image 68216 25 v1
Galéria(10)

Zateplenie si v bytovom dome užijete, len ak budete dôslední

Partneri sekcie:

Spotrebu tepla na vykurovanie možno v bytovom dome pri komplexnom riešení znížiť aj o viac ako 50 %. Ako dosiahnuť takúto výraznú úsporu? Najefektívnejším riešením je celkové zateplenie bytového domu a následné hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy. Treba myslieť na výmenu okien, zasklených stien a dverí, zateplenie obvodových stien, strechy, prípadne stropu nad nevykurovaným suterénom alebo vstupným podlažím. Obnova bytového domu by mala byť čo najkomplexnejšia a práce by sa mali realizovať precízne.

obr 2 1
tab 2 1
obr 6
obr 5 1
tab 3 1
tab 1
obr 3 1
obr 1 1

Kto sa už spolupodieľal na obnove vlastného bytového domu, vie, čo by určite robil inak, lepšie a dôslednejšie. Keďže každý prípad je jedinečný, nedá sa vopred pripraviť na všetky situácie. Existuje však niekoľko zásad, ktoré by ste mali poznať, aby ste si mohli dosiahnutý výsledok obnovy užívať spolu s vašimi susedmi bez zbytočných komplikácií.

Benefitov je viac

Ak v bytovom dome znížite tepelné straty, bude menšia aj spotreba tepla na vykurovanie. Ale to nie je jediný benefit dôslednej obnovy bytových domov. Zároveň lepšie využijete tepelno­akumulačné vlastnosti obvodových stien, vďaka čomu sa ustáli vnútorná klíma a spomalí ochladzovanie miestností pri prerušení vykurovania. Vďaka zvýšeniu vnútornej povrchovej teploty stien zabezpečíte tepelnú pohodu aj pri nižšej vnútornej teplote. Výhody si užijete aj v lete, keď sa obmedzí nepríjemné prehrievanie miestností pri vysokých teplotách. Obnovou v každom prípade zamedzíte poškodzovaniu samotnej konštrukcie obvodového plášťa, minimalizujete miesta s najväčším únikom tepla cez takzvané tepelné mosty a predídete zrážaniu vodných pár na vnútornom povrchu obvodových stien. Zabránite tak vzniku plesní v chladných rohoch miestností, samozrejme pri dostatočnom a pravidelnom vetraní. Navyše zamedzíte zatekaniu v stykoch obvodových stien a pri oknách, zvýšite odolnosť obvodových stien bytového domu proti poveternostným vplyvom a ochránite výstuže železobetónových a pórobetónových panelov pred koróziou. Vďaka precízne vykonaným opatreniam môžete predĺžiť pôvodnú technickú životnosť budovy aj o niekoľko desiatok rokov. A nezabúdajte, že v neposlednom rade dáte bytovému domu novú architektonické podobu a zhodnotíte ho.

Rozsah projektu obnovy

  • sanácia lodžií, balkónov a terás
  • výmena okien
  • výmena vchodových dverí
  • zateplenie obvodových stien
  • obnova a zateplenie strechy
  • zateplenie vnútorných stien a stropu nad nevykurovanými priestormi
  • úprava vstupu do budovy
  • v prípade potreby aj obnova technických zariadení budovy, ako sú rozvody vody, kanalizácie, plynu, vykurovania a s tým súvisiace merania a regulácia

Čím začať? Energetickým auditom

Ak chcete získať nezávislý pohľad na to, aké opatrenia sa v prípade vášho bytového domu oplatí realizovať ako prvé a ako môžete najviac usporiť, nechajte si vypracovať energetický audit. Sú to síce výdavky navyše, ale v porovnaní s nákladmi na obnovu domu sú iba minimálne.
Hoci energetický audit nie je pre bytové domy povinný, oplatí sa ho využiť. Audit vám pomôže zistiť, ako a do akej miery plytváte energiou. Určujúcou hodnotou je merná spotreba energie v budove, ktorá sa vypočíta ako podiel celkovej ročnej spotreby energie a celkovej plochy budovy. Informácie z auditu ocenia aj projektanti pri optimalizovaní návrhu z hľadiska energetickej hospodárnosti.
Súčasťou auditu je zozbieranie pôvodnej projektovej dokumentácie, údajov o spotrebe energie za predchádzajúce roky a zhodnotenie technického stavu budovy a jej zariadení. Na základe komplexnej analýzy audítor pripraví záverečnú správu, ktorá obsahuje aj variantné návrhy úsporných opatrení od nízkonákladových až po tie s dlhodobejšou návratnosťou. Vďaka auditu získate predstavu o približnej výške úspor, o finančných nákladoch aj o návratnosti vložených prostriedkov pri realizácii jednotlivých opatrení. Energetický audit neobsahuje detailné technické riešenia, to je už úlohou projektantov.Energetický audit je podľa zákona č. 476/2008 Z. z. o energetickej efektívnosti povinný pre podniky v priemysle a v pôdohospodárstve, ale niektoré postupy stanovené vo vyhláške Ministerstva hospodárstva SR č. 429/2009 Z. z. o postupe pri energetickom audite sa môžu využiť aj pri obnove bytových budov.

