image 83383 25 v1
Galéria(24)

Vidiecky dom na pokojný a ľahký život

Partneri sekcie:

Sídlo pána Simona – ako sa nazýva tento plne funkčný a praktický, pritom už i na pohľad príjemný projekt – je úplne iné ako mnoho moderných. Zvonku absolútne nepúta pozornosť, pôsobí ako drevená stodola, skvele sa včleňujúca do vidieckeho prostredia. Opäť sa potvrdzuje pravidlo, že v jednoduchosti je krása.

IMG 5480
IMG 1371
IMG 5595
IMG 1347
IMG 1345
IMG 1359
IMG 1378
IMG 1403

Dom nie je ani kruto minimalistický, ani iným spôsobom hypermoderný, ale má iné veľmi dôležité prednosti, ktoré niektorým súčasným stavbám chýbajú – je príjemný, pohodlný a plne funkčný, jednoducho skvelé miesto na život. Ako za mnohými inými stavbami, i za touto sa skrýva zaujímavý príbeh. Harmonické sídlo pochádza z dielne štúdia Mathieu Noël a Elodie Bonnefous Architectes, pričom základ vyšiel od samotného majiteľa domu.

Učiteľ oslovil svojho žiaka
Pán Simon je totiž bývalý učiteľ architektúry, svoj projekt chcel dotvoriť a „dotiahnuť“ až po realizáciu spolu so svojím žiakom Mathieuom Noëlom. Počas svojej kariéry žil v rôznych typoch domácností – v panelákoch či v starom dome. Všade zbieral skúsenosti a inšpirácie, ako by mal vyzerať jeho skutočný domov – sídlo skúseného a vzdelaného muža. Miesto, ktoré by spĺňalo jeho predstavy, sny, želania a očakávania.

Miesto na krásne veci
Keďže majiteľ a navrhovateľ domu je bibliofil, citlivý človek, ktorý má rád krásne veci, stavebný projekt jeho domova mal vyžarovať pozitívnu energiu, pokoj, harmóniu. Hlavnými heslami učiteľa architektúry sú totiž otvorenosť a súlad s okolím – schopnosť počúvať a reflektovať ho. Pri projekte bol hlavný dôraz kladený na funkčnosť a pohodlnosť.


Interiér dáva veľký priestor knihám, kuriozitám a obrazom, ktoré ich majiteľ má tak rád. Počas života ich nazbieral mnoho, a tak sa netreba čudovať, že priestoru dominujú. Nakoniec, to je i dôvod, prečo musí dom ponúkať veľkú kapacitu. Samozrejme, i preto, aby sa tu pohodlne a príjemne žilo. Na druhej strane, nie je to žiaden príliš veľký „hrad“.

Tri účelové celky
Pokiaľ ide o interiér, dom je pozdĺžne rozdelený na tri celky. Na južnej strane sa nachádzajú obytné miestnosti, v strede centrálna knižnica a na severe kúpeľňa, WC a technické miestnosti. Obývacia izba je spojená s jedálňou a kuchyňou a je charakterizovaná vysokým stropom. V srdci miestnosti sa nachádzajú kachle na drevo, ktoré zabezpečujú optimálne pohodlie počas zimy a v prechodnom období. Funkčnosť domu dopĺňa garáž a veľký podkrovný priestor.

Drevo, sklo a kvalitná izolácia z drevených vlákien
V súlade s touto filozofiou sú aj vybrané materiály. Južná fasáda má drevenú palubu, chránenú presahujúcou strechou pred nepriazňou počasia. Táto fasáda je tiež široko zasklená, takže podporuje prenikanie prirodzeného svetla do interiéru. Východná stena domu je obložená drevom a ukrýva tepelné čerpadlo.

Zo západnej strany vidno okolitú prírodu i dedinu s dominantným kostolom. Špeciálna pozornosť sa pri výstavbe tohto domu venovala izolácii, ktorá je z drevených vlákien. Vybrali tento typ preto, že najmä v lete je zdrojom pohodlia. V celom dome je nainštalované podlahové kúrenie.

Návrat k podstate?
Projekt, ktorý vyrástol v roku 2013, sa nachádza vo Francúzsku na adrese 70 Rue de Pont de Planches. Pán Simon sa túžil vrátiť na vidiek, tam, kde sa jeho kariéra začínala. Sídlo stojí na starej pastvine mimo obce, ale zase nie tak ďaleko, aby sa cítil odtrhnutý od ľudí a miesta, ktoré má tak rád. Má rozlohu 110 štvorcových metrov. Náklady na realizáciu predstavovali 206 000 eur. Dom obklopuje rozsiahla záhrada.

Sabína Zavarská
Foto a zdroj: Mathieu Noël