image 66273 25 v1
Galéria(5)

Na čo dať pozor pri obnove striech

Zatekanie strechy je jasným signálom, že jej obnovu netreba odďaľovať. V súčasnosti existuje množstvo vhodných materiálov, ktoré sú na takúto obnovu vhodné. Ako si z nich však vybrať?

01Icopal
02Icopal
03Icopal
04Icopal

Budova, kde sídli Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, bola postavená ešte v 50. rokoch minulého storočia. Má za sebou dlhé roky, ktoré sa výraznou mierou podpísali na jej aktuálnom stave, najmä na vzhľade a funkčnosti jej strechy. Nečudo, že sa škola rozhodla s havarijným stavom bojovať. V roku 2013 pristúpila ku komplexnej obnove strešnej konštrukcie.

Strecha Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU bola ešte donedávna v úbohom stave. Nedokázala čeliť nástrahám počasia, v dôsledku čoho začala zatekať a nevyhovovala ani z hľadiska stavebnej tepelnej techniky. Dlhé roky sa však havárie spôsobené poruchou hydroizolácie, ktoré sa na streche objavili, odstraňovali len lokálne. Ukázalo sa, že takéto riešenie je z dlhodobého hľadiska nedostatočné. Aj to bol dôvod, prečo sa fakulta rozhodla investovať do vypracovania niekoľkých projektov generálnej obnovy strechy starej budovy. Obnova sa dotkla tak šikmých, ako aj plochých striech.

Obnova počas plnej prevádzky

„Jedným zo závažných problémov  našej školy bol dezolátny stav plochých striech. Na základe vypracovaného projektu sme prostredníctvom výberového konania našli vhodnú firmu, ktorá mala v oblasti obnovy striech bohaté skúsenosti. Chceli sme predovšetkým kvalitný systém, na ktorý by sa zároveň vzťahovala aj dostatočne dlhá záruka,“ hovorí prof. Ing. Jozef Oláh, PhD., profesor na Stavebnej fakulte STU v Bratislave. Keďže sa obnova vykonávala za plnej prevádzky školy, samotné riešenie muselo byť navrhnuté tak, aby počas opráv nedošlo k zatopeniu vnútorných priestorov. Kompletnú obnovu realizovala firma Proizol, ktorá sa špecializuje na realizáciu a opravu plochých striech.

Výber optimálneho systému

Spočiatku sa pri výbere optimálneho systému uvažovalo o obnove prostredníctvom fóliovej povlakovej krytiny. Tá je síce cenovo dostupnejšia, ale z dôvodu mnohých strešných priestupov na streche školy sa tento spôsob obnovy ukázal ako nevhodný. Pristúpilo sa preto k realizácii dvojvrstvového systému povlakovej krytiny z asfaltovaných pásov, pričom sa strecha zároveň zateplila. Daný systém sa navrhol aj s prihliadnutím na použitie asfaltovaných pásov na pôvodnej strešnej konštrukcii. „Stavili sme na bezpečnosť a dlhšiu životnosť. Hoci je dvojvrstvový systém povlakovej krytiny o niečo nákladnejší, je aj trvácnejší. Neoplatí sa šetriť na nesprávnych miestach. Táto strecha musí vydržať minimálne ďalších 50 rokov,“ konštatoval J. Oláh.

Pohľad na strechu po obnove

Zateplenie PIR doskami

Pred samotnou obnovou strechy sa naj­prv pôvodná krytina očistila a vyrovnal sa jej povrch. Keďže pôvodná strecha bola už vyspádovaná, mohlo sa hneď pristúpiť k ukladaniu tepelnoizolačných dosiek. Na zateplenie strechy školy sa použili PIR dosky s hrúbkou 50 mm, ktoré poslúžili ako podkladová vrstva pred aplikáciou dvojvrstvovej povlakovej krytiny. Aby sa zabránilo pohybu dosiek z dôvodu dynamických účinkov sania vetra či gravitácie, bolo nevyhnutné dosky samostatne fixovať a stabilizovať. Posunom neukotvenej tepelnej izolácie by totiž mohli vzniknúť tepelné mosty alebo by sa mohli poškodiť asfaltované pásy v mieste ukončenia strechy. Jednotlivé PIR dosky sa na streche mechanicky ukotvili kotvami do pôvodnej podkladovej vrstvy, pričom kotvenie sa realizovalo v súlade s pokynmi dodávateľa.

Modifikované asfaltované pásy

Na tepelnú izoláciu sa následne ukladali modifikované asfaltované pásy Elastobit GG 40, ktoré sú vhodnou voľbou vo viacvrstvových hydroizolačných systémoch plochých striech a využívajú sa ako spodné pásy. ­„Elastobit GG 40 je pás na sklenenej tkanine s krycou vrstvou na báze asfaltovej hmoty modifikovanej SBS kaučukom, na vrchnej strane s jemným minerálnym posypom a na spodnej strane s ľahko roztaviteľnou fóliou,“ popisuje zloženie pásu Ing. Rastislav Šmehyl, obchodný riaditeľ spoločnosti Icopal. Pás si zachováva svoju ohybnosť aj pri mínusových teplotách.

