systému na dosiahnutie požadovanej požiarnej odolnosti, zvyčajne sa špecifikuje minimálna hrúbka a objemová hmotnosť, prípadne minimálny bod tavenia. Splnením týchto a ostatných predpísaných požiadaviek systému sa dosiahne deklarovaná požiarna odolnosť.

Kvalita izolácie

V prípade zvislých konštrukcií, akou je aj deliaca stena, je vždy potrebné používať kvalitné izolácie, ktoré odporúča výrobca. Ak sa aplikuje nevhodná izolácia (s nedostatočnou tuhosťou), môže sa časom v konštrukcii zosunúť smerom dole, čím v priečke vznikajú takzvané akustické alebo tepelné mosty.

Parozábrana

Ak priečka oddeľuje priestory s rozličným režimom vykurovania alebo vykurovaný a nevykurovaný priestor, na strane teplejšieho priestoru sa musí nainštalovať parozábrana. Vhodné je teda začať opláštením zo strany obrátenej do nevykurovaného priestoru, pretože tak možno na strane vykurovaného priestoru detailne umiestniť parotesné zábrany – pri stavebných priestupoch, elektroinštalačných krabiciach a v napojeniach na nadväzujúce konštrukcie.

Kondenzácia

Riziko kondenzácie a potreba parotesnej vrstvy zvyčajne nastanú v stenových konštrukciách pri rozdiele teplôt oddelených priestorov ≥ 10 °C.

Tepelnoizolačné vlastnosti

Základnou požiadavkou na deliacu kon­štrukciu z hľadiska tepelnej techniky je súčiniteľ prechodu tepla UN (W/(m2 . K)). V STN 73 0540-2 sa požaduje dôkaz o odstránení kondenzácie vnútri konštrukcie v prípadoch, keď je ohrozená požadovaná funkcia celej konštrukcie. Znamená to skrátenie predpokladanej životnosti konštrukcie, zníženie vnútornej povrchovej teploty vedúcej k vzniku kondenzácie, a tým aj plesní, ako aj všetky objemové zmeny spôsobené nasiakavosťou daných materiálov a zhoršenie mechanickej odolnosti a stability. Na zníženie kondenzácie v konštrukcii je nevyhnutné obmedziť prestup vlhkosti do konštrukcie. Ak povrchová teplota na interiérovej strane konštrukcie klesne pod hodnotu rosného bodu, nastáva v konštrukcii kondenzácia. Aby bolo možné vzniku kondenzácie a plesní zabrániť, je potrebné posúdiť aj teplotu vnútorného povrchu konštrukcie vo vzťahu k požadovanej minimálnej vnútornej povrchovej teplote θsi,N (°C). Týmto postupom sa dokazuje, že nedôjde k prekročeniu kritickej vnútornej teploty a k zvýšeniu povrchovej vlhkosti, ktorá môže byť príčinou rastu plesní. V riešení treba stanoviť viacrozmerné teplotné pole kritického detailu a nájsť v ňom najnižšiu vnútornú povrchovú teplotu. Tepelné mosty možno účinne odstrániť vložením tepelnej izolácie do konštrukcie deliacej priečky. Odstrániť sa však musí aj vlhkosť, ktorá do konštrukcie preniká zo strany vykurovaného priestoru. Na zníženie rizika kondenzácie sa do konštrukcie obvykle vkladá parotesná vrstva, ktorá sa umiestňuje na vykurovanú stranu izolácie. Parotesná vrstva musí byť súvislá a spoje utesnené.

TEXT + FOTO: Knauf Insulation

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.