asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Stavebníctvo

Partneri sekcie

Ďalšie články zo sekcie Stavebníctvo

Hydroizolovanie terasy alebo balkóna

21.07.2015
Ak je podklad terasy alebo balkóna nesprávne zrealizovaný (bez spádu), môže sa na takýchto povrchoch zhromažďovať voda, ktorá bude prenikať do podkladu. Prenikaniu vody do podkladu možno zabrániť vhodným hydroizolačným systémom.

Škárovanie obkladov epoxidovou maltou

15.07.2015
Škáry medzi keramickými obkladovými prvkami alebo sklenenou mozaikou nie sú len dekoračným prvkom. Majú priamy vplyv na životnosť dlažby a obkladu. Pozornosť treba venovať vlastnostiam, ako sú napríklad zvýšená vodoodolnosť, znížená nasiakavosť, odolnosť proti zachytávaniu nečistôt ...

Zateplenie šikmej strechy bez výmeny krytiny

10.07.2015
Nárast cien za energiu má stúpajúcu tendenciu. Táto skutočnosť vedie k hľadaniu riešení, ktoré povedú k úsporám energie.

Asfaltované šindle

09.07.2015
Nie sú žiadnou novinkou. Ako iné stavebné materiály, aj asfaltované šindle prešli svojim vývojom, ktorý umožňuje ich jednoduchšiu aplikáciu. O vhodnosti a spôsobe ich použitia sme sa porozprávali s Ing. Pavlom Pekarom, produktovým manažérom Icopal a.s.

Ekologická a ekonomická – textilná izolácia aj na Slovensku

02.07.2015
Popri mnohých obľúbených druhoch izolácie sa čoraz viac dostáva do popredia textilná izolácia, ktorá má mnohé nesporné výhody – okrem svojich technických parametrov prináša aj cenovo prístupné a ekologické riešenia pre všetkých, ktorí plánujú zatepľovať. Vyrába sa totiž z druhotnej suroviny – ...

Vysokohodnotný vláknobetón

30.06.2015
V betónovom staviteľstve sa vláknobetón považuje za progresívny konštrukčný materiál. Jeho uplatnenie v nosných prvkoch a konštrukciách má svoje špecifické problémy, avšak poskytuje nové možnosti využitia vlastností betónov s vysokou pevnosťou.

Počas vzniku hrubej stavby vytvoríme výstuž pod otvormi pre okná

24.06.2015
Základom kvalitnej stavby s požadovanou úžitkovou hodnotou je, aby osoby, ktoré stavbu realizujú, poznali vhodné technologické postupy. V prípade vytvárania otvorov pri realizácii hrubej stavby z bieleho pórobetónu je vhodné pod okná zabudovať stavebnú výstuž. Výstuž sa odporúča ...

Améba na Vida science centre

22.06.2015
Organický tvar, ktorý postavili na jeseň minulého roku v Brne spolu s pavilónom Moravian Science Centre Brno, zaujme na prvý pohľad.

Veľký prehľad samočistiacich omietok

22.06.2015
Samočistiace omietky predstavujú v súčasnosti jeden z najvyspelejších druhov omietok na slovenskom stavebnom trhu. Vďaka využitiu nanotechnológie zabraňujú zašpineniu fasády a jej napadnutiu mikroorganizmami.

Rekonštrukcia šikmej strechy

19.06.2015
Existujú rozličné spôsoby, ako zatepliť už existujúcu strechu. Jedným z nich je napríklad zateplenie nad krokvami pomocou polyuretánových tepelnoizolačných dosiek PIR.

Vlastnosti izolačných materiálov

09.06.2015
Do odboru technických izolácií priniesol veľké zmeny v legislatíve rok 2012. Do platnosti vstúpil vtedy celý rad nových harmonizovaných noriem s označením STN EN 14303 až 14309, 14313 a 14314. Tieto výrobkové normy definujú izolácie z minerálnej vlny (MW), elastomérnej peny ...

Tri zruby pod jednou strechou

08.06.2015
Krásne prostredie pri jazere Femunden poskytlo dôvod na obnovu dvoch pôvodných malých zrubov, ako aj na ďalšiu prístavbu. Nielen spoločné zastrešenie spojilo všetky tri časti dohromady – tri zruby zjednotil jeden jasný architektonický zámer.

Zateplenie s povrchovou úpravou tehlovými pásikmi

02.06.2015
Podklady, na ktoré sa má tepelnoizolačný systém aplikovať, musia vykazovať súdržnosť všetkých vrstiev. Pred ukladaním tepelnej izolácie sa rozmeria zakladacia úroveň celej plochy a prichytia sa zakladacie lišty s odkvapovým nosom (šírka lišty závisí od šírky izolácie).

Výrobné haly v Dubnici zastrešili mPVC fóliami

02.06.2015
Zastrešenie mPVC fóliami nachádza uplatnenie všade tam, kde je potrebné za pomerne krátky čas prinavrátiť funkčnosť plochým strechám priemyselných, administratívnych objektov i bytových domov. Výsledkom je spoľahlivá strecha odolávajúca poveternostným podmienkam i času.

Cesta od drevenice k drevostavbe

01.06.2015
Hoci všetky cesty vedú do Ríma, príkladná ukážka malej pôsobivej drevostavby stojí v inom talianskom meste – Brescia. Keďže drevo má dnes v stavebníctve hlavne estetickú úlohu, je príjemné sledovať, ako sa konštrukčne opäť vracia do popredia s novou technologickou úpravou vo forme panelov z ...

Drevené, plastové, hliníkové aj drevo-hliníkové okná a dvere

01.06.2015
Od rekonštrukcie historickej budovy pivovaru až po súčasnú architektúru. Pre nízkoenergetické a pasívne budovy, ale aj dizajnové „vychytávky“ aktuálnych trendov v interiéri. Drevené, plastové, hliníkové aj drevo-hliníkové. S čoraz lepšími tepelnoizolačnými aj akustickými ...

Moderná drevostavba: Penzión Vinohrady

25.05.2015
Verejné drevostavby pribúdajú na Slovensku veľmi pomaly. V lete minulého roka štatistiku vylepšil sympatický Penzión Vinohrady v Jasovej pri Nových Zámkoch. Okrem nesporných estetických a funkčných kvalít je príkladným príspevkom na tému udržateľnosti, ekologického uvažovania ...

Osadenie keramického prekladu

25.05.2015
Kompletný preklad nad otvorom sa zhotoví vyskladním z potrebného počtu prefabrikátov v závislosti od hrúbky steny. Preklady sa ukladajú na výšku (teda na kratšiu stranu) do cementovej malty nastojato, zásadne na celé tehly.

Obklad fasády cementovláknitou doskou

21.05.2015
Cementovláknité dosky možno aplikovať na odvetrávané fasády s drevenou, hliníkovou alebo kovovou nosnou konštrukciou. Fasádny systém možno použiť tak pri novostavbách, ako aj rekonštrukciách rodinných, radových a bytových domov, administratívnych, občianskych, priemyselných ...

Stavebné materiály 2/15: Kedy sa musíte ako živnostník registrovať za platcu DPH?

19.05.2015
Aj keď by sa zdalo, že v stavebníctve ide o rutinu, opak je pravdou. Celoživotné vzdelávanie je nevyhnutnosťou, pretože na trh prichádzajú neustále nové výrobky a technológie. Informácie o nich sa vám snažíme sprostredkovať aj v časopise Stavebné materiály.

Ďalšie z JAGA GROUP