Ako získať súhlas

Na platné prijatie rozhodnutia o obnove budovy bez nevyhnutnosti využiť úver, ako aj pri rozhodovaní o výbere konkrétnej firmy a celkovej cene stačí súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov. Pri nižšej účasti vlastníkov sa po hodine rokovania zopakuje hlasovanie, pri ktorom postačuje aj súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných na schôdzi. So zvyšovaním príspevku do fondu opráv a s úverom a jeho ručením musia súhlasiť aspoň dve tretiny všetkých vlastníkov. Ak sa na schôdzi nezúčastní dostatočný počet vlastníkov, môže sa schváliť písomné hlasovanie, pri ktorom podpisy vlastníkov potvrdia najmenej dvaja overovatelia zvolení na schôdzi.

Ako vybrať zhotovovateľa

Samotný projekt by mali mať uchádzači k dispozícii minimálne na nahliadnutie. Pozornosť, ktorú potenciálni dodávatelia venujú obhliadke bytového domu, veľa prezradí o serióznom prístupe k zákazke. Dôležité je, aby mali všetci uchádzači rovnakú predstavu o stavebnom diele ako investor. Ak nie ste odborník na obnovu budov, nespoliehajte sa len na vlastné vedomosti a sprostredkované informácie. Pri hľadaní zhotovovateľa vám môže zásadne pomôcť špecialista na stavebný dozor.

Obvodová stena bez tepelnej izolácie
Obvodová stena prispieva k akumulácii tepla v obmedzenej miere. Bod mrazu (0 °C) sa nachádza v murive. Zmeny teplôt a tlak vodných pár môžu vyvolať kondenzáciu vodnej pary, ktorá v zime zamŕza. Zmeny objemu môžu spôsobiť trhlinky a postupné narušenie celistvosti muriva.

