image 75443 25 v1
Galéria(3)

Bytový dom so sviežim farebným akcentom

Partneri sekcie:

Bytový dom Pribina v Malackách ponúka pozitívny príklad, ako by developeri mali pristupovať k výstavbe: tak, akoby tam sami bývali.

01Inoutic
Bytový dom
MM 140613 Inoutic BD Malacky QR5A9275

Päťpodlažný bytový dom sa nachádza len pár minút chôdze od centra mesta Malacky.

Architektonické stvárnenie rešpektuje charakter okolitej zástavby, no zároveň oživuje ulicu sviežim farebným akcentom. Súčasťou ulice sa stalo šesť obchodných priestorov s rozličným tovarom a službami, ktoré sa nachádzajú v parteri tejto budovy.

V bytovom dome na Pribinovej ulici sa nachádza päťdesiat prevažne dvojizbových bytov s rôznym dispozičným riešením. Priemerná úžitková plocha dvojizbového bytu je okolo 50 m2, pričom každý byt má vlastný balkón alebo lodžiu.

Dôraz na kvalitu

Investor pristupoval k stavbe od začiatku s maximálnym úsilím o zabezpečenie komfortu pre budúcich majiteľov. „Kládli sme dôraz na reprezentatívnosť budovy. Naším cieľom bolo zanechať dobrý dojem nielen v budúcich majiteľoch, ale aj v okoloidúcich,“ hovorí Miroslav Fabian zo spoločnosti Alanis, spol. s r. o., ktorá je developerom projektu.

Staviť na kvalitné materiály a dôsledný princíp sa oplatilo. Všetky byty vrátane obchodných priestorov na prízemí sa predali do troch mesiacov od kolaudácie. Stavbu sa pritom podarilo zrealizovať v priebehu jedného roka. „V Malackách je dopyt po kvalitnom bývaní. Ľudia ocenili nielen dobrú a zároveň pokojnú lokalitu v blízkosti centra mesta, ale aj kvalitu stavby,“ dodáva M. Fabian.

Konštrukčné riešenie

Architekt navrhol predeliť stavbu chodbou, ktorá dom rozdelila na dve obytné časti. Vďaka tomuto riešeniu sú byty orientované buď na západnú, alebo na východnú stranu. Cieľom tohto predelenia bolo zabezpečiť plnohodnotný výhľad a prísun denného svetla pre každý byt.

Ako konštrukčný systém zvolil investor železobetónový skelet s výplňou z obvodového tehlového muriva s hrúbkou 25 cm. Vnútorné priečky sú postavené z pórobetónu. Zateplenie budovy sa realizovalo s ohľadom na orientáciu stavby na svetové strany tak, aby sa dosiahli požadované tepelnoizolačné parametre a vysoký komfort bývania. Východná a západná strana sú zateplené vrstvou tepelnej izolácie zo sklenej vlny s hrúbkou 14 cm. Južná a severná strana sú zateplené izoláciou zo sklenej vlny s hrúbkou 18 cm. Vykurovanie si rieši každý obyvateľ individuálne prostredníctvom vlastného kotla. „Nielen v návrhu, ale aj v procese výstavby sme sa snažili dbať na to, aby sme prispeli k pohodlnejšiemu bývaniu. Zrejme aj vďaka tomu sú reakcie obyvateľov na bývanie až nad naše očakávania pozitívne,“ dopĺňa M. Fabian.

Príkladom pozitívneho prístupu developera je aj konštrukcia strechy. Pôvodne sa plánovalo zateplenie plochej strechy expandovaným polystyrénom s hrúbkou 25 cm. Investor však trval na hrúbke tepelnej izolácie 45 cm. Cieľom bolo ochrániť strechu pred prehrievaním, vďaka čomu sa podarilo dosiahnuť tepelnú stabilitu vrchných bytov aj počas letných mesiacov.

Antracit je trendom

Na bytovom dome Pribina sú okná dôležitým prvkom fasády. Antracitové vyhotovenie plastových okenných profilov evokuje hliník. Zvnútra sú okenné profily v neutrálnej bielej farbe, aby si užívatelia mohli doladiť interiér podľa vlastných predstáv.

Investor najskôr nemal o výbere okien konkrétnu predstavu. Zadal požiadavku na kvalitný šesťkomorový profil vo farebnom vyhotovení antracit s trojsklom. Výrobca okien Karol Hegedüs zo spoločnosti STARBEC, s. r. o., Tvrdošovce, odporučil použiť profil ­Inoutic Prestige, ktorý splnil nároky kladené na túto reprezentatívnu stavbu. Vďaka stavebnej hĺbke 76 mm a jeho masívnosti ide o profil vhodný aj na osadenie trojskla.

Trojsklo na vyššie úspory

Vysoké tepelnoizolačné vlastnosti profilu v kombinácii s trojsklom zabezpečili koeficient prechodu tepla celým oknom Uw = 0,95 W/(m2 . K), čo znamená, že okno spĺňa prísne požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti. Použitie trojitých izolačných skiel je v súčasnosti typické skôr pre pasívne domy. Ponúkajú však viacero predností aj pre bežné novostavby, a to nielen úspory na vykurovaní, ale aj vyšší komfort bývania. Kľúčový je výber vhodného profilu. „Trojsklá sú charakteristické vyššou hmotnosťou. Vážia až o 50 % viac v porovnaní s dvojsklom. Osadiť ich preto možno len do kvalitného profilu,“ vysvetľuje Ondřej Fridrich, marketingový manažér spoločnosti Inoutic.
Z hľadiska technickej náročnosti osadenia okien do obvodovej steny musela realizačná spoločnosť venovať špeciálnu pozornosť najmä technickému riešeniu rohových okien v prípade niektorých balkónových zostáv. „Montážnikom sa s daným profilom pracovalo dobre, takže aj napriek technickej náročnosti sa zákazku podarilo zrealizovať už v priebehu troch mesiacov,“ dodáva K. Hegedüs.

Vďaka kombinácii zateplenia fasády bytového domu a kvalitných okien sa investorovi podarilo dosiahnuť zaradenie bytového domu do energetickej triedy B.

TEXT | Inoutic
FOTO | Martin Matula

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.