zabezpecovacie systemy rozhovor s ing. m. novakom konatelom spol. microsystem
Galéria(5)

Zabezpečovacie systémy: Rozhovor s Ing. M. Novákom, konateľom spol. MICROSYSTEM

Partneri sekcie:

Zabezpečovacie systémy sa v posledných rokoch stali úplne štandardnou výbavou novopostavených aj rekonštruovaných budov od rodinných domov až po celé priemyselné areály. Otázka už teda nestojí tak, či systém použiť, ale investori skôr riešia v tejto súvislosti sofistikované možnosti najmodernejších inštalácií, od samotného zabezpečenia objektov proti narušeniu až po energeticky úsporný režim a inteligentnú prevádzku. Ing. Miloš Novák, konateľ spoločnosti MICROSYSTEM, s. r. o., má v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti.

mg 9675ii big image
09special big image
08special big image
mg 9696ii big image
mg 9677ii big image
Čo treba rozumieť pod pojmom zabezpečenie budovy elektronickými zabezpečovacími systémami?
Vo všeobecnosti sa na zabezpečenie budovy používajú tri systémy. Elektrický zabezpečovací systém, alebo takzvaný alarm systém, je súbor detektorov, ktoré chránia vybranú časť budovy, alebo všeobecne vnútorné priestory budovy, prípadne jej bezprostredné okolie proti narušeniu, čiže neoprávnenému vstupu, vlámaniu. Ďalším systémom je systém kontroly vstupu (prístupový systém), ktorý identifikuje oprávnené osoby pri vstupe do objektu alebo do jeho časti, na základe identifikačných prvkov, ako sú PIN kód, karta, čip, otlačok prsta. Tretím systémom je kamerový, ktorý neindikuje narušenie objektu, ale podáva vizuálnu informáciu o pohybe osôb vnútri objektu a v jeho bezprostrednom okolí. Za ideálne zabezpečenie objektu sa považuje kombinácia týchto troch systémov, ktoré sa navzájom dopĺňajú.

Z čoho sa skladá elektrický zabezpečovací systém?
Pomyselný mozog elektrického zabezpečovacieho systému (EZS) tvorí ústredňa a rozširovacie moduly – expandéry. Montážna firma ich naprogramuje, pre užívateľa sú ukryté. Rozhranie medzi systémom a užívateľom tvorí klávesnica alebo iné ovládacie panely, ako sú čítačky kariet alebo čipov či LCD obrazovky, a samotnými očami a ušami systému sú detektory, ktoré snímajú narušenie alebo technologickú udalosť.
Základom sú detektory pohybu do interiéru alebo blízkeho exteriéru. Plášť budovy ochraňujú detektory v otváravých krídlach okien a dverí a detektory trieštenia skla. Ďalej sú to detektory požiaru a technologické detektory plynov, teploty, vodnej hladiny, zaplavenia, vlhkosti alebo chemických výparov. V moderných stavbách kvalitné ústredne slúžia ako technologicko-bezpečnostné a požiarne zároveň.
 
Môže prístupový systém fungovať ako nadstavba EZS?
Ideálna je kombinácia EZS a prístupového systému. Ten môže byť ako nadstavba pre EZS s rôznymi právami a obmedzeniami vstupu. Obmedzenia môžu byť časové alebo priestorové, napr. vstup do kancelárií len v pracovných dňoch, inak je upovedomená zodpovedná osoba napríklad sms správou.
 
Čo je najväčšou slabinou v zabezpečení jednotlivých typov objektov?
Z hľadiska bezpečnosti je nutné pri rôznych typoch budov špecifikovať zóny s väčším alebo menším rizikom vniknutia, krádeže, prípadne technologickej poruchy. V administratívnych budovách sa chránia najmä priestory, kde sú materiálne alebo duchovné hodnoty, teda najmä kancelárie s počítačmi, ďalej dôležité miestnosti ako pokladňa, serverovňa alebo archív. Chybou je zabezpečenie len hlavného vstupu. Ak ostatné možnosti vstupu ostávajú nepokryté, narušiteľ sa môže nepozorovane dostať do objektu bez toho, že by ho systém zaregistroval. Potenciálny zlodej má tak oveľa viac času narobiť škodu.

Pri bežných bytových domoch je nevyhnutné zabezpečiť všetky vstupy do objektu, pričom sa nesmie zabudnúť na vstupy do garáží či pivníc. Samostatnou kapitolou je ochrana jednotlivých bytových jednotiek.
Priemyselné a skladové areály a haly sú obvykle veľmi rozľahlé. Systémy do nich treba navrhnúť veľmi citlivo s rozumnou mierou nákladov.

