to tu este nebolo petrzalka city
Galéria(11)

To tu ešte nebolo: Petržalka City

Sídlisko Petržalka je kolos, ktorý počtom obyvateľov schová do vrecka všetky väčšie mestá na Slovensku. Do panelákovej šedi sa už podarilo zasiahnuť rôznymi investíciami a architektúrou. Až donedávna to však trochu pripomínalo opatrné chodenie po tenkom ľade, pekne skraja bratislavského päťkového obvodu.

g 6630 big image
pohlad juho zapadny zhora 350 big image
dsc 0220 650 big image
mg 6754 650 big image
mg 8467 650 big image
mg 8319 650 big image
situacia pcity 1etapa 650 big image
to tu este nebolo petrzalka city 7362 big image
Miesto stavby  Chorvátske rameno – Hálova – Rusovská cesta, Bratislava

Investor: FORESPO PETRŽALKA CITY a.s.
Developer:  PETRŽALKA CITY a.s.
Hlavný Architekt: Dipl. Ing. arch. Ondrej Bober, Bluhm Partner, s. r. o.
Spolupráca: Ing. Štefan Koluš, Ing. Juraj Richter
Hlavný koordinátor projektu a stavby: Solltech s.r.o.
Statika:  Ing. Peter Hörmann, P & H, s. r. o.
Okná: Schüco
Celková zastavaná plocha: 2.248 m2
Podlažná plocha celkom: 20 505,63 m2
Podlahová plocha bytov  9 350,78 m2
Plocha zelene riešeného územi: 716,00 m2
Počet bytov: 109
Počet parkovacích miest podzemné parkovanie: 159
Počet parkovacích miest na teréne : 101

V septembri skolaudovanou prvou etapou projektu na Rusovskej ceste pri ohybe Chorvátskeho ramena však architekt Ondrej Bober z Bluhm Partner spolu s investorom ukázali, že aj najväčšie sídlisko na Slovensku môže mať svoje centrum, svoje city, teda Petržalka City. Obytný dom s polyfunkčným parterom je odpoveďou na mnoho otázok. Ako sa vyrovnať s nesúrodo súrodým labyrintom petržalských panelákov? Ako sa nenechať zviesť najjednoduchším a najlacnejším riešením investičného projektu? Ako vysloviť jasný a vlastný názor na priestor, ktorý už predtým projekčne nahryzli iní architekti? Ako dať zelenému ostrovu, ktorý je obľúbeným rekreačným miestom uprostred betónovej džungle, primeraný, a zároveň dostatočne dynamický rámec? Ako naznačiť ďalšie možnosti využitia elementu vody a zelene tak, aby vzácny biokoridor neťahal za kratší koniec? A napokon, ako sa dá toto všetko rozumne komerčne využiť?

Rameno je kľúč
Je to jasné, netradičný projekt a zanietenie autorov ma naozaj dostali, ale to bude zrejme osud Petržalka city. Buď sa doň zahľadíte na prvý pohľad, alebo vo vás vyvolá rozporuplné pocity a bude vás iritovať. Žiadny strach, nemusíte byť cieľovou skupinou na kúpu bytu. Parter, ktorý je už teraz predaný a pracuje sa v ňom na interiéroch reštaurácií a kaviarní, vám dá druhú a mnoho ďalších šancí. V rámci prvej etapy projektu Petržalka city bol postavený bytový dom neďaleko križovania sa Rusovskej a Jantárovej cesty s Námestím hraničiarov. Južná fasáda objektu veľkoryso ponúka výhľad na Chorvátske rameno a priľahlú promenádu. Dokončovacie práce okolo objektu sľubujú detské ihrisko, vysunuté terasy reštaurácií, a najmä napojenie na existujúce pešie trasy pri vode.

Vtip na fasáde
Architekti si pri dispozičnom riešení dali záležať, aby bol každý byt otočený aspoň jednou stranou k Chorvátskemu ramenu. Výrazovo pokojnejšia severná fasáda je kontrapunktom k rušnej dopravnej tepne. Petržalka city je na prvý pohľad hlavne o fasádach. Vysunuté „kukane“ vás budú fascinovať a budete špekulovať, ako sa v nich asi býva. Pri obhliadke sme sa dostali aj do tej „najkukaňovitejšej“ a nemá chybu.

