vertikalne zahrady zivy original do interieru
Galéria(5)

Vertikálne záhrady: živý originál do interiéru

Partneri sekcie:

Zelené steny vyzerajúce ako vertikálne záhrady, prekračujú všetky doterajšie možnosti umiestnenia rastlín v interiéri alebo exteriéri. Ivan Zábojník, ktorý má bohaté skúsenosti s realizáciou okrasných záhrad, prináša na Slovensko unikátny anglický patent.

fermoy road big image
chrisdyson (4) big image
chelsea big image
vertikalne zahrady zivy original do interieru 7177 big image
Kedy a kde vznikla myšlienka vertikálnych zelených stien?
Myšlienka je veľmi stará, naša technológia je však nová a nadčasová. Náš systém bol vyvinutý pred piatimi rokmi a je originálny. Spolupracujeme s anglickými partnermi ANS Group, ktorí túto technológiu zastrešujú.

Ako funguje tento systém?
ANS Group vlastní patent na špeciálne kazetové systémy. Je dokonalý, netreba na ňom nič vylepšovať. Sadíme až 96 kusov rastlín na 1 m2 Výhodou je, že dokážeme kazety vysadiť na zemi alebo akomkoľvek pracovnom stole, alebo u nás vo firme, a potom priviezť k zákazníkovi. Rastliny vieme usporiadať do rôznych obrazcov, podľa farieb či druhov, možnosti sú neobmedzené. Keď sme s usporiadaním spokojní, záhradníci rastliny vysadia do kaziet a technik ich následne nainštaluje u zákazníka. Je to určite menej náročné ako hydropónne sadenie.

Akú stavebnú a architektonickú prípravu si zelená stena vyžaduje?
Ideálne je, ak architekt zámer umiestniť do priestoru zelenú stenu najprv prekonzultuje s nami. Ide najmä o svetelné nároky rastlín, aby sa nestalo, že projektant navrhne zelenú stenu na miesto, ktoré je pre rastliny nevhodné a výrazne sa tým obmedzí možná skladba rastlín. Denné svetlo sa síce dá nahradiť fytolampami, ale nie je to ideálny stav. Následne máme len dve požiadavky: elektrický prívod na riadiacu jednotku a osvetlenie a prívod na vodu s odpadom v šírke približne 15 cm na kvapôčkovú závlahu. Zavlažovací systém je nastavený tak, aby zvyškovej vody bolo minimum, ale keďže voda sa gravitáciou ťahá dole, odpad tam musíme mať. Voda však nevyteká prúdom.

Má systém aj nejaké obmedzenia?
Pracujeme s kazetami s veľkosťou 25 × 50 cm, nedajú sa deliť. Osem kusov kaziet tvorí jeden meter štvorcový. Vieme však s nimi vytvárať aj vlnovky a oblúky. Napríklad šikminy skladáme schodíkovito a voľbou rastlín vypĺňame priestor. Kazety sa vešajú na stenu, na náš vlastný hliníkový systém. V prípade, že je stena zo sadrokartónu alebo iných ľahkých materiálov, potrebujeme ešte aj nosnú konštrukciu. Od steny je záhrada oddelená hydroizoláciou a vzduchovou medzerou.

Môže sa vertikálna záhrada umiestniť aj do existujúceho priestoru?
Áno, je to možné. Vtedy potrebujeme len prívod elektriny. Pod vertikálnu záhradu potom umiestňujeme zbernú nádobu s plavákovým systémom na určovanie hladiny vody, ktorú tam treba raz za čas doliať. Do priestoru so zbernou nádobou vieme pomocou komorového systému umiestniť aj čerpadlo, aj riadiacu jednotku. Nádoba s rozmermi 40 cm (hĺbka a ideálne aj šírka) sa pod vertikálnou stenou dá rôznymi spôsobmi zamaskovať podľa vkusu investora obkladom z dreva, kameňa či inak. Podobne je to aj s okrajovými kazetami, ktoré tiež maskujeme obkladom.