Fyzická ochrana areálov súkromnou bezpečnostnou službou nepostačuje?
Ešte stále sa stretávame s názorom, že zabezpečovací systém nie je potrebný. Majitelia to odôvodňujú tým, že si platia vrátnika alebo im objekt či areál stráži pracovník súkromnej bezpečnostnej služby. Fyzická ochrana však nestačí. Obchôdzky sa robia povedzme raz za hodinu. Zlodej má teda minimálne hodinu času na urobenie škody. Elektronické systémy sú v týchto prípadoch významnou pomocou. Kamerový systém umožní stály prehľad, čo sa deje v areáli. Ak elektrický zabezpečovací systém nahlási narušenie objektu, oznámi presne, kde sa poplach stal a esbéeskár môže privolať pomoc. Ale keď túto podporu nemá, beží na miesto činu, pričom nielen že riskuje svoj vlastný život, ale ani sa mu nemusí podariť udalosť oznámiť.

Najväčšie omyly v súvislosti so zabezpečením objektov:

  • Nepotrebujeme zabezpečovací systém, máme strážnych psov.
  • Na stráženie si platíme vrátnika, robí obchôdzku každú hodinu.
  • Na odradenie zlodejov nám postačia atrapy snímačov a kamier a nefunkčná siréna na fasáde.
  • Máme namontovaný zabezpečovací systém, k vlámaniu nemôže prísť.

Ako je to s naištalovanými kamerami v spoločných priestoroch bytových domov? Sú dostatočnou pomocou pre obyvateľov?
Základom ochrany obyvateľov je kvalitný prístupový systém a dodržiavanie prístupového režimu. Navyše, vchodové dvere sú často uzatvorené len obyčajným elektrickým zámkom na jazýček. Šikovnejšiemu zlodejovi stačí na prekonanie skrutkovač. Lepším riešením sú elektromechanické uzamykacie zámky, prípadne prídržné elektromagnety. Kamerový systém je doplnok, ktorý poskytuje vizuálnu informáciu. Samozrejme, nevyhnutným komponentom je záznamové zariadenie ako súčasť systému. Podľa zákona je možné uchovávať záznam 7 dní. Aj keď pri maskovaných osobách sa nedá zistiť presná identita, je aspoň možné získať približné údaje o počte osôb, ich výške, pohlaví a ich prípadnom predošlom pohybe v objekte. Kamerový a prístupový systém je v bytových domoch rozhodne dobrá investícia.

Základné chyby obsluhy zabezpečovacieho systému:

  • nedostatočne vyškolený personál, ktorý v kritickej situácii spanikári
  • opakované nesprávne prikladanie identifikačných prvkov k čítaciemu zariadeniu
  • dlhodobé používanie rovnakého a jednoduchého kódu
  • nepoužívanie namontovaného systému.


Ako zástupca správcu budovy alebo spoločenstva vlastníkov rozpozná, čo je kvalitný systém a montáž? Čo sú hlavné indikátory dobrej firmy?

V každej brandži sa nájdu ľudia, ktorí rozumejú tomu, čo robia, a na druhej strane, aj v tejto oblasti je veľa elektroinštalačných firiem, ktoré systémom nerozumejú, nakúpia komponenty a snažia sa systém nejako namontovať. Je to často bez hlbšieho pochopenia systému a potrieb zákazníka, a žiaľ, aj za cenu zníženia výslednej ceny.

Treba si firmu preveriť, aké je jej pôsobenie na trhu, a nechať si vypracovať najmenej dve ponuky z rôznych firiem. Firmu, ktorá pošle cenovú ponuku e-mailom bez osobnej obhliadky a konzultácie, treba rovno vyradiť. Osobný kontakt s investorom a obhliadka objektu sú úplná nevyhnutnosť. Každé riešenie sa pripravuje na mieru a je to vyslovene individuálna záležitosť. Ani dva rovnaké objekty sa nemusia zabezpečiť rovnako, pretože môžu mať odlišných investorov, ktorí majú rôzne požiadavky na bezpečnosť. Funguje tu paralela s autami – niekomu stačí úsporné riešenie v základnej výbave a niekto požaduje najvyššiu triedu s dokonalým komfortom. Treba si zistiť, či montážna firma má aj dostatok zamestnancov a či môže poskytnúť primeraný servis. Nechať si v Bratislave namontovať systém firmou z Liptovského Hrádku pre nižšiu cenu je veľké riziko, najmä ak firma nemá na blízku pobočku. Je tu veľká pravdepodobnosť, že na servisný zásah nebude môcť reagovať promptne, často nepríde vôbec.

