image 80328 25 v1
Galéria(35)

Átriový dom s priehľadom do záhrady

Partneri sekcie:

Rodinný dom získal na jedinečnosti aplikovaním niekoľkých umeleckých princípov. Napríklad tým, že voľný priestor medzi rodinným domom a záhradným pavilónom má pohľadovú os od ulice ukončenú v zadnej záhrade. Výhľad okoloidúceho uzatvára výrazný strom čerešne. A dalo by sa pokračovať – veľké plochy obvodových stien dostávajú uchopiteľnejšiu mierku vďaka plastickému stvárneniu omietky či pohľadovému betónu.

01 pohled z ulice
02 atrium
03 atrium
04 pohled ze zahrady
05 pohled ze zahrady
05 vizualiazce 2 etapa
06 pohled ze zahrady nocni
07 beton stena a luxfery

Lokalita, v ktorej sa rodinný dom nachádza, bola pôvodne využívaná za účelom súkromných záhrad. Po výstavbe komunikácie a inžinierskych sietí sa na mieste začalo s postupným vybudovávaním bývania. Hustota zástavby však postupne narastá a solitérny objekt na tomto pozemku by nemal dostatok súkromia. Preto sa osvedčil taký koncept rozmiestnenia objemov na pozemku, že sa vytvorilo medzi rodinným domom a záhradným domom takmer uzatvorené átrium. Samotný dom má pôdorysný tvar písmena „U“ a pozostáva z troch krídel. Vnútorné átrium sa otvára smerom na juh.

Východné krídlo domu leží paralelne k prístupovej komunikácii a v jeho strede je situované vstupné závetrie. Okrem vchodu je orientované do ulice len jedno rohové okno z pracovne. V tomto krídle možno nájsť prevažne úžitkové miestnosti, ako je garáž, technická miestnosť, pracovňa, upratovacia miestnosť, šatňa a sprcha s toaletou. Väčšina miestností má prístup zo vstupnej haly. Vďaka zalícovaniu všetkých dverí so stenou však nepôsobí chaoticky, ale ako jednoliaty celok s dreveným povrchom.

Severné krídlo plynule nadväzuje na vstupnú halu. Táto časť má otvorenú dispozíciu, do ktorej bol vložený blok, kde sa nachádza spálňa s príslušnou šatňou a kúpeľnou, ktoré ju funkčne oddeľujú od chodby. Veľkou zasklenou plochou orientovanou na juh sa priestor obývačky vizuálne rozširuje až na terasu. Kuchynský kút je priamo spojený s obývačkou, je však možné aj jeho oddelenie prostredníctvom posuvných krídel. Pojazdný pult delí jedálenský stôl od kuchyne, umožňuje variabilnejšie usporiadanie. Obývací priestor ostáva v kontakte aj s prístupovou komunikáciou prostredníctvom osobitého šikmého výklenku s malým oknom na východ. Pôdorysné vybočenie nie je samoúčelné, vytvára sedací kút s drevenou lavicou.

Západné krídlo spája s rušnou prevádzkou obytnej miestnosti a so zvyškom domu len chodba, ktorá izby priebežne prepája s exteriérom svojimi priehľadmi do záhrady. Okrem chodby nájdeme v tomto krídle tri detské izby a k nim určenú samostatnú kúpeľňu. Okrem chodby spája izby aj spoločná terasa orientovaná do zadnej záhrady. Tienenie terasy je vyriešené strechou domu s presahom.

Návrh rodinného domu v Slavoníne nie je len o obvodových múroch a dispozícii. Pri pohľade z blízka sa dá vnímať precízna práca s materiálom, pri ktorej záležalo na výbere, kompozícii, práci s proporciami a osvetlením. Vonkajšia fasáda má povrch v mieste atiky z pohľadového betónu. Zvyšnú časť fasády pokrýva omietka vytvarovaná do línií s profilom vlniek.

Do severnej steny z pohľadového betónu boli vložené v pravidelnom rastri kruhové sklenené tvarovky s rámom z nehrdzavejúcej ocele. Zhodný akcent sa vyskytuje v podobe kruhových otvorov v oplotení či vo vstupných dverách. Bodové svetlo prechádza cez otvory do interiéru, kde prevládajú svetlé materiály ako prírodná drevená dubová dyha či nášľapná vrstva podlahy z polyuretánovej stierky taktiež  vo svetlých tónoch .

Viac realizácií nájdete v sekcii Rodinné domy

Projekt každého rodinného domu sa skladá z konštrukčného systému, základov či z prípadných povrchových úprav. Výsledný efekt ale v konečnom dôsledku závisí od svetla. Plastická omietka vynikne drobnými tieňmi všade okrem severnej steny, kde zas pohľadový betón vďaka textúre nestráca na zaujímavosti aj bez slnečných lúčov. Osvetlenie haly či všetkých kúpeľní prebieha počas dňa i noci zo stropu. Cez deň sprostredkúvajú svetlíky prirodzené svetlo a v noci sa zapínajú inštalované LED pásiky a svetlíky tak zároveň slúžia ako svietidlá.

Autori: Autori: Jiří Vokřál, Hana Horáková / JVArchitektKAMKAB!NET
Spolupráca: Radim Horák, Filip Balcar
Autorka záhradných úprav: Eva Wagnerová
Spolupráca na záhradnom pavilóne (2. etapa): Peter Babka, Zdeněk Šuchma
Vizualizácia záhradného pavilónu (2. etapa): Zdeněk Severa
Lokalita: Olomouc, Slavonín
Návrh, projekt: 2011-2012
Realizácia: 2012-2014
Zastavaná plocha: 362 m2
Obstavaný priestor: 1 309 m3

TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Lukáš Němeček
ZDROJ: Autorská správa