image 66552 25 v1
Galéria(5)

Ktoré kanalizačné systémy sú protihlukové?

Partneri sekcie:

Jedným z aktuálnych a citlivých problémov pri prevádzke budov v oblasti zdravotnotechnických inštalácií je hluk šíriaci sa z kanalizácie, ktorý znižuje kvalitu bývania a kvalitu vnútorného prostredia v bytových domoch.

4
5
1
2
3

Riešením eliminácie hluku šíriaceho sa z odpadových potrubí vnútornej splaškovej kanalizácie je použitie kanalizačných systémov z progresívnych materiálov.

Vyšší hluk je neželaný

Ku kvalite bývania v bytových domoch patrí podobne ako napríklad tepelná pohoda aj príjemné prostredie, ktoré spĺňa požiadavky z hľadiska hluku. Človek sa cíti príjemne, ak ho neruší hluk vo vnútornom prostredí budovy. Pri bežnej prevádzke by sa nemala hladina hluku v obytnej miestnosti pohybovať nad 30 dB(A), v priestoroch so zvýšenou požiadavkou na ochranu proti hluku, ako sú napríklad spálne, detské izby a pod., je vhodné zabezpečiť 25 až 20 dB(A). V súčasnosti sa stretávame s problémom hluku z kanalizácie nielen v novostavbách, ale aj po výmene kanalizačného potrubia, keď sa hluk po rekonštrukcii ešte zvýšil.

Príčiny zvýšeného hluku v kanalizácii

Problémy s hlukom, ktoré vznikajú pri prevádzke kanalizácie v budove, môžu byť napríklad dôsledkom:

  • nevhodne umiestnených pripájacích, odpadových a ležatých (zvodových) potrubí (napr. vedených v šachtách, susediacich s obývacou izbou, spálňou a pod.);
  • inštalácie kanalizačných rúr a tvaroviek z nevhodného materiálu, ktorého vlastnosti nespĺňajú požiadavku na elimináciu šírenia hluku;
  • neodbornej montáže, napríklad pri nesprávnom kotvení a upevnení pripájacieho a odpadového potrubia (potrubie nie je ukotvené objímkami tlmiacimi hluk);
  • nesprávneho riešenia zalomenia odpadových potrubí a prechodov odpadových rúr do zvodovej – ležatej – časti potrubí.

Odhlučnená kanalizácia sa javí ako najvhodnejšie technické riešenie vzhľadom na to, že nielen pri novostavbách, ale aj pri výmene kanalizačného potrubia by sme mali dbať na ochranu proti hluku.

Obr. 1 Opatrenia proti hluku v kanalizácii v budove [5]

Obr. 1 Opatrenia proti hluku v kanalizácii v budove [5]

Ako znížiť hluk?

Pri správnom návrhu kanalizácie z hľadiska hluku je potrebné dodržiavať tieto zásady (obr. 1):

  • vyriešiť prechody odpadových potrubí do ležatej kanalizácie mimo pobytovej zóny (mimo bytov) – v podzemnom podlaží (v suterénoch, chodbách, pivniciach) alebo zakopané v základoch;
  • pri priestupoch stropnou konštrukciou izolovať kanalizačné potrubie izoláciou proti hluku (môžu sa použiť aj izolačné materiály, ktoré sú zároveň aj tepelnou izoláciou);
  • pri odpadových potrubiach sa vyhnúť zalomeniu potrubia a viesť potrubie v zvislom smere priamo;
  • optimálne navrhnúť odbočky na odpadovom potrubí;
  • zariaďovacie predmety, ako napríklad závesné WC misy a bidety, inštalovať na steny alebo priečky na pružné protihlukové podložky.

Detail prechodu odpadového potrubia do ležatého má značný vplyv na hluk vznikajúci v päte odpadového potrubia (obr. 1). Správnym riešením podľa STN EN 12056 aj STN 73 6760 je prechod cez dve kolená s uhlom 45° s medzikusom 250 mm (obr. 2).

Obr. 2 Alternatívy prechodu odpadového potrubia do zvodového [5] a) koleno 87,5 ° (nesprávne riešenie), b) dve kolená s medzikusom 250 mm (správne riešenie)

Obr. 2 Alternatívy prechodu odpadového potrubia do zvodového [5], a) koleno 87,5 ° (nesprávne riešenie), b) dve kolená s medzikusom 250 mm (správne riešenie)

Kam umiestniť potrubie

Pri inštalácii kanalizačného potrubia je potrebné dbať na jeho správne osadenie do drážky stavebnej deliacej konštrukcie (obr. 3 [1]). Potrubie by sa nemalo dotýkať stavebnej konštrukcie. Z hľadiska hluku možno zjednodušene povedať, že ani do priečky s plošnou hmotnosťou 220 kg/m2 nemožno inštalovať žiadne potrubie. Ide o priečky napríklad z plných pálených tehál s hrúbkou 150 mm. Napriek tomu veľa projektantov navrhuje potrubia do týchto priečok, pričom argumentujú, že v normách žiadne obmedzenie nie je a aj tak sú normy nezáväzné. V súvislosti s tým si však musia uvedomiť, že nedodržiavajú hygienické predpisy, ktoré sú záväzné. V súčasnosti je praktickou aplikáciou týchto požiadaviek rozšírenie predstenových systémov, ktoré pomáhajú splniť aj hygienické predpisy z hľadiska hluku.

