image 64170 25 v1
Galéria(8)

O fosíliách sa dozviete v super budove

Na fosílne zdroje energie, ktoré vznikali na zemi počas stoviek miliónov rokov sa skôr pozeráme ako na určitú surovinu. Len málokto si uvedomuje aj ich historický a kultúrny význam. Pohľad na tento globálny problém a využívanie fosílnych palív sa rozhodli zmeniť autori projektu Joggings Fossil Centre, architekti štúdia WHW Architects.

joggins7 large
joggins8 large
joggins5 large
joggins6 large
joggins3 large
joggins4 large
joggins1 large
joggins2 large

Centrum Joggings Fossil Centre navrhli autori projektu ako vstupnú bránu do jednej z lokalít svetového dedičstva Unesco Joggins Fossil Cliffs. Na architektonický návrh mali významný vplyv prírodná a kultúrna história tohto útesu, ktoré ukrýva jedny z najhodnotnejších fosílií sveta, ktoré vznikli pred 300 miliónmi rokov v období kemennouhoľnej periódy. Jeho súčasťou je aj v minulosti bohatý uhoľný lem, ktorý využívalo po stáročia pôvodné obyvateľstvo regiónu Mi´kma´ki, ako aj akádske a škótske obyvateľstvo, ktoré na tomto území žilo. Tím architektov v spolupráci s investorom vytvoril výkladové centrum o Coal Age Galapagos, ktoré má zmeniť náš pohľad na to, ako využívame fosílne palivá.

Správcovia tejto lokality si pritom uvedomujú nevyhnutnosť zníženia spotreby fosílnych palív a to nielen na lokálnej, ale celosvetovej úrovni. Energetická potreba len na úrovni 65 % (v súlade s požiadavkami na energetickú efektívnosť budov podľa MNECB – Model National Energy Code for Buildings) zodpovedá pôvodnej filozofii a vyjadruje postoj investora – fosílne palivá sú vzácne, a preto ich tu nespaľujeme.

Zníženie energetickej potreby však malo aj čisto praktický význam. Keďže sa stavba realizovala za finančnej spoluúčasti vlády, jednou z podmienok bolo, aby sa náklady na dlhodobú prevádzku znížilo čo na najnižšiu možnú úroveň. A to sa mohlo podariť len vďaka využitiu obnoviteľných zdrojov energie – slnko a vietor, ktoré pokrývajú 56 % celkovej energetickej potreby budovy. Integrálnou súčasťou projektu bolo okrem zachovania fosílnych zdrojov energie aj použitie lokálnych a recyklovaných materiálov. Na výstavbu sa tak použilo 19,9 % recyklovaných materiálov a 22,8 % pochádzalo z miestnych zdrojov. Vegetácia na streche zachytáva dažďovú vodu a predlžuje tak životnosť strešnej membrány. A zároveň korešponduje s útesovým vzhľadom krajiny pobrežia Nova Scotia (východná Kanada). Centrum získalo v roku 2012 získalo certifikát LEED na úrovni Gold.


TEXT: WHW Aechitects Inc., wad
FOtO: WHW Aechitects Inc.