image 74167 25 v1
Galéria(25)

Tri zruby pod jednou strechou

Partneri sekcie:

Krásne prostredie pri jazere Femunden poskytlo dôvod na obnovu dvoch pôvodných malých zrubov, ako aj na ďalšiu prístavbu. Nielen spoločné zastrešenie spojilo všetky tri časti dohromady – tri zruby zjednotil jeden jasný architektonický zámer.

AHAA FEMUNDEN ARIAL 01
AHAA FEMUNDEN ARIAL 02
AHAA FEMUNDEN ARIAL 03
AHAA FEMUNDEN DWG 1
AHAA FEMUNDEN DWG 2
AHAA FEMUNDEN DWG 3
AHAA FEMUNDEN DWG 4
AHAA FEMUNDEN EXT 01

Hlavnou myšlienkou projektu bola snaha prirodzene nadviazať na tradičný spôsob výstavby. Moderná dostavba sa v tomto duchu podarila, prirodzene rešpektuje a nadväzuje na pôvodné objekty a harmonicky zapadá do okolia. Súbor stavieb sa nachádza na hranici Národného parku Fermundsmarka a okrem výhľadu na jazero projekt počítal aj so susedstvom divokej prírody.

Zachovali 100-ročný zrub

Prianím klienta bolo, aby sa pôvodné dva objekty zachovali a obohatili o potrebné základné funkcie. Keďže podlažná plocha oboch zrubov dohromady nepresahovala 30 m2, doplnila sa nová drevená stavba. Je opäť samostatne stojaca, ale zároveň súčasťou jedného celku. Moderná dostavba využíva rovnaký konštrukčný systém ako susediace objekty, čo je zaujímavé najmä z toho dôvodu, že jeden zo zrubov má vyše sto rokov. Jednoduchý až surový výraz stavebnej tradície sa pretransformoval a premietol do súčasnej doby v podobe čistých a nekomplikovaných detailov bez zbytočných dekorácií. Ako príklad možno uviesť rámy okien zalícované s nosnou stenou bez parapetu, čo je najhorúcejšia dizajnová novinka vo výrobe okien.

Originálne riešenie, ako spojiť tri zruby

V projekte sú všetky tri objekty umiestnené na jednej platforme, zastrešenej tak, aby bol medzipriestor uprostred chránený pred poveternostnými vplyvmi a umožňoval bezproblémový presun medzi interiérmi. Úroveň podlahy sa vďaka platforme zvýšila v porovnaní s okolitým terénom až o 50 cm, aby nekultivovaná zeleň mohla siahať až po verandu. Naddvihnutím pomocou oceľových nosníkov tak skupina objektov nie je utopená v trávnatom poraste, ale akoby na ňom plávala.


Zastrešenie tvoria striedavo plochy z vlnitého plechu a priesvitného vlnitého materiálu. Priesvitné časti presvetľujú plochu medzi objektmi aj interiér samotný a umožňujú prechod svetla i cez okná a dvere orientované do krytého priestoru. Pôvodné jednoizbové zruby sú spojené s hlavnou časťou len zastrešením, majú iba doplnkové využitie, slúžia ako hosťovská izba a miestnosť na skladovanie.

Moderná drevostavba

Nový objem zrubovej drevostavby poskytuje užívateľom zázemie v dvoch krídlach. Časť obsahujúca obývací priestor, kuchyňu a spálňu smeruje pôdorysne kolmo na hosťovskú izbu, z druhej strany sa otvára výhľad na jazero Femunden. Oproti zrubu so skladovacími priestormi stojí druhé krídlo, v ktorom sa nachádza sauna, kúpeľňa, WC a technická miestnosť.

Nábytok materiálovo splýva s nosnými stenami, niektoré trámy stien sa dokonca „vykonzolovali“, aby sa stali oporou kuchynskej linky, postele a police. Materiálovo celý interiér dopĺňajú hliníkové okná a dvere. Architektonická tradícia – surová drevená štruktúra – našla rovnocenného nasledovníka v modernom minimalizme.

Autor: Aslak Haanshuus Arkitekter
Lokalita: Femund, Nórsko
Podlažná plocha: 85 m2
Realizácia: 2015

TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Tom Gustavsen
ZDROJ: Aslak Haanshuus Arkitekter