Klientovi ponúkame optimálne riešenie (profil spoločnosti Dalkia, a. s.)
Galéria(2)

Klientovi ponúkame optimálne riešenie (profil spoločnosti Dalkia, a. s.)

Partneri sekcie:

Vznik francúzskej spoločnosti Dalkia siaha až do polovice 19. storočia, odkedy prešla dlhým vývojom svojej profilácie ako firmy zaoberajúcej sa výrobou a distribúciou energií. Jej vstup na trh bývalej Československej republiky sa datuje od roku 1991, po rozdelení republiky zostala spoločnosť v obidvoch štátoch. O aktuálnych otázkach spoločnosti Dalkia sme sa porozprávali s Ing. Ondřejom Blachom, ktorý spočiatku bol v českej pobočke Dalkie, no už štvrtý rok pôsobí na Slovensku, kde je obchodným riaditeľom pre priemysel a terciárnu sféru, kam patrí aj oblasť facility managementu.

Spoločnosť Dalkia sa zaoberá rozmanitou činnosťou. Ktoré oblasti sú v strede jej záujmu?
Prioritným biznisom spoločnosti je výroba a distribúcia tepelnej a elektrickej energie a komplexná správa budov – facility management. Pre Slovensko sú obe tieto oblasti rozvoja rovnako dôležité.

Začnime výrobou a distribúciou tepla a elektrickej energie. Aké je rozloženie vašej pôsobnosti v ČR a na Slovensku?
Z hľadiska objemu je to zatiaľ v prospech ČR, ale je pravda, že na Slovensku sme s touto činnosťou začali neskôr. V ČR je naša pozícia silná, pretože po ČEZ sme druhým najväčším výrobcom tepla a elektrickej energie. Na Slovensku sa zatiaľ väčšia privatizácia vo výrobe tepla neuskutočnila, a preto sa zaoberáme len strednými a menšími zdrojmi centrálneho zásobovania teplom. Pôsobíme však po celom Slovensku – od Bratislavy až po Kráľovský Chlmec.

Ako je to vo výrobe elektrickej energie?

S elektrickou energiou sme na Slovensku začali len pred rokom, a preto sme trochu za aktuálnym vývojom v ČR alebo v Poľsku. Okrem toho, na Slovensku sa sústreďujeme na mestské celky. V Žiari nad Hronom sme napríklad nedávno založili spoločnosť Dalkia Industry, ktorá sa zaoberá výrobou a distribúciou tepla, elektrickej energie, zemného plynu a stlačeného vzduchu pre priemyselných zákazníkov a dodávkou tepla pre občiansku vybavenosť mesta Žiar nad Hronom. 

Vy ste však zodpovedný za facility management, oblasť, ktorá sa čoraz viac presadzuje aj na Slovensku. Ako vyzerá tento pojem vo vašej definícii?
Vo všeobecnosti ide o riešenie podporných a nevýrobných procesov. Snažíme sa v spolupráci s klientom zosúladiť podporné procesy s výrobnými tak, aby klient profitoval nielen zo zvýšenej kvality a garantovanej disponibility energií, médií a služieb, ale aj z úspor, ktoré následne ovplyvňujú aj klientov core business.

Mohli by ste túto činnosť konkretizovať?

Zoberme si napríklad výrobu stlačeného vzduchu, ktorý dodávame pre daného klienta. V podstate vykonávame podporný proces, pretože mu dodávame niečo, čo potrebuje k svojej výrobe. S tým sa však náš vzťah nekončí. S klientom sa môžeme ďalej rozprávať aj o kvalite a kvantite tohto média pre samotný výrobný proces, pretože vhodnou zmenou parametrov vyrábaného média a organizačnými opatreniami môžeme klientovi ušetriť nielen prevádzkové, ale aj investičné náklady. Podobné príklady by sme našli aj v správe nevýrobných objektov.

K podporným procesom sa tak pridružuje optimalizácia a znižovanie nákladov. Je to presný obraz facility managementu vo vašom podaní?

Áno, pomaly sa to k takému obrazu blíži a aj preto neradi hovoríme, že ponúkame iba služby. Presnejšia odpoveď znie: klientovi ponúkame optimálne riešenie. Ide o súbor činností, ktoré mu prinesú žiadaný efekt a ktoré sú špeciálne ušité na jeho mieru. Ideálna spolupráca s klientom je potom taká, keď spoločným dialógom dospejeme k najvhodnejšiemu riešeniu.