Aké sú reálne časové limity na poskytnutie servisného zásahu?
Štandardne sa servis nedohaduje na čas kratší ako 6 až 12 hodín. Inak treba mať stály dispečing, čo by neúmerne zvyšovalo náklady na servisnú časť firmy. Špeciálni zákazníci, obvykle sú to banky alebo inštitúcie so špeciálnym režimom, môžu mať zazmluvneného servisného technika, ktorý je pre daný objekt k dispozícii 24 hodín.
 
Akú údržbu si namontovaný zabezpečovací systém vyžaduje?
Užívateľ nemá byť otrokom systému, systém má fungovať tak, aby užívateľa nezaťažoval.
Treba si vybrať kvalitný systém, ktorý je dlhšie na trhu s veľkým počtom referenčných montáží a nechať si ho namontovať firmou, ktorá s ním má dobré skúsenosti.
Systém sa kontroluje funkčnými skúškami.

Ako často ich treba robiť?
Odporúčané sú minimálne polročné kontroly, špeciálne objekty s previerkou NBÚ alebo banky aj častejšie. Čím častejšie, tým lepšie. Vždy je to len technika, ktorá môže mať svoje chyby. Pravidelná údržba môže odhaliť takzvaných mŕtvych chrobákov v systéme, keď detektor nevykazuje chybu, ale ani nefunguje správne a bežný používateľ to nemá ako zistiť.
 
Aké sú najčastejšie problémy pri obsluhe systému?
Je to nedostatočné pochopenie, na čo vlastne slúži, nesprávna obsluha. V panike alebo z rešpektu zo systému sa nesprávne zadáva kód, nesprávne sa prikladajú karty, nedodržiava sa postup. Ľudia buď zaškolení nie sú, alebo tomu nevenujú dostatočnú pozornosť. Veľkou chybou je aj nepoužívanie namontovaného systému, čo môže byť akási rezignácia pri poruchovosti ako dôsledku nesprávnej, neodbornej montáže.

Spolu so systémom sa zavádza v objekte aj režim, ktorý treba dodržiavať. Napríklad posledný človek je pred odchodom povinný vo svojej časti objektu zapnúť stráženie.
 
Aká je najefektívnejšia forma oznámenia narušenia objektu?
Siréna je základný prvok, ktorý odrádza tých najhlúpejších zlodejov. Informácia cez telefonickú hlasovú alebo sms správu je podmienkou toho, že majiteľ má možnosť zasiahnuť aj v neprítomnosti, čiže zavolať susedovi, priateľom alebo rodine, aby niekto mohol objekt skontrolovať. To sú najmä prípady rodinných domov a menších objektov. Najúčinnejší spôsob je napojenie na súkromnú bezpečnostnú službu alebo pult centralizovanej ochrany polície.

Dá sa pri týchto službách spoľahnúť, že pomoc naozaj príde?
Je lepšie si vybrať SBS-ku s väčším počtom zamestnancov, ktorá je schopná zasiahnuť. Je to síce relatívne najdrahší spôsob ochrany, lebo treba platiť paušálne poplatky, ale rozhodne sa oplatí.
 
Už aj v slovenských mestách a dedinách sa začínajú objavovať kamery na verejných priestranstvách. Aký majú význam?
Je to pravda, a môžeme očakávať, že ich bude čoraz viac. Napríklad od Londýna máme ešte ďaleko, tam neprejdete 5 krokov bez toho, aby ste nenarazili na priemyselnú kameru. Ochrana verejných priestorov kamerami má veľký zmysel z hľadiska ochrany osôb a ich majetku. Veľkú službu môžu urobiť kamery v prípade dopravných nehôd na rušných križovatkách alebo kritických úsekoch ciest, ale majú samozrejme všestrannejšie využitie. Už sa nám mnohokrát stalo, že sme pre potreby polície vyberali záznam zo súkromnej kamery, ktorá však do istej miery snímala aj verejný priestor.
 
V akom štádiu musí investor v procese výstavby myslieť na to, že treba zavolať špecialistu na zabezpečenie budovy?
Najlepšie je to riešiť už vo fáze projekčnej prípravy objektu. V tejto etape možno systém zladiť s rôznymi inteligentnými energiu šetriacimi prvkami v budove, napríklad s priemyselnou alebo domácou automatizáciou. Funguje to napríklad tak, že pri odchode posledného užívateľa sa informácia o zapnutí stráženia posunie do riadenia automatizácie a regulačný systém napr. zníži teplotu vykurovania alebo výkon klimatizácie, či zhasne svetlá.