Ako často treba do zbernej nádoby dolievať vodu?
Je to veľmi individuálne. Napríklad 1000 kusov rastlín – čiže cca 10 m2 vertikálnej záhrady umiestnenej v podkrovnom byte, si vyžaduje asi 100 l vody (5 vedier) týždenne. Vodu samozrejme treba dolievať podľa plaváčika, ktorý ukazuje aktuálnu potrebu.

Aké priestorové nároky má technologické zázemie vertikálnej záhrady, ak s ňou projektanti počítali už pri návrhu?
Technológie vieme schovať za vertikálnu záhradu a jej celková hĺbka sa potom pohybuje niekde medzi 12 až 18 cm.

Ktoré rastliny sú alebo nie sú vhodné na vertikálne záhrady?
Snažíme sa dostať vertikálne záhrady najmä do interiéru. Výhodou je stála klíma s rovnakou teplotou a prakticky neobmedzený výber rastlín. V exteriéri sa snažíme vyberať neopadavé rastliny, ale v našom podnebí máme, samozrejme, trochu obmedzený výber druhov. Interiér je z tohto pohľadu vhodnejší, pretože efekt je celoročný.

Aká je životnosť zasadených rastlín a ako sa o ne treba starať?
Rastliny vydržia pri správnej údržbe vo vertikálnej záhrade 2 až 3 roky. Mechanickú údržbu, ako strihanie a hnojenie, robíme dvakrát ročne. Ak sú dodržané všetky dohodnuté podmienky, tak je záhrada bezúdržbová. Žiaden týždenný či mesačný servis. Samozrejme, treba si uvedomiť, že takáto záhrada je živý organizmus. Môže sa stať, že nejaká rastlina uhynie, alebo ju napadnú škodcovia, môžu prísť extrémne mrazy, ak ide o exteriér a podobne.

Čo všetko záujemcovi takáto vertikálna záhrada prinesie?

V prvom rade ide o vizuálnu stránku. Zelené steny majú aj izolačné vlastnosti, zabraňujú prehrievaniu či ochladzovaniu stien. Zvlhčujú prostredie a, napokon, pomáhajú najmä v exteriéri vytvárať biotop pre ďalšie organizmy, ako sú chrobáky, motýle, či drobné vtáctvo. Navyše, vertikálna záhrada je prenosná, môže sa bez problémov presťahovať. Kazety sú vyrábané z recyklovaného plastu priamo v Anglicku a sú UV vzdorné aj mrazuvzdorné.

Aké sú najvhodnejšie rozmery na vertikálnu záhradu?
V prvom rade je dôležité upozorniť, že vertikálna záhrada je svojím spôsobom unikátna vec, každá je originál a, samozrejme, niečo stojí. Technické zázemie je rovnaké pri 4 aj 40 m2 zelenej plochy.

Kde sa pohybujú ceny za vertikálnu záhradu?
Cena za 1 m2 sa bežne pohybuje okolo 1000 Eur, všetko však závisí od celkových rozmerov, miesta a podmienok inštalácie a podobne.

Aké možnosti uplatnenia vidíte u nás?
Naše zákony určujú percento plochy, ktorú musí developer nechať zazelenanú, ale neurčuje, či to musí byť vodorovná, alebo vertikálna plocha. Zelené steny sú vhodnou alternatívou alebo doplnkom k malým plochám trávnikov či stromovej výsadbe uprostred betónových rozpálených plôch. Zastupujeme región strednej Európy, t.j. Slovensko, Maďarsko a Česko. Máme bohaté skúsenosti z realizovania záhrad a parkových úprav a naša partnerská firma ANS Group si nás dôkladne otestovala, kým s nami nadviazala spoluprácu. Chceli by sme vertikálne záhrady dostať aj viac do miest, kde môžu pomôcť dotvárať miestnu klímu, ochladzovať rozhorúčené námestia a podobne. Zelenú stenu dokážeme umiestniť aj na celú fasádu budovy, ako napríklad v Londýne, kde je vertikálna záhrada na celej južnej stene a zabraňuje prehrievaniu interiérov. Zelenou stenou sa nedá nič pokaziť.

TEXT: Mária Nováková
Foto: archív Ritters

–>–>