Dokážete tieto garancie zabezpečiť vlastnými kapacitami?
Dnešným trendom je snaha firiem maximalizovať rozsah svojej činnosti, my sa snažíme na vec pozerať pragmaticky. Vlastnými kapacitami zabezpečujeme iba tie činnosti, v ktorých sme špecialistami, vďaka čomu sme ich schopní poskytnúť za konkurencieschopných podmienok. Keďže sme súčasťou skupiny Veolia Environnement zabezpečujeme vlastnými kapacitami energetické služby a multitechnickú správu, ostatné environmentálne služby – vodné a odpadové hospodárstvo – zabezpečujú naše sesterské spoločnosti. Ďalšie činnosti poskytujeme s osvedčenými partnermi alebo si hľadáme nového výhodného partnera pre daný projekt, často s lokálnou pôsobnosťou.

Ako vyzerá komunikácia v rámci takej veľkej skupiny? Je dostatočne operatívna?
Organizácia skupiny je veľmi operatívna, taká ako je potrebné pre nadnárodnú a národnú úroveň. Globálne projekty sa koordinujú a podporujú z centrály skupiny. V rámci slovenských projektov komunikujeme priamo s kolegami zo sesterských spoločností a spoločne hľadáme optimálne riešenie.

Nemôže však vyjsť vaša spolupráca so sesterskými spoločnosťami pre klienta drahšie?
V žiadnom prípade. Pri väčších a komplexnejších projektoch sme schopní vytvoriť samostatnú štruktúru. Pri ostatných projektoch ponúkame riešenie ako celok a sme pripravení podpísať separátne zmluvy pre jednotlivé činnosti. Týmto spôsobom sa zachováva synergia skupiny a zároveň dobrá cena.

Platí to aj pri Peugeote – vašom najväčšom FM klientovi na Slovensku?
Áno, pri Peugeote sme vytvorili spoločnosť Sloveo, v ktorom má Dalkia majoritu a ďalšie sestry v rámci koncernu majú zvyšný podiel. Pre závod PSA v Trnave spravujeme klientovi všetky budovy, ako aj samotný areál. Navyše sa staráme o odpady, upratovanie, odpadové vody, kontajnery, ale aj o vlečku, na ktorú sa nakladajú autá, či dokonca zabezpečujeme opravy ručného náradia. Opäť išlo o riešenie na mieru, pričom rozsah služieb bol definovaný pri vzájomných rokovaniach s klientom.

Zaostríme na technickú správu budov. Aké prejavy má vo vašej podobe a čím sa odlišujete od konkurencie?
Od konkurencie sa snažíme odlišovať vo viacerých aspektoch. Ten základný vychádza už zo spomenutého faktu, že sme firma špecializujúca sa na energetiku. Je známe, že v administratívnych objektoch predstavuje spotreba energií až 50 % prevádzkových nákladov. Ak by sme do takého objektu prišli ako firma, ktorá robí čistý facility management, potom môžeme ponúknuť úspory iba tak, že znížime počet ľudí alebo obmedzíme rozsah či kvalitu služieb. My však vieme, že zaujímavý objem úspor sa dá docieliť práve pri energiách. Stratégiou spoločnosti je uzatvárať dlhodobé partnerstvá, ktoré práve v priebehu viacerých rokov prinášajú zníženie nákladov.

Darí sa vám uzatvárať dlhodobé zmluvy?
Celkom sa nám to darí, v našom portfóliu máme zmluvy aj na 10 rokov, výnimkou nie sú ani zmluvy dlhodobejšieho charakteru. V rámci strategického partnerstva je úspech jednej firmy prepojený s úspechom druhej a naopak. Rozvoj nášho klienta je aj naším rozvojom. Ak je firma úspešná a rozširuje svoju činnosť znamená to rozvoj aj pre našu spoločnosť. A, naopak, v čase krízy hľadáme s klientom ďalšie možnosti úspor, pretože jeho prežitie znamená zachovanie našich aktivít.

S tým súvisí aj vaša ďalšia služba – preventívna údržba?
Áno, už niekoľko desaťročí sa v našej firme využíva prepracovaný systém preventívnej údržby. Kvalitnou preventívnou údržbou sa predlžuje životnosť zariadení, a tým sa znižujú náklady na opravy a obnovu zariadení. V dlhodobom horizonte sa teda klientovi znižujú celkové náklady. Krátkodobo sa to možno nezdá, lebo kvalita práce, čas a kvalifikovaní ľudia aj čosi stoja, a toto je zahrnuté v sadzbách za naše služby.

Aká je vaša stratégia vo väčších tendroch?
Vzhľadom k sile a veľkosti spoločnosti, nie sme obmedzení veľkosťou tendru. Sme schopní prijať zákazku, aj keď je vypísaná pre viaceré krajiny súčasne, nakoľko pôsobíme v 41 krajinách sveta. Vďaka tomu sme schopní zabezpečiť pre svojich klientov rovnaký rozsah služieb, ale aj ich vysokú kvalitu, bez ohľadu na rozsah kontraktu v jednotlivých krajinách.