Pri malých objektoch, ako sú rodinné domy, nás väčšinou stačí zavolať pred montážou elektroinštalácie, vtedy sa namontujú aj slaboprúdové rozvody. Pri väčších budovách je nutné, aby sa dodržala nadväznosť prác v jednotlivých etapách. Chyba je, že na bezpečnostný systém sa často pozabudne. Investor sa rozhodne až vtedy, keď sú elektroinštalácie hotové. Vtedy systém navrhujeme s minimálnymi zásahmi do hotového interiéru. Ide o bezdrôtový systém, ktorý má svoje obmedzenia. Rozhodne nemá také sofistikované možnosti kombinácií ako nakáblovaný systém.
 
Kto je pre vás v objekte alebo na stavbe styčným dôstojníkom?
Bezpečnostné systémy sa odlišujú od iných systémov v tom, že každý investor má individuálne požiadavky. Preto najradšej komunikujeme priamo s investorom bez sprostredkovateľov. Investor obvykle očakáva návrh z našej strany a ponuku rôznych možností. V podstate si objednáva odborné poradenstvo. Najvhodnejším systémom je modulárny, neskôr rozšíriteľný. Správna inštalačná firma presvedčí investora, aby sa kabeláž pripravila v maximálnej konfigurácii, najmä preto, že samotné káblovanie je zlomkom ceny z celého systému. Tu sa neoplatí šetriť. Neskoršie rozšírenia môžu byť z dôvodu nedostatočnej kabeláže nemožné.
 
Kto môže montovať zabezpečovacie systémy?
Od roku 2006 prezídium policajného zboru podľa zákona č. 473/2005 Z. z. vydáva tak­zvané licencie na prevádzkovanie technickej služby. Iba firma, ktorá túto licenciu má, je oprávnená systém namontovať koncovému užívateľovi. Samotná licencia samozrejme nie je zárukou, že firma systémy ovláda a vie ich namontovať správne.
 
Aké sú v tejto oblasti novinky a trendy?
Bezpečnostné systémy zažívajú posledné roky veľký progres. Funkcie, dizajn aj užívateľský komfort sa neustále zdokonaľujú. Systémy sa montujú najmä do novostavieb a najmä v súčinnosti so šetrením energie.
V posledných rokoch zažíva najväčší vývoj kamerový systém. Pred desiatimi rokmi sa montovali najmä analógové systémy, rozlíšenie obrazu bolo obmedzené normou PAL na 720 × 576 bodov obrazu. Dnešné IP systémy s megapixlovým rozlíšením (HD a full HD) poskytujú výborný obraz. Štandardom je pripojenie kamerového systému do počítačových sietí alebo možnosť prehliadať obraz v mobilných telefónoch. Klient má vo svojom prenosnom zariadení (mobil, tablet, PC) úplné aktuálne a konkrétne informácie o svojom objekte.
 
Čo všetko kamery dokážu rozlíšiť?
Výhoda IP systémov je vo veľkých možnostiach softvérového spracovania obrazu, ako je detekcia tvárí na podporu systému kontroly vstupu, sledovanie prekročenia reálnej alebo pomyselnej hranice, sledovanie pohybu otočnou kamerou, zachytenie tváre každého človeka prechádzajúceho koridorom napríklad na letisku alebo na štadióne. Často sa kamery využívajú na rozpoznanie štátnych poznávacích značiek áut pri vstupoch do areálov a podobne. Pomáhajú sledovať hustotu premávky vo vybranej lokalite. Záznam je podkladom na spracovanie rôznych štatistík. Citlivé kamery s infra prisvietením umožňujú výborné nočné videnie.
 
Ako dlho je vaša spoločnosť na trhu a na čo sa špecializujete?
Sme na trhu od roku 2006, naši odborníci sa problematike venujú dlhodobo, pôsobia v brandži viac ako 14 rokov. Naša firma zabezpečuje budovy od malých objektov, ako sú byty, domy a kancelárie cez stredne veľké objekty ako administratívne budovy, obchodné centrá až po objekty so špeciálnymi požiadavkami ako ambasády, banky a priestory s certifikátom NBÚ. Máme za sebou stovky inštalácií od jednoduchých v rodinných domoch až po veľmi sofistikované riešenia so špecifickými požiadavkami investorov. Veľmi často sa stretávame s tým, že si klienti aj po dlhšom váhaní a oslovení iných firiem napokon vyberú nás. Naše riešenia sú často veľmi sofistikované. Sme schopní navrhnúť veľmi náročné a inteligentné integrované systémy.

Rozhovor pripravila Ing. arch. Mária Nováková, redaktorka časopisu ASB
FOTO: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.