image 87586 25 v1

Nesrovnal na Trhu nehnuteľností: „Záväzné stanoviská nebudeme sekať ako Baťa cvičky.“

Príjemným prekvapením pre účastníkov konferencie Real Estate Market – Trh nehnuteľností, ktorú zorganizovalo Stavebné fórum 26. 10. 2016, bola účasť  bratislavského primátora Iva Nesrovnala.

Prišiel, porozprával a odišiel, tak by sa veľmi stručne dalo zhrnúť jeho vystúpenie. Pozitívne treba hodnotiť jeho ochotu zúčastniť sa na fóre developerov a investorov. Sám Nesrovnal skonštatoval, že hlavné mesto je finančne  poddimenzované a rozvíja sa v podstate len z peňazí súkromných investorov. „Mestu chýbajú koncepčné materiály, napríklad koncepcia umiestnenia reklamy, verejných priestorov.

Existuje už koncepcia umiestnenia stánkov a aktuálne sa rieši koncept výškovej regulácie,“ vymenoval  aktivity magistrátu a doplnil, že v organizačnej štruktúre sa formuje oddelenie strategického plánovania. Na svoju rečnícku otázku: „Načo je potom hlavný architekt?“ rovno odpovedal, „jeho kapacita sa využíva na strategické plánovanie.“

Primátor spochybnil aj zmysel funkcie hlavného dopravného inžiniera s poznámkou, že kompetencie  týkajúce sa dopravy má v súčasnosti na starosti riaditeľ sekcie dopravy, a pridal víziu jedného stavebného obvodu v meste, keďže v súčasnosti miestne stavebné úrady obsluhujú približne 30-tisíc obyvateľov, čo je z personálneho aj finančného pohľadu luxus. Primátor sa vyjadril aj k sťažnostiam stavebníkov na príliš dlhé lehoty vydávania záväzných stanovísk.

Zdôraznil, že lehota vydania záväzného stanoviska magistrátom nie je ukotvená  v žiadnom zákone a že pre mesto je to jediný nástroj, ako ovplyvniť, čo sa v meste stavia. „Záväzné stanoviská nebudeme sekať ako Baťa cvičky,“ vyhlásil s vážnou tvárou. Na záver svojho vystúpenia dodal, že zákon o poplatku za rozvoj, ktorý platí od 1. 11. 2016, považuje za dobrý krok, rovnako aj jeho maximálnu výšku, s mestskými časťami však treba doriešiť prerozdelenie takto získaných financií.

Dobrou správou pre developerov je, že  primátor všetky problematické témy pozná. Ich dynamické zhrnutie do 20-minútového prejavu bolo rozhodne príjemným ranným štartom konferencie. Škoda len, že po jeho rýchlom odchode z konferencie ostalo visieť vo vzduchu veľa nevyslovených otázok.

Na retail je stále miesto

Prvý diskusný panel bol venovaný  retailu. Pozornosť sa sústredila  najmä na nový projekt HB Reavisu Nivy Station, ktorý do centra Bratislavy prináša 70-tisíc m2 retailových plôch. Konkurencie sa developer nebojí, prichádza totiž podľa slov Marcela Zeleňáka s úplne novým konceptom. Autobusová stanica už dnes generuje  20-tisícovú návštevnosť, budúcnosť prinesie do stanice napríklad tržnicu s rozlohou 3-tisíc m2 či 500 m dlhý bežecký okruh na zelenej streche.

Retail v menších mestách vypĺňa diery na trhu. Tak je to v prípade prešovskej Eperie či prievidzského Korza. Kríza podľa developerov nehrozí, nákupné centrá sa však musia meniť podľa zákazníka, vybudovať si jeho dôveru a prispôsobiť sa novým trendom, napríklad rastúcemu podielu F&B segmentu, ktorý môže dosiahnuť až 20 %.

Milióny na poplatku pre mesto

Predpoludním bol ešte pripravený panel s novinkami realitného práva a daní. Popoludňajšia téma, development veľkých urbánnych celkov, zaujala najmä porovnávaním parkovacích noriem Slovenska so zahraničím. Reštrikčné opatrenia voči osobnej doprave nie sú v európskych veľkomestách nič výnimočné, pár zaujímavých severských postrehov uviedol Radek Pšenička z YIT Slovakia.

Hlavnou témou bol rozvoj zóny okolo Mlynských nív v Bratislave, kde sa v území stretávajú viacerí developeri (HB Reavis s Twin City, YIT Slovakia s Cvernovkou či Penta so Sky Parkom). Roman Talaš, ktorý na konferencii zastupoval IUR a pred časom sa podieľal na tvorbe urbanistickej štúdie na toto územie, zdôraznil, že etapovitosť výstavby a kontinuálny a udržateľný rozvoj tejto lokality by mali byť pre všetky zúčastnené strany prioritou.

Diskutujúci sa nevyhli ani téme poplatku za rozvoj. Radek Pšenička pripomenul, že okrem rekonštrukcie križovatky Gagarinova – Mierová, ktorá bude stáť investora 1,5  milióna eur, zaplatí ako poplatok v prípade projektu Nuppu mestu ďalších 4,5 milióna eur. Jakub Gossányi z HB Reavisu dodal, že za projekt Nivy Station okrem 24-miliónovej investície do infraštruktúry v okolí odvedie developer do mestskej kasy na poplatku ďalších 5,3 milióna eur.

Recepcia ako hotelové lobby

Posledná diskusia sa venovala obnove kancelárskych budov. Cesty k vysokej obsadenosti a vyššiemu štandardu sú dve. Treba urobiť najmä poriadok v property manažmente a poskytovaných službách, obnovu technológií  realizovať postupne cez menšie investície a sústrediť sa na rekonštrukciu spoločných vstupných priestorov, ako uviedla Lucia Šimeková, ktorá má skúsenosti s budovou BBC.

Peter Očovan z Immofinanzu doplnil druhú možnosť, s ktorou má skúsenosti pri Polus Towers. Vstupné priestory  sa čoraz viac začínajú podobať na hotelové lobby s podobnými službami. Veže investor „vykuchal“ na betón, na obnovu vynaložil 25 miliónov eur. Dnešná obsadenosť prvej veže dosahuje 85 % a druhej 70 %.

Text: Mária Nováková      
Foto: Shutterstock