Koľko metrov štvorcových máte vo svojej správe na Slovensku?
Na presný súčet metrov štvorcových je ťažké presne odpovedať, lebo napríklad len v Trnave sa staráme o približne 400 budov, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja. Ďalšie desiatky tisícov metrov štvorcových nedávno pribudli v Bratislave, podpísaním zmluvy na prevádzku budov Digital park I a II.

Veľa sa hovorilo aj o ústredí Slovenskej sporiteľne na Tomášikovej ulici v Bratislave. Kde zaraďujete tento projekt?

Z nášho pohľadu išlo o ideálny projekt, lebo na správcovskú spoločnosť sa vypísal tender v období, keď bol projekt ešte iba na papieri. Vtedy sa prezentovala aj dokumentácia pre dodávateľov a vypísal sa tender aj na poskytovateľa služieb facility managementu. V prvej fáze bol náš prístup v rovine pripomienkovania projektu a následne sme sa stali partnerom po celý čas výstavby a pokračujeme v jeho prevádzke. Tento prístup sa snažíme presadzovať aj u  ďalších klientov.

Je to tiež vhodný moment na vašu spoluprácu s architektmi?
Je ideálne, ak sa to podarí. Už v prípravnej fáze tak vieme napríklad pozitívne ovplyvniť správne fungovanie energetiky v danej budove. A, samozrejme, sa vieme ku koncepcii a k projektu vyjadriť z prevádzkového hľadiska, pretože s tým máme dlhoročné skúsenosti. Som rád, že postupne na to prichádzajú aj slovenské firmy a vypisujú tendre na služby facility managementu už počas tvorby projektu.

Ako sa spoločnosť, zaoberajúca sa úsporami, musela vyrovnať s hospodárskou krízou? Korigovali ste váš predmet záujmu?
Aj naša firma reaguje na krízu a snažíme sa šetriť u nás aj u našich klientov. Vhodnou cestou môže byť napríklad opätovné definovanie rozsahu služieb, zníženie štandardov alebo získanie tendrov u nových dodávateľov. Na druhej strane toto obdobie nám prináša vyšší záujem o spoluprácu, nakoľko spoločnosti hľadajú úspory s cieľom uchovať svoju konkurencieschopnosť.

Aj na Slovensku sa čoraz viac hovorí o alternatívnych zdrojoch energie. Ako vidíte ich budúcnosť?
Určite to bude jedna z ciest. Nechcem polemizovať o záväzkoch, ktoré Slovensko prijalo vo vzťahu k EÚ, vzhľadom na percentá podielu obnoviteľných zdrojov na celkovej výrobe energie, ale určite je to cesta budúcnosti. Okrem toho, Dalkia je spoločnosť, ktorá kladie veľký dôraz na environmentálnu politiku. A nielen ju deklaruje, ale aplikuje ju aj v praxi.

Akým spôsobom?
V existujúcich technológiách zlepšením účinnosti výroby energií a inštaláciou nových technológií na výrobu energií z obnoviteľných zdrojov znižujeme emisie. V Španielsku máme napríklad fotovoltickú elektráreň s výkonom 10 MWp a v Maďarsku zase veľkú kogeneračnú výrobu tepelnej a elektrickej energie s výkonom 50 MWe  z biomasy, ktorú tam aj pestujeme. Využívame potenciál geotermálnej energie a máme pilotné projekty s palivovými článkami. Pozorne sledujeme, čo sa okolo nás deje a aplikujeme všetky podnety, ktoré by našim klientom prinášali výhody.

A čo výhody pre celú spoločnosť? Ako vyzerá prognóza na najbližšie obdobie?
Keď raz kríza pominie, opatrnosť bude pretrvávať ešte dlho po jej doznení. Množstvo firiem, ktoré nemajú reálny dosah na ďalšie aktivity, využívajú krízu na úspory. Osobne si myslím, že sa to nikdy nevráti do situácie, ktorá bola predtým. Súhlasím s názvom istého článku, že sme mali zlaté časy, ktoré sa nikdy nevrátia. Kríza natoľko zabrzdila aktivity v rôznych oblastiach hospodárstva, že nie je možné, aby sa v krátkodobom horizonte vrátila podobná dynamika vývoja.

Pre firmy vášho zamerania je to však výzva…
Určite, pretože je to práve doba, keď si firmy môžu uvedomiť, že znižovanie nákladov bude dôležitou činnosťou pre nich aj v budúcnosti.

Ľudo Petránsky
Foto: Dalkia, a. s.

Článok bol uverejnený v magazíne Správa budov.