Zvonku sú všetky proporčne vyrovnané a správne nadimenzované. Obal tvorí zaizolovaný originálny alucobondový alebo hliníkový plášť s potlačou s dreveným dezénom alebo v čiernom variante. Zvnútra „kukane“ šikovne rozširujú podlahovú plochu bytov. Tento vtip na fasáde si nachádza čoraz väčšiu obľubu aj v konkurenčných projektoch. Investori vedia, že im to prináša zaujímavú deltu pomeru stavebných nákladov a predajnej ceny za štvorcové metre navyše. Architekti zasa vedia, že mnohokrát opakovaný vtip má opačný účinok, treba ho teda dávkovať s citom. Západná fasáda je v tomto prípade očistená od ďalších prvkov.

Povyťahované „kukane“ sledujú individuálne výhľadové kužele, ktoré už teraz rešpektujú budúcu výstavbu oproti. Možno vás bude fascinovať aj nápad zahaliť túto stranu do teflónovej membrány. Zatiaľ ho možno vidieť len na vizualizáciách, ale už začína naberať reálne kontúry.

Čas na kvalitu
Hoci architekt Ondrej Bober tvrdí, že Petržalka city je v podstate obyčajný bytový dom, už teraz to nie je celkom tak a po aplikovaní membrány sa zmení na orientačný prvok v strede Petržalky. Neobyčajnosť potvrdzuje aj to, že ani investori sa nebáli originálneho výrazového slovníka. „Teraz je najvhodnejší čas na dobrý dizajn,“ pripomína Ondrej Bober. „Ceny kvalitných materiálov sú pri dobrom tendrovaní veľmi priaznivé. Ako architekt si, samozrejme, musím vedieť najprv spočítať, či môj dizajnový úlet má rozumný ekonomický základ.

Nemôžeme nástojiť na veciach, ktoré len pekne vyzerajú. Musíme to mať všetko dopredu dobre spočítané. Naše kukane sú pekným príkladom toho, že aj takýto neobvyklý prvok môže byť pre investora výhodný.“

Vejár na východe
Podobné vysvetlenie prináša architekt aj v súvislosti s vejárom terás rozprestretým na východnej fasáde. „Na tejto slnečnej južnej strane sme budúcim obyvateľom chceli poskytnúť mimoriadny zážitok z výhľadu do okolia. Smerom odspodu hore sme postupne terasy tak, aby kopírovali oblúk Chorvátskeho ramena.
 V najvyššom podlaží sa vo vzduchu dotýkame hranice pozemku.“ vysvetľuje Ondrej Bober. Terasy podopiera pilier, ktorý sa vo výške druhého nadzemného podlažia rozdvojuje do tvaru písmena V, pričom jeho ramená zároveň rotujú vo viacerých smeroch. Jednotlivé úseky piliera sú súčasťou každej terasy a aj bez pridávania ďalších prvkov ako paravány či veľké rastliny v kvetináčoch pomáhajú vytvárať pokojnejšiu intímnu zónu.

„Povrchovou úpravou v pohľadovom betóne sme priznali konštrukčný materiál piliera. S drevenou podlahou a skleneným zábradlím bude v materiálovej harmónii. Navyše, fascinuje ma pocit, že obyvatelia týchto bytov budú doslova prepojení s konštrukčným systémom celého objektu. Byty s východnými terasami sú podľa mňa výnimočné.“



Dobrá správa
Už pri prvých návrhových skiciach mysleli architekti s investormi na budúci marketing objektu a predaj. Mysleli na budúcich obyvateľov a návštevníkov, chceli im umožniť, aby sa v objekte aj jeho okolí mohli bez problémov, intuitívne orientovať. Všetky vstupy aj informačné symboly v budove majú jednotný navigačný systém. Zvlnený parter na južnej strane umožňuje plynulý uvoľnený pohyb pasantov pozdĺž reštaurácií a kaviarní. Na severnej strane je parter riešený minimalisticky, zvýraznené sú najmä jednotlivé vstupy do objektu, ktoré striedajú sklenené výklady budúcich pobočiek bánk a menších obchodných prevádzok.

Petržalka city je v mnohých ohľadoch dobrou správou. Prázdnemu priestoru uprostred sídliska dáva zmysel, ponúka byty s cenami, ktoré stavajú do pozoru konkurenčné projekty, návštevníkom vytvára atraktívnu oázu pri Chorvátskom ramene a napokon ponúka architektonické riešenie, ktoré má švih a nebojí sa odlišovať. Treba len dúfať, prvá etapa si vypýta rovnako kultivované pokračovanie.

Text: Mária Nováková
Foto: Dano Veselský
Foto z výstavby: Bluhm Partner
Dokumentácia: Bluhm Partner

Článok bol uverejnený v časopise ASB

–>