Obr. 3 Správne osadenie potrubia  a) pri priestupe cez stavebnú konštrukciu,  b) v drážke stavebnej deliacej konštrukcie [1]

Obr. 3 Správne osadenie potrubia, a) pri priestupe cez stavebnú konštrukciu, b) v drážke stavebnej deliacej konštrukcie [1]

Čo zvyšuje hladinu hluku?

Pri zalomení odpadového potrubia vo zvislom smere sa zvyšuje hladina hluku v porovnaní s priamym potrubím v závislosti od spôsobu zalomenia. Odpadová voda naráža na steny vložených kolien, pričom sa zvyšuje hlučnosť. Preto sa treba zalomeniam vo zvislom smere na odpadovom potrubí vyhnúť.

Potrubia z progresívnych ­materiálov

V súčasnosti je na slovenskom trhu veľký výber kvalitných kanalizačných systémov, ktoré eliminujú hluk v budovách. Tieto materiály spĺňajú požadované nároky na tiché prostredie aj v takých priestoroch, kde je požadovaná hladina hluku do 20 dB. Vyrábajú sa predovšetkým z plastových materiálov, napríklad PP, PE-HD, alebo z viacvrstvových materiálov (obr. 5). Pri porovnaní jednotlivých materiálov je dôležité si uvedomiť, že hladina hluku narastá v závislosti od prietoku splaškovej alebo zrážkovej vody v potrubí (obr. 4). Kanalizačné systémy, ktoré eliminujú hluk z kanalizácie, sa vyrábajú predovšetkým z plastových materiálov väčšinou v trojvrstvovom vyhotovení, pričom vonkajšia vrstva PP je odolná proti mechanickému poškodeniu, stredná vrstva je zosilnená minerálnym plnivom a vnútorná vrstva zas odolná proti oteru (obr. 4).

Obr. 4 Viacvrstvové kanalizačné potrubie [6] 1 – vonkajšia vrstva, 2 – stredná vrstva, 3 – vnútorná vrstva

Obr. 4 Viacvrstvové kanalizačné potrubie [6], 1 – vonkajšia vrstva, 2 – stredná vrstva, 3 – vnútorná vrstva

Na trhu so stavebnými materiálmi existuje široké spektrum potrubných systémov, ktoré svojím materiálovým zložením a montážnymi prvkami zabezpečujú elimináciu hluku z potrubných rozvodov vnútornej kanalizácie (napr. potrubie POLO-KAL, jednoduchá odbočka Silent-PP alebo rúra Raupiano Plus s kotviacou objímkou na tlmenie hluku, obr. 5).

Obr. 5 Príklady protihlukových kanalizačných systémov a) potrubie POLO-KAL NG [7], b) jednoduchá odbočka Silent-PP [5]

Obr. 5 Príklady protihlukových kanalizačných systémov, a) potrubie POLO-KAL NG [7], b) jednoduchá odbočka Silent-PP [5]

Nezabudnite na gumené tlmiace podložky

Okrem správnej voľby materiálu a kvality montáže potrubia je potrebné izolovať proti hluku napríklad aj závesné WC misy, ktoré sú upevnené na stavebnú konštrukciu. Na tento účel slúžia plastové alebo gumené tlmiace podložky, ktoré sa vkladajú medzi záchodovú misu a keramický obklad. Tlmiace podložky a pásy zabraňujú prenosu vibrácií na stavebnú konštrukciu.

Myslite dopredu

Problém nežiaduceho hluku z kanalizácie treba vyriešiť už v projektovej príprave. Správna voľba kvalitného materiálu a kvalitná montáž sú zárukou eliminácie hluku. Zabudované splachovacie nádržky v predstenách a vedenie potrubí, ktoré sa nedotýka stavebných konštrukcií, pomáhajú dosiahnuť požadovanú kvalitu bývania. Bolo by vhodné, aby sa v bytovej výstavbe používali na zabezpečenie hygienických požiadaviek výhradne kvalitné progresívne materiály eliminujúce hluk. Záujem o ich aplikáciu by mali mať nielen projektanti, ale predovšetkým investori a prevádzkovatelia bytových domov.

Príspevok bol spracovaný v rámci projektu VEGA č. 1/0832/14.

Literatúra
1.    Valášek, J. a kol.: Zdravotnotechnické zariadenia budov. Bratislava: Jaga Group, 2005.
2.    Valášek, J. – Peráčková, J.: Vnútorná kanalizácia. Bratislava: vydavateľstvo STU, 1997.
3.    STN EN 12056-2: 2002: Gravitačné kanalizačné systémy vnútri budov. Časť 2: Potrubia pre splaškové odpadové vody. Navrhovanie a výpočet.
4.    STN 73 6760: 2009: Kanalizácia v budovách
5.    firemné podklady Geberit
6.    firemné podklady Wavin
7.    firemné podklady Poloplast
8.    firemné podklady Rehau

Text + FOTO | doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., Ing. Veronika Podobeková

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.