Kritériá výberu

Referencie: Už pri výbere oslovovaných uchádzačov sa riaďte referenciami. Získate ich napríklad od správcov obnovených bytových domov vo svojom okolí alebo priamo na internetových stránkach firiem. Neváhajte si ich aj priamo vyžiadať.
Cena: Cenové ponuky musia vychádzať z výkazu výmer, ktorý je súčasťou projektu. V tomto takzvanom rozpočte bez cien sú presne špecifikované stavebné a montážne práce a dodávky stavebných materiálov, ako aj použitie strojov a zariadení, ich merné jednotky a množstvo merných jednotiek. Mali by ste trvať na tom, aby boli jednotkové ceny počas výstavby nemenné. Dôvodom na zmenu ceny za určitých okolností môže byť preukázateľný výrazný nárast cien materiálu, napríklad o viac ako 5 %. Ak však výstavba netrvá dlhšie ako tri mesiace, aj tu je možnosť dohodnúť so zhotovovateľom pevné jednotkové ceny. Platí zásada, že dohodnuté jednotkové ceny a rozsah prác sú kontrolovateľné. Ak vy alebo potenciálny realizátor zistíte, že by sa malo realizovať niečo, čo v projekte nebolo zohľadnené, treba takýto dodatok oceniť v samostatnej prílohe ponuky. Len v takomto prípade možno výrobky, služby alebo spôsob realizácie jednotlivých dodávok objektívne porovnať.
Platobné podmienky: Nedávajte zálohy a plaťte len za riadne vykonané práce. Zámienka, že záloha slúži na nákup materiálu, je neopodstatnená. Serióznym firmám dáva dodávateľ materiálu tovar na faktúru a často s dlhou lehotou splatnosti. Dôležité je v zmluve zakotviť možnosť takzvaného zádržného, to znamená, že realizačnej firme doplatíte napríklad 5 % z celkového rozpočtu až po odstránení chýb a nedorobkov. S doplatením má zmysel vyčkať aj niekoľko mesiacov po odovzdaní diela.Certifikované tepelnoizolačné systémy: Ak chcete mať istotu, že použitý tepelnoizolačný systém je kvalitný a stavebné materiály sú navzájom kompatibilné, trvajte na použití certifikovaných tepelnoizolačných systémov s príslušným európskym technickým osvedčením ETA pre ETICS.
Autorizované firmy: Stanovte si podmienku, že o realizáciu sa môžu uchádzať len autorizované montážne firmy, ktoré sú zaškolené priamo výrobcami konkrétnych tepelnoizolačných systémov. Vydané licencie pre autorizované firmy na zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems) overujte na: www.tsus.sk/sluzby/licencie_etics.php.
Technické zázemie: Firmy, ktoré sa profesionálne zaoberajú zatepľovaním, majú zväčša vlastné náradie. Ak majú lávky alebo lešenie iba prenajaté, pri nevyhovujúcom počasí alebo problémoch s personálnymi kapacitami sa realizácia môže predĺžiť a realizátorovi narastajú aj poplatky za prenájom. Už pri ich výbere si preto zabezpečte, aby si zvýšené náklady v takýchto situáciách nemohli uplatňovať u vás. Na realizáciu prác z lávok musí mať firma oprávnenie a jej pracovníci musia byť zaškolení na ich montáž a obsluhu, inak môže inšpektor bezpečnosti a ochrany zdravia práce zastaviť. Hrozí aj nemalá pokuta.
Personálne kapacity a komplexnosť dodávky: Zaujímajte sa o to, či bude mať dodávateľ v čase realizácie vašej zákazky dostatok kvalitne zaškolených pracovníkov. Overte si, či bude jednotlivé práce realizovať priamo alebo cez subdodávateľa. Ideálne je, ak aj súvisiace práce (napríklad klampiarske práce, úprava bleskozvodu, sanácia balkónov, lodžií a terás) zabezpečuje hlavný zhotovovateľ. V každom prípade je pre vás výhodnejšie, ak sa bude záruka vzťahovať na jedného realizátora. Zhotovovateľ by vám mal oznámiť, aké firmy budú v prípade konkrétnych prác jeho subdodávateľmi a preukázať, že daní pracovníci vykonávajúci obnovu bytového domu majú osvedčenia na konkrétny tepelnoizolačný systém ETICS.

Lehota výstavby: Vopred sa pýtajte na počet pracovníkov na stavbe. Harmonogram ich nasadenia býva prílohou zmluvy. Tak budete môcť neskôr priebežne kontrolovať, či práce postupujú podľa plánu, a prípadne včas zasiahnuť. Prípadné nedodržanie lehoty výstavby býva na základe zmluvy síce sankcionované, ale uplatnenie pokút môže byť len slabou náplasťou na problémy súvisiace s predĺžením prác.
Záruka patrí do podmienok zmluvy: Dĺžka záruky by sa nemala objavovať medzi kritériami výberu, patrí skôr medzi podmienky uzatvorenia zmluvy. V prípade, že sa dlhá záruka skombinuje s nízkou cenou, treba si dať pozor. Je to veľmi dôležité kritérium na elimináciu neseriózneho dodávateľa. Záruka totiž môže ľahko presiahnuť životnosť tejto firmy. Netrvajte teda na zbytočne dlhej záruke. Obvyklá dĺžka je päť rokov. Najlepšou zárukou je história firmy dlhodobo pôsobiacej na stavebnom trhu.

Stavebný dozor nie je formalita

Každý nekvalitne vyhotovený detail znižuje životnosť diela a je potenciálnym problémovým miestom. Preto sa oplatí zabezpečiť nezávislý stavebný dozor už pred projektovou prípravou a realizáciou prác.Špecialista na stavebný dozor vám môže podstatne pomôcť už pri stanovovaní výberových podmienok na realizátora. Počas obnovy by mal pravidelne kontrolovať realizačné práce. Nezabudnite ho v zmluve poveriť aj zodpovednosťou za kontrolu faktúr a dodržiavanie predpisov o bezpečnosti pri práci. Ak mu dáte splnomocnenie, zastúpi vás aj pri kolaudácii bytového domu. Vykonávať stavebný dozor môžu na tento účel iba odborne spôsobilé osoby. Zoznam nájdete na stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov www.sksi.sk.
Čo kontroluje stavebný dozor?

