image 68103 25 v1
Galéria(12)

Forest Park: dom v lese a s parkom

Partneri sekcie:

Základným konceptom bolo vytvorenie príjemného mestského bývania v zeleni v snahe zachovať čo najviac jestvujúcich stromov.

FOREST PARK BA 2014 05 7082  LR  PS 005  CMYK
FOREST PARK BA 2014 X 5318 0245  CMYK
FOREST PARK BA 2014 03  X  053  CMYK
FOREST PARK BA 2014 X 5509 025  CMYK
mokrohajska byty  24 z media 5NP b
mokrohajska byty  24 r media 1NP
mokrohajska byty  24 z media REZ b
mokrohajska byty  24 r media REZ

Developerské projekty v Bratislave len málokedy vystihujú svoje anglické názvy. Tie sú prevažne len lacným marketingovým nástrojom na prilákanie klientov. Preto vždy prekvapí, keď sa nejaký projekt z tohto „trendu“ vymyká. A navyše tak dôsledne ako Forest Park. Má svoj názor i tajomstvo, presne stanovenú funkciu i pôsobivý príbeh. Ten sa odvíja už od prístupovej cesty na Mokrohájskej ulici. Na jej konci sa cez koruny borovíc odhaľuje biela fasáda doplnená oceľovosivým soklom a rytmickým usporiadaním balkónov. Dom sa neodhalí úplne, dokonca ani keď ste v jeho blízkosti. Z tejto uličnej, prístupovej strany pôsobí až subtílne a vnímateľné zostávajú len štyri nadzemné podlažia. Po ďalšom prečítaní sa objekt zväčšuje do výšky aj šírky. Pri odstupe sa nad štvrtým podlažím objavia ďalšie dve ustúpené podlažia s veľkorysými terasami lemované hnedým dreveným obkladom (Fundermax). Zo zadnej strany sa zase objekt rozostúpi a nadobudne väčšiu hmotu. Tu sa nachádza aj detské ihrisko s parkovou úpravou a decentným osvetlením. „Aj keď v maximálnej miere využívame pozemok, snažili sme sa, aby tvar budovy nepôsobil mohutne,“ hovorí jeden z autorov objektu Zoran Michalčák. „Základným konceptom bolo vytvorenie príjemného mestského bývania v zeleni v snahe zachovať čo najviac jestvujúcich stromov.“

 Čistý výraz – biela fasáda doplnená oceľovosivým soklom a rytmickým usporiadaním balkónov.

Pohľadový betón s bezrámovým sklom pôsobí harmonicky.

Bez exhibície a s emóciou

Architekt Zoran Michalčák má svoj nezameniteľný architektonický rukopis, ktorý ani zďaleka nezostáva len vo farebnosti či vo výraze hmôt, ale prejavuje sa aj v jemnej vnímateľnosti detailov a rešpektovaní lokality. Architektúra je jednoduchá bez teatrálnej exhibície, ale napriek tomu vyvoláva silnú emóciu. Tá sa prejavuje v harmónii – kompozícia fasád je vyvážená a upokojujúca, s klasickými proporciami a použitými materiálmi. Je nevtieravá, neupozorňuje na seba, no zároveň nepôsobí stroho ani lacno. Štruktúrovaná biela omietka v kontraste so sivým obkladom (alucobond) a pozinkovanými zábradliami balkónov vytvára pôsobivý vizuálny rytmus.Tvar pozemku podmienil pôdorys objektu v tvare nepravidelného písmena U. Vďaka tomu sú byty vhodne presvetlené a vo vnútrobloku bolo možné vytvoriť zasklené pavlače. Tie sú originálnym príspevkom do súčasnej tvorby bytových domov, pričom voľne nadväzujú na niekdajšie bytovky z medzivojnového obdobia. Zasklenie, ktoré je otvárateľné, má svoju ochrannú funkciu, ale v symbióze s pohľadovým betónom je zároveň zaujímavým výtvarným riešením. Umožňuje komunikáciu, ale poskytuje aj intimitu.

Dom je ukončený dvomi ustúpenými podlažiami s veľkorysými terasami lemovanými hnedým dreveným obkladom.

Vyvážená a čistá kompozícia hlavného priečelia s dvomi ustúpenými vrchnými podlažiami.

Dispozície a materiály

Vo Forest Parku sa nachádza štyridsať 2-izbových bytov (od 36,6 m2 do 72 m2, osem 3-izbových (od 71 m2 do 90 m) a jeden 4-izbový apartmán (111,2 m2). Všetky majú balkón alebo lodžiu, ktoré vytvárajú súčasť „mestského bývania v lese“. Na dvoch podzemných podlažiach sa nachádzajú špirálovito klesajúce garáže. Spolu s vonkajším státím ponúkajú miesto pre 54 áut. Na prvom nadzemnom podlaží je aj plynová kotolňa, ktorá je navrhnutá tak, aby v najväčšej možnej miere využívala aj slnečnú energiu. Kolektorové zostavy sú umiestnené na streche bytového domu. Základnú stavebnú konštrukciu vytvára oceľovo-betónový skelet s tehlovým výplňovým murivom. Priečky sú tehlové s klasickými omietkami. Schodisko, balkóny a pavlače sú z betónových prefabrikátov a v materiálovom kontraste s hliníkovými oknami či pozinkovaným zábradlím vytvárajú príjemné optické napätie. Architekt spomína ústretovosť investora, no zároveň zdôrazňuje, že mnohé veci boli náročne presadzované. Ako inak, dôvodom boli financie, ale napokon to nie je až také viditeľné. Výsledkom je bytový dom s nárokom na svoj názov i potvrdenie autorských ambícií.


Pohľad z detského dvora v parkovej úprave.

text: Ľudovít Petránsky

dokumentácia: Plan Factory

foto: Paťo Safko

Článok bol zverejnený v časopise ASB.