image 76501 25 v3
Galéria(3)

Šesť z desiatich firiem má nedostatok kapacít

Partneri sekcie:

Práce majú stavebné spoločnosti čím ďalej viacej. Stavebná produkcia v prvých siedmich mesiacoch oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástla o 15 percent. S objemom práce tiež rastie vyťaženie kapacít jednotlivých spoločností. Priestor pre prijímanie nových zákaziek majú riaditelia firiem podľa najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q3/2015 obmedzený. Zamestnanci aj stroje idú v mnohých firmách naplno. Celkový priemer trhu ukazuje na 88 percentné vyťaženie kapacít. t. j. výrazný rast zo 65 percent pred pol rokom aj oproti obdobiu pred troma mesiacmi (81 percent).

graf limity SK Q3 15
5D3N2763

Najviac práce majú veľké stavebné spoločnosti. Ich riaditelia potvrdili vyťaženie na 95 percent. Stredným a malým firmách chýba do úplného naplnenia 13 percent. Spoločnosti zaoberajúce sa pozemnou výstavbou hovoria o vyťažení na 89 percent, tie ktoré stavajú dopravnú infraštruktúru o naplnení na 86 pecent.

Viac zákaziek prinieslo okrem príjemných starostí aj tie negatívne. S prísunom práce chýbajú v stavebníctve ruky. Štvrtina (24 percent) spoločností si sťažuje na nedostatok zamestnancov naprieč celým odborom. Viac než tretine (35 percent) chýbajú niektoré profesie. V stavebníctve chýbajú vyučení tesári, stolári, elektrikári, železničiari ale aj strojníci a zámočníci.

Na trhu nechýbajú iba zamestnanci ale tiež subdodávatelia. Problém s dostatkom subdodávateľkých firiem má takmer polovica (47 percent) stavebných spoločností.

Väčšie množstvo zákaziek odsunulo problém s nízkymi cenami oproti minulému roku až na druhú priečku všetkých problémov, ktoré riaditeľov stavebných spoločností trápia a zároveň limitujú ich firmy v raste.

Riaditelia stavebných spoločností sa pri tohtoročnom výskume najčastejšie sťažovali na byrokraciu zo strany štátu a nekvalitnú legislatívu. Tá podľa nich bráni rýchlejšiemu rozvoju ich podnikania. Na stupnici od nuly do desiatky, kde desiatka predstavuje limity, ktoré ohrozujú existenciu firiem, tento faktor ohodnotili číslom 7,6. Vo svojich hodnoteniach riaditelia firiem pritom od roku 2012 stále pritvrdzujú. Práve v roku 2012 označili zmienený faktor číslom 7,1, v roku 2014 bolo číslo o ďalšie dve desatiny bodu vyššie (7,3).

Druhou najväčšou komplikáciou je pre stavebné firmy nízka cena realizovaných zákaziek (7,5). V minuloročnej Kvartálnej analýze slovenského stavebníctva Q3/2014 hodnotili riaditelia stavebných firiem práve tento faktor ako najhorší (2014 – 7,7). Na tomto poradí sa zhodli firmy bez rozdielu veľkosti. V opačnom poradí bodovali byrokraciu (7,3) a nízke ceny realizovaných zákaziek (7,7) iba firmy, ktoré sa venujú inžinierskym stavbám. Dlhodobo najmenej významným obmedzením pre podnikanie v odbore je vplyv počasia.

Kvartálnu analýzu slovenského stavebníctva Q3/2015 nájdete na konci septembra voľne k stiahnutiu na  www.ceec.eu
ZDROJ: PR článok spoločnosti CEEC Research s r.o.