image 74331 25 v1
Galéria(6)

Améba na Vida science centre

Partneri sekcie:

Organický tvar, ktorý postavili na jeseň minulého roku v Brne spolu s pavilónom Moravian Science Centre Brno, zaujme na prvý pohľad.

01 taros ameba 31
02 taros ameba 33
03 taros ameba 01
04 taros ameba 13
05 taros ameba 18
06 taros ameba 21

Celé vedecké centrum je nové, sústredíme sa však na jeho vstupné priestory. Nedá sa celkom jednoznačne povedať, či ide o architektonické dielo alebo je to sochársky artefakt. Améba, ako objekt familiárne volajú zhotovitelia, je v mnohých ohľadoch zvláštna, netradičná, možno dokonca vyvoláva rozporuplné reakcie. Je jedno, či sa rozhodnete, že sa vám páči alebo nie, améba už k vedeckému centru patrí. Vytvára nevšedný protipól k hranatej budove, ktorý návštevníkov alebo okoloidúcich nenechá ľahostajných. Moderne poňaté vedecké centrum si dalo za cieľ ľudí nielen vzdelávať, ale aj pobaviť. Dotýkať sa exponátov majú návštevníci prísne prikázané a prostredníctvom vlastných experimentov si môžu vyskúšať fungovanie sveta okolo nás. Krytý vstup v podobe améby, jednobunkového organizmu s ťažko definovateľným tvarom, je správne zvolenou pozvánkou do vedeckého sveta.

Vedecké centrum v Brne sídli v tvarovo jednoduchej budove. Zato so vstupným prístreškom v tvare améby sa architekti pohrali.

Priehradová škrupina

Okrem toho, že Améba je farebne a tvarovo kontrastná voči svojmu okoliu, je zaujímavá aj konštrukciou a realizáciou. Architektúru a projekt centra vyriešili inžinieri z K4, a. s. Vstupný prístrešok je 63,7 m dlhý a 10 m široký. Spodná časť nosnej konštrukcie je vytvorená z valcovaných profilov HEA a IPE z ocele S 235 a S 355. Horná časť je zároveň zo zváraných I profilov z ocele S 355. Nosná oceľová konštrukcia strešného plášťa je vytvorená zo zakrivených priečnych rebier v 14 hlavných moduloch, ktoré spolu s diagonálami a priečnymi trámami tvoria priehradovú škrupinu. Tuhosť spodnej časti konštrukcie zaisťujú diagonálne stužovadlá a železobetónová doska spriahnutá s prievlakmi a stropnicami. Tuhosť hornej časti je zabezpečená spolupôsobením priečnych zakrivených rámov a diagonál s priečnymi trámami. Hlavné spoje spodnej stavby, ktoré tvoria spolu so zakrivenými rámami priečne väzby, sú riešené ako momentové závitové spoje z triedy 10.9. Spoje diagonál a priečnych trámov sú riešené ako závitové – kĺbové. Montážne spoje priečnych zakrivených rámov sú zvárané. Vonkajší plášť améby tvorí hliníkový falcovaný plech vo farbe medi so stojatou drážkou hrubou 0,7 mm. Vnútorné opláštenie vstupného prístrešku je zhotovené zo skladaných štvorcových šablón bielej farby, kotvených do pomocnej konštrukcie z pásoviny a rúrok tak, aby tvoril súvislú šupinovitú plochu. Vnútorný plášť je položený na priestorovo zakrivenej ploche z cementotrieskových dosiek s poistnou hydroizoláciou. Priamo na mieste bol plech ohýbaný s prípravou na falcovanie jednoduchej a dvojitej stojatej drážky. Plech sa kotví štandardne cez príponky.

Okrem toho, že Améba preverila konštrukčný um inžinierov, je aj dôkazom šikovnosti a poctivej klampiarskej práce. Na klampiarskom memoriáli Jiřího Krmáška získala prvé miesto.

Améba prisatá na vedecké centrum priťahuje zaslúženú pozornosť. Hoci plní funkciu „iba“ vstupného prístrešku, je ideálnym pútačom.

Améba je z každej strany iná, rovnako ako priehľady a výhľady z nej.

Konštrukciu tvorí sústava zakrivených oceľových rámov. Vonkajší plášť tvorí hliníkový falcovaný plech vo farbe medi.

text: Taros Nova, Mária Nováková           

FOTO: Taros Nova, Libor Novák

Článok bol uverejnený v časopise ASB.