Na Dunaji sa začala výstavba malej vodnej elektrárne

Na katastrálnom území obce Dobrohošť (okr. Dunajská Streda) sa začala na vypúšťacom kanáli koryta rieky Dunaj výstavba malej vodnej elektrárne. Informoval o tom starosta obce Dobrohošť Jozef Boráros. "Stavebné povolenie bolo vydané ešte v roku 1997, ale až v decembri 2009 sa začalo s terénnymi prácami," povedal starosta s tým, že ide o štátnu investíciu v hodnote 6,5 milióna eur, ktorú realizuje Vodohospodárska výstavba (VV), š.p. "Predpokladám, že to bude turistická atrakcia projektanta Miloša Kedroviča a zároveň dúfam, že jednoturbínová MVE pomôže aj miestnym obyvateľom a zníži energetické náklady dediny," zdôraznil Bororás.

Generálny riaditeľ VV Marian Hvizdoš potvrdil realizáciu MVE. „Plánovaný začiatok výstavby stavebnej časti je v prvom polroku 2010 a je plánovaná na dva roky. MVE by mala byť dobudovaná v priebehu 18 mesiacov,“ vysvetlil s tým, že prioritou elektrárne bude dodávka potrebného množstva vody pre ramennú sústavu v zmysle manipulačného poriadku. Vlastná MVE bude fungovať ako štandardný dodávateľ elektrickej energie do siete.

„V priemerne mokrom roku bude vyrábať MVE 11 873 MWh a bude energeticky využívať odbery vody do ramennej sústavy na ľavom brehu starého koryta Dunaja,“ uviedol generálny riaditeľ. Oneskorený štart výstavby zdôvodnil nedostatkom finančných prostriedkov.

„Po uvedení Vodného diela Gabčíkovo sa splácali prioritne úvery na výstavbu,“ zdôraznil a dodal, že začiatku samotnej výstavby MVE predchádzali dlhodobé seriózne výskumy reálnych prietokov, v prevádzke sa overovala potreba vody pre ramennú sústavu a robil sa prieskum podložia.

„V posledných rokoch bol vytvorený aj legislatívny rámec podporujúci budovanie malých vodných elektrární,“ vyzdvihol generálny riaditeľ a pripomenul, že odberný objekt pre ramennú sústavu slúži prioritne pre udržiavanie potrebných prietokov cez jestvujúce chránené oblasti lužných lesov, energetické využitie je len ich druhotným využitím.

Kým starosta obce očakáva rôzne zvýhodnenia, generálny riaditeľ VV je iného názoru. „Keďže sme štátnym podnikom, tak ide o výhody a príjmy pre celú spoločnosť. Obec Dobrohošť bude mať štandardné benefity, najmä v oblasti pracovných príležitostí, gastronómie či ubytovania,“ konštatoval a pripomenul, že VV plánuje výkon z MVE realizovať do strát jednej z nadradených distribučných spoločností, nakoľko MVE Dobrohošť je kvalifikovaná ako podporovaný obnoviteľný zdroj elektriny v zmysle európskej i slovenskej legislatívy s garanciou výkupnej ceny na 15 rokov.

Zdroj: TASR