  • dodržiavanie projektu,
  • zápisy v stavebnom denníku,
  • dodržiavanie harmonogramu prác,
  • kvalitu a množstvo použitého materiálu,
  • kvalitu vyhotovenia,
  • správnosť a oprávnenosť faktúr,
  • rešpektovanie technických noriem,
  • dodržiavanie predpisov o bezpečnosti pri práci.

Zateplenie z vnútornej (interiérovej) strany
Obvodová stena neprispieva k akumulácii tepla v budove. Bod mrazu (0 °C) sa posúva až do vrstvy tepelnej izolácie za hranicu vnútornej strany muriva. Tepelná izolácia síce zabraňuje úniku tepla z interiéru, ale neochraňuje vonkajšie murivo pred premŕzaním. Za určitých podmienok môžu na vnútornej strane vznikať plesne.

Trvajte na kvalite

Ak už zatepľujete, trvajte na kvalite. Tým, ktorí nevedia odborne zhodnotiť kvalitu výrobkov a prác pri obnove budov, významne pomôže, ak budú od projektanta aj realizátora vyžadovať dodržiavanie príslušných tepelnotechnických noriem a využívanie certifikovaných tepelnoizolačných systémov ETICS. Tepelnoizolačné certifikované systémy, pri ktorých výrobca určil vyhotovenie a použitie, majú podľa platných európskych technických špecifikácií životnosť minimálne 25 rokov. Samozrejme, ak sú správne zvolené a zabudované do stavby. Priebežne kontrolovať dodržiavanie projektu, kvalitu vyhotovenia a použitých materiálov je úlohou stavebného dozoru. Ten však nie je na stavbe stále. Preto sa oplatí byť informovaný o pláne prác, a pritom sa dívať okolo seba, pýtať sa a žiadať odpovede. Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, treba ihneď reagovať a poradiť sa so stavebným dozorom. Nedostatky, ktoré sa zistia včas, sa dajú ľahšie opraviť. Aj preto sa oplatí vedieť, z čoho sa skladajú jednotlivé systémy na zlepšenie tepelnotechnických vlastností a aké základné pravidlá je potrebné dodržať pri ich použití.

Cieľ – zabezpečiť tepelnú pohodu

Jednoznačnou výhodou, ktorú pocítite po skončení obnovy, je zlepšenie tepelnej pohody v zateplenej budove. Izolácia, ktorá je súčasťou tepelnoizolačného systému, spôsobí, že sa po zateplení zvýši takzvaná vnútorná povrchová teplota obvodových stien miestnosti. V nezateplených budovách sa táto teplota pohybuje približne na úrovni +13 °C v závislosti od tepelnoizolačných vlastností konštrukcie stien. Po zateplení, keď obvodový plášť spĺňa normou požadované hodnoty, sa vnútorná povrchová teplota pohybuje približne na úrovni +18 °C. Aj vďaka tomu už nebudete pociťovať nepríjemný chlad vystupujúci z obvodových stien.

Zateplenie z vonkajšej (exteriérovej) strany
Pri zateplení steny z vonkajšej strany sa zvýši akumulačná schopnosť muriva. Tepelno­izolačná vrstva bráni únikom tepla z interiéru a zároveň chráni murivo pred premŕzaním, pretože bod mrazu (0 °C) sa nachádza vo vrstve tepelnej izolácie pred vonkajšou stranou muriva.

Zatepliť, omietnuť alebo natrieť?

Ak sa rozhodujete, či fasádu len natrieť farbou, omietnuť alebo ju aj zatepliť, treba si uvedomiť, že rozdiel v cene zahŕňa len izolačný systém. V oboch spomenutých prípadoch platíte približne rovnako za prácu, lešenie či omietkové materiály. Predovšetkým v historických budovách možno v niektorých prípadoch použiť aj tepelnoizolačné omietky. Tie zmenia vzhľad budovy, ale v porovnaní s tepelnoizolačnými systémami zásadne nezlepšia tepelnoizolačné vlastnosti obvodových stien. Na trhu sa občas ponúkajú aj takzvané tepelnoizolačné nátery. Zatiaľ však nebol jednoznačne preukázaný ich vplyv na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností budov.

