image 74691 25 v1
Galéria(8)

3 x podlahy v interiéri

Partneri sekcie:

Bez diskusie, len dokonale vyrovnaný podklad podlahy nechá vyniknúť rôzne ďalšie povrchové úpravy. Samonivelizačné anhydridové potery ušetria pri realizácii stavby a dokončovaní interiéru veľa času. Sú vhodné ako základná vrstva pod rôzne typy povrchových úprav od dlažby cez PVC až po drevené parkety. Do priestorov, ktoré sú náročné na prevádzku a zároveň musia splniť vysoké estetické kritériá, ako sú hotelové lobby či reštaurácie, sa ponúka hneď niekoľko riešení.

01 Cemix Podlahy ASB SK 05 2015
01 DLH podlahy DV MG 9795
02 Cemix Podlahy anhydrid JC RD  3
02 DLH podlahy DV MG 9802
04 MG 9465
03 Cemix Podlahy anhydridanhydrit liti
02 SIKA centralna klubovna podlaha sirka MG 1

V hoteli Marrol´s v Bratislave sa možno presvedčiť, že drevená podlaha posúva atmosféru takýchto priestorov na úplne inú úroveň. Iný prístup bol zvolený pri zariaďovaní zrekonštruovaných priestorov na Trnavskom mýte, kde neďaleko nového nákupného bloku minulý rok otvorili Centrálnu klubovňu. K nedbalej uvoľnenej elegancii industriálneho štýlu prispieva špeciálna tvrdená podlaha.

Hotel Marrol’s, Bratislava

Pre vstupné a reštauračné priestory hotela bola vybraná podlaha z dreviny Merbau, ktorá je zaujímavá prírodným delikátnym pozlátením. Charakteristický znak pre toto drevo z južnej, juhovýchodnej a západnej Ázie a Austrálie je, že niektoré žilky sú vyplnené žltým lesklým prachom, ktorý pod priesvitnými lakovými nátermi neskutočne pripomína zručne vyhotovené zlaté inkrustácie v tvare drobných pásikov. Farebnosť a mechanické vlastnosti ho zvlášť predurčujú na výrobu exkluzívnych podláh a parkiet v reprezentačných miestnostiach verejných budov a v súkromných domoch. Hlboká hnedá farba dreva zosvetlená zlatými škvrnkami zvýrazňuje dôstojnosť miesta a dokonale ladí s moderným vybavením. Zároveň tmavá farba povrchu maskuje prípadné znečistenia a zaškrabnutia. Vďaka tomu podlaha dlhšie uchováva plne estetické atribúty. Drevo Merbau má výnimočnú rozmerovú stálosť, je tvrdé, a preto veľmi odolné proti oderu a vtlačeniu. Prirodzene dobre odoláva pôsobeniu húb či hmyzu, takže sa používa aj v ťažkých podmienkach, napr. v železničnej doprave na železničné podvaly a vagóny, pri vodnej výstavbe na pilóty vlnolamov a pontónov či v chemickom priemysle na obaly pre chemikálie.

FOTO: Dano Veselský

Anhydritový poter

Pri samonivelizačných anhydritových liatych podlahách sa potery dodávajú na stavbu prevažne v mobilných silách, čo minimalizuje skladovaciu plochu materiálu. Sú vybavené miesiacim a čerpacím zariadením. V nich je poter zmiešaný s vodou a pomocou hadíc dopravený až na miesto určenia. Potery sú zložené zo zmesi síranu vápenatého (tzv. anhydrit), minerálnych plnív a ďalších prísad zlepšujúcich samonivelizačné vlastnosti. Ako združené potery sú potery aplikovateľné už v hrúbke od 15 mm. Menšia hrúbka poteru v porovnaní s betónovým poterom znamená menšie zaťaženie stavebnej konštrukcie.

Vďaka vysokému výkonu liatia (až 1500 m2/deň) predstavujú výraznú časovú úsporu. Potery je možné jednoducho, ľahko a presne realizovať aj v členitých plochách bytových interiérov. Sú menej prácne, materiál nie je nutné zhutňovať a hladiť ani pridávať plastifikátory v prípade realizácie podlahového vykurovania. Výsledný poter má dokonalú rovinnosť – max. 2 mm/2 m dĺžky. Pevnosť v tlaku je porovnateľná s cementovými potermi. Poter je rýchlo aplikovateľný a napríklad pri použití v rodinnom dome je možné prvý deň realizovať položenie izolantu, separačnej fólie a prípadných dilatácií, na druhý deň uskutočniť vlastné liatie a na tretí deň je samonivelizačný anhydritový poter pochôdzny. Výsledný poter je hotovou plochou pripravenou a položenie finálnej vrstvy, netreba ho ďalej vyrovnávať.

Potery možno použiť pre združené podlahy pevne spojené s podkladom, pre potery na separačnej vrstve, pre plávajúce potery na tepelnoizolačnej alebo zvukovoizolačnej vrstve a v neposlednom rade tiež pre vykurované podlahy. Úprava vhodnou povlakovou hydroizoláciou umožňuje použitie výrobku aj v kúpeľniach. Hrúbka anhydritového poteru sa navrhuje podľa typu a pevnostnej triedy poteru a v závislosti od prevádzkového zaťaženia a pri plávajúcich podlahách tiež v závislosti od stlačiteľnosti a hrúbky izolačnej vrstvy.

FOTO: Cemix

1 Podklad 2 Očistený povrch podkladu 3 Penetrácia podlahová 4 Samonivelizačná stierka 5 Podlahová krytina

1 Podklad
2 Očistený povrch podkladu
3 Penetrácia podlahová
4 Samonivelizačná stierka
5 Podlahová krytina

Centrálna klubovňa, Bratislava

Investor pri výbere podlahy stavil na jedinečný vzhľad betónu so stopami po zahladení, čo zabezpečil systém ­SikaScreed® HardTop®-80. Jeho veľkou výhodou je rýchlosť tuhnutia, podlaha je úplne pochôdzna už po 43 hodinách. Nosnou vrstvou systému je mäkká, plastická, polymérom modifikovaná, rýchlo tvrdnúca malta, ktorú možno rýchlo zaťažiť. Môže sa spracovávať od hrúbky vrstvy 8 – 80 mm a tvrdne takmer bez zmrašťovania. Dokáže splniť najvyššie nároky na oder a pevnosť v tlaku. Už po 24 hodinách pri 20 °C dosahuje pevnosť v tlaku viac ako 45 N/mm2.

Používa sa ako vyrovnávacia malta, na ktorú je približne po 1 dni možné naniesť liate podlahové systémy alebo dlažbu, či tak ako v Centrálnej klubovni len jednoducho uzavrieť impregnáciou na vodnej báze. V týchto priestoroch bol nosný betónový podklad mechanicky upravený, očistený od prachu, oleja a uvoľnených častí. Aby sa zabezpečila dostatočná priľnavosť, bola na navlhčený podklad kefou nanesená špe­ciálna spojovacia vrstva. S vodou zmiešaná nosná malta sa nanášala do ešte mokrej spojovacej vrstvy a zarovnávala doskou. Na dosiahnutie lepšej povrchovej pevnosti bola podlaha ešte vyrovnaná lopatkovým hladiacim prístrojom. Na druhý deň nasledovala konečná úprava impregnáciou na vodnej báze v 2 vrstvách, ktorá chráni podlahu pred špinou a škvrnami.

FOTO: Dano Veselský
DETAIL: Sika Slovensko

FOTO: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.