Stabilita je základom úspechu
Galéria(2)

Stabilita je základom úspechu

Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., robí radosť svojim klientom už 18 rokov. Od roku 1992 doteraz uzatvorili už viac ako 3 milióny zmlúv o stavebnom sporení a vďaka stavebnému sporeniu investovali do svojho bývania vyše 6,2 miliardy eur. O trhu s bytmi na Slovensku a perspektíve financovania bývania prostredníctvom stavebného sporenia sa zhovárame s Ing. Imrichom Bérešom, predsedom predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne, a. s., ktorá pred pár dňami v rebríčku ekonomického týždenníka TREND Banka roka 2010 obsadila druhú priečku.

Ako vnímate vývoj bytovej výstavby a realitného trhu na Slovensku v tomto roku?
V súčasnosti je na slovenskom trhu k dispozícii viac ako 30 tisíc voľných bytov – nových aj starých. Ďalších asi 67 tisíc bytových jednotiek je rozostavaných alebo čaká na dokončenie. Dalo by sa povedať, že bytov je dosť, ale je len málo takých, o ktoré je záujem. Väčšinou sú to staršie byty, často v nevyhovujúcom stave. No a tie novšie sú zase predražené.

Aké sú predpoklady vývoja realitného trhu v ďalšom roku?
Nepredpokladám razantnejšie oživenie trhu s bytmi. Developeri sa budú zrejme usilovať viac ako kedykoľvek predtým o výstavbu malometrážnych bytov, po ktorých je teraz dopyt, a tým sa dá aj v budúcich rokoch očakávať ich ľahší odbyt.

Aký bol rok 2010 v PSS, a. s., v porovnaní s prechádzajúcimi rokmi?
Rok 2009 bol asi vyvrcholením hospodárskej krízy. Pre stavebnú sporiteľňu bol úspešný najmä v oblasti sporenia, a to počtom aj objemom uzatvorených nových zmlúv. V roku 2010 sme zaznamenali oživenie najmä v oblasti poskytovania úverov na bývanie, a to najmä na obnovu bývania. Vnímam to ako dôsledok postupného oživenia ekonomiky a stabilizácie trhu práce. Vďaka zvýšenej sociálnej istote a optimizmu v očakávaní hospodárskeho rastu prišla na rad aj prirodzená túžba našich občanov po zveľaďovaní svojich príbytkov. Počas prvých siedmich mesiacov tohto roka sme poskytli viac úverov a vo väčšom objeme ako za celý uplynulý rok. Dôkazom, že stavebné sporenie je naozaj stabilným produktom aj v časoch krízy, je umiestnenie Prvej stavebnej sporiteľne, a. s., na 2. mieste v rebríčku Banka roka 2010 spomedzi 27 bánk na slovenskom trhu. Ešte výraznejšie tento fakt rezonuje, ak si uvedomíme, že z uvedených bánk prešlo sitom hodnotenia do rebríčka v roku 2010 len 12 bánk. Navyše, PSS, a. s., získala v rámci ankety Zlatá minca ocenenie Objav roka za stavebné sporenie SENIOR EXTRA.

Zmení sa v budúcnosti úloha staveb­ného sporenia pri financovaní bývania?
Verím, že nie. Stavebné sporenie je veľmi obľúbený bankový produkt najmä u mladých ľudí a u ľudí s nižšími príjmami. Dokáže mimoriadne výhodne zhodnocovať úspory na účte stavebného sporenia. Výnosnosť počas 6-ročného sporiaceho cyklu dosahuje v priemere takmer 6 % ročne. No a v neposlednom rade sú pre našich klientov zaujímavé stavebné úvery s úrokovou sadzbou už od 2,9 % ročne.

V najbližších rokoch bude potrebné čoraz viac finančných prostriedkov venovať na obnovu bytových domov. Akú úlohu môže v tomto procese zohrať stavebné sporenie?
Aj v tomto prípade som optimistom. Počas 18 rokov existencie PSS, a. s., investovali naši klienti viac ako 60 % zo 6,2 miliardy eur do obnovy a modernizácie svojho bývania. Ostatných 10 rokov poskytujeme úvery na bývanie aj spoločenstvám vlastníkov bytov, bytovým družstvám a správcom bytových domov. Motivácia je zrejmá – väčšina bytových domov na Slovensku je staršia ako 20 rokov. A tie okrem zníženia vysokých nákladov na teplo už naozaj potrebujú obnovu aj svojho vzhľadu a funkčnosti najnamáhanejších konštrukcií, ktorými sú strecha, výťahy, vstupné brány a okná.

Veľa sa v uplynulých rokoch hovorilo o nájomnom bývaní, ale výstavba nájomných bytov veľmi nepokročila. Má takýto druh bývania miesto na Slovensku?

Čo sa týka počtu nájomných bytov, Slovensko je na chvoste krajín Európskej únie. Do roku 1989 bývala v nájomných bytoch väčšina slovenskej populácie. V súčasnosti je situácia opačná. Mladí ľudia, respektíve ľudia s nižšími príjmami majú k dispozícii len minimum nájomných bytov. Na Slovensku to predstavuje niečo cez 3 % z celkového bytového fondu. V tejto súvislosti musím podotknúť, že žiadna vláda za ostatných 20 rokov nevenovala tejto problematike pozornosť tak systémovo, aby sa podiel nájomných bytov v prijateľnej cenovej úrovni zvýšil.

Aké ciele máte a čo by ste chceli ­dosiahnuť v činnosti PSS, a. s., v nasledujúcich rokoch?
Určite je pre nás dôležité poskytovať klientom také služby, aby sme si udržali dominantné postavenie na bankovom trhu v segmente stavebného sporenia. Naďalej musíme a chceme prichádzať s novými, výhodnejšími a komplexnejšími sporivými a úverovými produktmi, a to nielen pre fyzické, ale aj právnické osoby. A tiež koncentrovať sa aj na financovanie tzv. zelenej energie pre rodinné a bytové domy. Čiže ísť nielen do oblasti financovania bývania, ale aj financovania toho, čo prinesie úsporu energií.

Čo by ste zaželali stavebným sporiteľom, ale aj systému stavebného sporenia do najbližších rokov?
Stavebným sporiteľom a vlastne všetkým občanom želám rozumné vlády, ktoré nebudú zasahovať nezmyselnými novelami do systému stavebného sporenia. Toto počas 18 rokov pôsobenia na Slovensku financovalo takmer 50 % potrieb bývania na Slovensku. Stabilita je základom úspechu!

Magdaléna Lukáčová
Foto: archív PSS