image 66748 25 v1
Galéria(42)

Dom bez hraníc medzi interiérom a exteriérom

Partneri sekcie:

Optimálne prepojenie interiéru a exteriéru a schopnosť vytvoriť určitý intímny priestor nielen vo vnútri domu, ale aj v exteriéri môže byť na rušnej ulici pomere zložitý problém. Ale šikovný architekt si určite poradí aj s takouto výzvou.

pmco foto 3
pmco foto 2
pmco croqui 3
pmco foto 1
pmco croqui 2
pmco foto 8
pmco foto 9
pmco croqui 6

Základnou črtou Pernambuco House je absencia hraníc medzi jednotlivými úžitkovými zónami domu. Architekt nakreslil štyri virtuálne osi kolmé na ulicu, aby usporiadal rozdelenie vnútorného a vonkajšieho priestoru. Dve z nich sledujú pravú a ľavú fasádu a dve sú umiestnené v strede, pričom vytvárajú veľký priestor, ktorý spája jednotlivé časti projektu.

Centrálny priestor rozdeľuje dom na dve rozličné zóny. Na ľavej strane sa nachádza garáž a technické miestnosti. Kuchyňa je bránou do spoločenskej zóny domu, hostia môžu participovať na príprave jedál (zmazanie hraníc medzi priestormi). V zadnej časti domu sa nachádza točité kovové schodisko, ktoré vedie na hornú terasu. Na pravej strane sa nachádzajú izby a samonosné kovové schodisko, ktoré vedie na horné podlažie. Rovnaké usporiadanie určuje rozdelenie vonkajšieho priestoru. Bazén a sauna nasledujú linku kolmú na ulicu.

Štyri izby na hornom podlaží nasledujú podobnú logiku, ktorú architekt uplatnil na spodnom podlaží, teda priestor rozdeľuje centrálna chodba. Cez strešné okná preniká dostatok svetla tak do horného, ako aj hlavného priestoru. Zatiaľ čo transparentnosť zasklenia umožňuje prenikanie svetla do interiéru, dva otvory vedľa strechy eliminujú horúci vzduch, ktorý stúpa hore vďaka jeho nízkej hustote. Vodná plocha pod vnútorným schodiskom sa stará o zvlhčenie vzduchu počas intenzívnych horúčav, ktoré sú pre brazílske mestá s tropickou klímou príznačné.

Vegetačná vrstva na streche záhradného domčeka, v ktorom je situovaná sauna, sa zas stará o nízku teplotu tejto plochej strechy.Modulácia a symetria uľahčujú konštrukčné riešenie domu. Použili sa štandardizované rozmery, jednotná výška trámov a dimenzie stĺpov. Rovnaký konštrukčný princíp sa uplatnil v celej stavbe.

Názov projektu: Pernambuco House
Architektonické štúdio: Flavio Castro Architects
Architekt: Flavio Castro
Miesto realizácie: Guarujá, SAo Paulo, Brazília
Zastavaná plocha: 440 m2
Použité materiály:
Skeletová konštrukcia: betón
Vodorovné konštrukcie: betón
Obvodová konštrukcia: murovaná
Fasáda a výplne otvorov: hliník, drevo a sklo

TEXT: Flavi Castro Architects, wad
FOTO: Flavio Castro