Do nosnej konštrukcie sa asfaltované pásy mechanicky kotvili pomocou vhodných kotiev a v mieste spoja sa navzájom lepili. Na spodné pásy sa následne celoplošne natavovali vrchné modifikované asfaltované pásy PYE PV 200 S5 Schiefer s hrúbkou 5 mm. Sú to pásy s nosnou vložkou z PES rohože s hrubozrnným minerálnym posypom na vrchnej strane a s tenkou ľahko roztaviteľnou ­fóliou na spodnej strane. Na hydroizoláciu nadrímsového a medzistrešného žľabu sa použil asfaltovaný pás modifikovaný SBS kaučukom Paradial S. Tento pás má na vrchnej strane hliníkovú fóliu a je vhodný na opracovanie detailov. Znižuje tepelné namáhanie častí striech vďaka odrazivosti hliníkového povrchu.

Ukončenie povlakovej krytiny na zvislej ploche

Pri obnove strechy školy sa obzvlášť dôsledne pristupovalo k jednotlivým detailom. Osobitná pozornosť sa venovala ukončeniu povlakovej krytiny na zvislej ploche. Aby sa zabránilo zatekaniu vody za asfaltované pásy vyvedené na zvislú stenu, konce pásov sa ukotvili prítlačnou lištou z pozinkovaného plechu. Následne sa asfaltované pásy s prítlačnou lištou prekryli krycou lištou, ktorá sa zasunula do vopred pripravenej drážky v murive. Drážka sa musela predtým napenetrovať a následne zatmeliť. Tento spôsob ukončenia povlakovej krytiny na zvislej ploche je náročnejší na realizáciu, ale je podstatne odolnejší. Krycia lišta totiž vytvára dekompresnú dutinu, ktorá bráni vode preniknúť pod prítlačnú lištu a dostať sa tak priamo k jednotlivým vrstvám strešnej skladby.

Výmena pôvodného oplechovania

Mnohé detaily na streche školy, ako sú priestupy či oplechovanie atiky, boli skorodované, takže sa museli odstrániť a vymeniť za nové. Než sa pristúpilo k novému oplechovaniu, na dosiahnutie rovinnosti sa atiky vyrovnali doskami OSB. Pri oplechovaní sa použilo kotvenie cez príponky, pričom oplechovanie sa neperforuje a je umožnená dilatácia plechov. Vrchná vodorovná časť atiky sa vyspádovala smerom k strešnému plášťu tak, aby dažďová voda nestekala na fasádu. Jednotlivé klampiarske prvky sa v závere obnovy ošetrili penetračným náterom, ktorý chráni oceľové prvky pred hrdzou a počasím. Nakoniec sa na ne aplikoval ešte rýchloschnúci SBS modifikovaný reflexný náter – tekutá asfaltová hmota s prídavkom hliníkového prášku, ktorou možno predĺžiť životnosť klampiarskych prvkov.

Jeden z vhodných materiálov

Fólie na báze mPVC Monarplan sú charakteristické dobrou zvárateľnosťou, ohybnosťou a tvárnosťou v relatívne širokom teplotnom rozpätí, pevnosťou v ťahu, ale aj odolnosťou proti poveternostným vplyvom či rozmerovou stabilitou. Majú nízku hmotnosť, vďaka čomu zaťažujú nosnú konštrukciu len minimálne. Fóliové hydroizolácie sú v porovnaní s asfaltovanými pásmi tenšie, preto sú náchylnejšie na poškodenie. Fólia navyše nesmie prísť do priameho kontaktu s polystyrénom alebo asfaltom. Od takýchto vrstiev musí byť oddelená geotextíliou. Na druhej strane sa však tieto materiály vyznačujú rýchlejšou a jednoduchšou aplikáciou. Na strešný plášť sa mPVC fólia ukladá v pásoch a upevňuje sa mechanickým kotvením na ploche strechy, a to po celom obvode strešnej plochy, v miestach, kde strešná plocha mení sklon alebo nadväzuje na vertikálnu konštrukciu, a po obvode všetkých prestupujúcich telies. V presahoch sa teplovzdušne zvára. Napojenie na strešné detaily a ukončenia sa realizujú prostredníctvom profilov z kašírovaného poplastovaného plechu. Toto kotvenie sa nesmie podceňovať, pretože by mohlo dôjsť k nežiaducim následkom v podobe nefunkčnosti hydroizolácie.

Cena PVC fólie s hrúbkou 1,5 mm sa pohybuje od 8 €/m2.

Text: Icopal
FOTO: Dano Veselský, Icopal

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.