Spôsoby zateplenia stien

V prípade bytových domov sa s odvetranými tepelnoizolačnými systémami stretávame pomerne zriedkavo. Najčastejšie používanými riešeniami sú kontaktné tepelnoizolačné systémy s doskami z polystyrénu alebo minerálnej vlny. Z dôvodu požiarnej ochrany je potrebné v kontaktných tepelnoizolačných systémoch v bytových domoch použiť izoláciu z minerálnej vlny vo výške nad 22,5 m. Do tejto výšky je vhodný aj penový polystyrén. V bytových domoch zvyčajne nie sú významné zdroje vlhkosti, preto sa môže uplatniť kontaktný (lepený) tepelnoizolačný systém s tepelnou izoláciou z penového polystyrénu alebo minerálnej vlny. Využitie rôznych typov materiálov závisí od vlastností pôvodných konštrukcií, teploty a vlhkosti vzduchu v miestnostiach. Vhodnosť navrhovaného systému je potrebné preukázať výpočtom. Zväčša však rozhoduje jeho cena.

Odvetrávaný tepelnoizolačný systém s predsadeným ľahkým plášťom
1 – vnútorná omietka, 2 – nosná konštrukcia obvodovej steny,
3 – dvojitý drevený rošt, 4 – tepelná izolácia (minerálna vlna),
5 – paropriepustná fólia, 6 – vzduchová medzera, 7 – cementovlák­nité dosky, 8 – penetračný náter, 9 – lepiaca malta, 10 – tepelná izolácia (polystyrén), 11 – lepiaca malta s vystužujúcou mriežkou,
12 – penetračný náter, 13 – vonkajšia omietka

Kontaktný tepelnoizolačný systém

Pri kontaktných tepelnoizolačných systémoch sa na vytvorenie jednotlivých lepiacich a omietkových vrstiev používajú mokré procesy. Kotvy tepelnoizolačného systému sú dôležité pri zabezpečení proti vetru, ktorý môže podtlakom vytrhnúť dosky tepelnej izolácie zo steny. Doplnkovými profilmi sa dosiahne vzájomná previazanosť jednotlivých plôch s pôvodnou konštrukciou v miestach rohov, kútov, ostení, dilatácií a iných stykov. Rôzne profily, lišty a vystužujúce mriežky slúžia aj na spevnenie najviac namáhaných miest systémov. Kontaktný tepelnoizolačný systém možno aplikovať na steny, ktoré sú úplne suché. Každý tepelnoizolačný systém má svoj technologický predpis, ktorý stanovuje konkrétne materiály, ich hrúbky a postup vyhotovenia. Spravidla sa na pôvodnú očistenú a opravenú stavebnú konštrukciu steny lepia dosky tepelnoizolačného materiálu v zmysle technologického predpisu so zodpovedajúcim mechanickým ukotvením. Obvyklá hrúbka tepelnoizolačnej vrstvy je v rozpätí 10 až 16 cm. Následne sa celoplošne nanesie lepiaca malta, do ktorej sa zatlačí vystužujúca mriežka. Tá sa prekryje tenšou vrstvou lepiacej malty a prípadne aj penetračného náteru. Poslednú časť vytvorí tenkovrstvová vonkajšia omietka.

Odvetrávaný tepelnoizolačný systém s predsadeným ľahkým plášťom

Na vytvorenie vrstiev sa pri odvetraných tepelnoizolačných systémoch používajú najmä suché montážne procesy. Odvetrané systémy by mali mať medzi tepelnoizolačnou vrstvou a vonkajším plášťom vzduchovú medzeru s hrúbkou aspoň 20 mm. Prevetrávanie vzduchovej medzery umožňuje odvod vodných pár. Zaťaženie od obkladu a vonkajších síl (napríklad vietor) prenáša samostatná nosná konštrukcia roštu do pôvodnej podkladovej konštrukcie. Nosná konštrukcia býva drevená, prípadne z kovových profilov.Pripravené podľa brožúry Zatepľovanie a výmena okien v bytových domoch, ktorú v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU vydala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Brožúra je bezplatne k dispozícii v poradenských centrách SIEA v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach. Projekt poradenstva je podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Text: Ing. Ján Magyar, Mgr. Sylvia Pálková
ILUSTRÁCIE: SIEA/ERDF

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.