budova so spotrebou energie 29 kwh m2 rocne
Galéria(16)

Budova so spotrebou energie 29 kWh/m2 ročne

Budova, v ktorej sa nachádza archív spoločnosti EDF je strategickým projektom s pozitívnym vplyvom na životné prostredie a sociálnu oblasť v danom regióne. Budova harmonizuje s okolitým prostredím a spĺňa štandardy z hľadiska životného prostredia, čo je základnou myšlienkou stratégie spoločnosti Électricité de France.

18edf big image
02edf big image
01edf big image
04edf big image
03edf big image
05edf big image
07edf big image
06edf big image
Budova je symbolom dlhodobého a významného pôsobenia spoločnosti EDF v regióne rieky Meuse a v oblasti Haute Marne. Je určená na uchovávanie dokumentácie spoločnosti EDF.

Budova archívu spoločnosti Électricité de France harmonizuje s okolitým prostredím a spĺňa štandardy z hľadiska životného prostredia, čo je základnou myšlienkou stratégie spoločnosti. / Detial fasády


Administratívne priestory orientované severo-južne sú včlenené do pôvodného svahu porasteného stromami a rastlinami.

V rámci podpory hospodárskeho programu pre región rieky Meuse a oblasť Haute Marne sa spoločnosť EDF rozhodla pre centrálne uchovávanie svojich archívov týkajúcich sa manažmentu výroby vo svojej budove Bure Saudron neďaleko francúzskej obce Bure. Predtým sa dokumenty v papierovej podobe uchovávali v jadrových, vodných a tepelných elektrárňach, čiastočne aj v iných technických prevádzkach a obslužných priestoroch. Vďaka tomuto novému centru možno dokumenty usporiadať prehľadne a zlepšilo sa aj ich uchovávanie, vyhľadávanie a využívanie. Archívne dokumenty v papierovej forme a na mikrofilmoch zaberajú police s úložným priestorom dlhým až 70 km. V budove sa nachádza laboratórium na prácu s mikrofilmami, špeciálne navrhnuté na tento účel.


Z týchto priestorov je ideálny výhľad na okolitú krajinu.


Z estetického hľadiska a v zmysle myšlienky integrácie budovy do krajiny výsadba dotvára jej vzhľad tým, že využíva prvok, ktorý sa vyskytuje v prírode: úzke pásy medzi pozemkami, vysadené drevinami s tvrdým drevom.

Architektonická koncepcia
Na pozemku s rozlohou 3,30 ha architekti navrhli päťposchodovú, 19 m vysokú budovu s archívom, ktorý sa rozkladá na ploche asi 1 400 m², pričom celková plocha budovy je asi 7 000 m².
Riešenie budovy má tieto výhody:

  • značné úspory vzhľadom na obalovú konštrukciu budovy,
  • vyššia funkčnosť pre menší počet kilometrov, ktoré každoročne prejdú pracovníci archívu,
  • zanedbateľný vplyv na okolitú krajinu (pohľady na budovu sú možné zo vzdialenejších miest),
  • možnosť maximálne využiť pôdu získanú jej vyhĺbením na riadenie kolobehu vody na mieste výstavby,
  • energeticky a environmentálne vysoko hospodárna budova,
  • vznik symbolu príkladného prístupu rozpracovaného v hospodárskom programe pre región rieky Meuse a oblasť Haute Marne.


Na vytvorenie dojmu ľahkej budovy v pohybe sa na povrch betónových panelov obkladu vo farbe zeme vložili terčíky z nehrdzavejúcej ocele. Toto riešenie vytvorilo efekt dynamicky sa meniacej plochy, v ktorej sa odrážajú farby meniacich sa ročných období.


Rovnaká myšlienka sa uplatnila aj na podhľade

Typológia budovy
Budova, v ktorej je situovaný archív, si vyžaduje pokojné prostredie s minimálnym prepojením s okolím. Potreba rýchlej a jednoduchej manipulácie a optimálna efektivita pri uchovávaní dokumentov architektov viedla k vytvoreniu jednoduchého a praktického usporiadania priestorov. Budova je rozdelená na dve zóny: archív a administratívne priestory. Zónu archívu tvorí 20 miestností, z ktorých každá má rozlohu 200 m² a je vybavená zariadením na reguláciu teploty a vlhkosti. Miestnosti dokážu odolávať požiaru až dve hodiny a sú vybavené automatizovaným systémom striekajúcej vody na zahasenie požiaru. Administratívne priestory orientované severo-južne sú včlenené do pôvodného svahu porasteného stromami a rastlinami. Z týchto priestorov je ideálny výhľad na okolitú krajinu.


Kombinácia dvoch vrstiev betónu (štruktúra a povrch) a 30 cm hrubej vrstvy tepelnej izolácie zabezpečuje kvalitné vnútorné prostredie s tepelnou pohodou v letných mesiacoch, ale aj zníženie nákladov na klimatizáciu.


Ďalším zaujímavým prírodným prvkom, ktorý sa rozhodli architekti použiť je voda.

Okolie
Pôda porastená stromami poskytuje určité výhody: Z ekologického hľadiska stromy budovu chránia pred negatívnymi vplyvmi klimatických výkyvov. Z estetického hľadiska a v zmysle myšlienky integrácie budovy do krajiny výsadba dotvára jej vzhľad tým, že využíva prvok, ktorý sa vyskytuje v prírode: úzke pásy medzi pozemkami, vysadené drevinami s tvrdým drevom. V projekte stvárnenia exteriéru sa rátalo s tým, že výhľadu z okien administratívnych priestorov bude dominovať zeleň. Na niektorých miestach už táto zeleň existuje, najmä pri prístupovej ceste. Zaujímavá vizuálna postupnosť je skombinovaná s architektonickým návrhom, aby sa tak dosiahol neobyčajný efekt a zdôraznila spätosť budovy s okolitou krajinou.


Budova je rozdelená na dve zóny: archív a administratívne priestory.


Zónu archívu tvorí 20 miestností, z ktorých každá má rozlohu 200 m² a je vybavená zariadením na reguláciu teploty a vlhkosti. Miestnosti dokážu odolávať požiaru až dve hodiny a sú vybavené automatizovaným systémom striekajúcej vody na zahasenie požiaru.

Energia
Výroba tepla v zásade využíva princíp obnoviteľnej energie a tepelného čerpadla. V systéme vetrania sa uplatnil dvojsmerný prúd vzduchu s rekuperáciou tepla. Týmto sa znižuje spotreba energie na vykurovanie a zároveň sa zabezpečuje dobra kvalita vzduchu v miestnostiach. Žiarivkami sa zabezpečila výrazná úspora energie pri osvetlení. V priestoroch archívu sú nainštalované detektory pohybu. Energeticky efektívna obalová konštrukcia budovy, hospodárne vetranie a osvetlenie prispievajú k zníženiu energetickú náročnosť budovy.
Využitie obnoviteľných zdrojov energie a tepelného čerpadla do značnej miery zabezpečuje jej energetickú sebestačnosť. Celková spotreba energie v budove dosahuje 29 kWh/m².


Axonometria prízemia


Axonometria 1. NP

Obalová konštrukcia
Na vytvorenie dojmu ľahkej budovy v pohybe, navrhli architekti, aby sa na povrch betónových panelov obkladu vo farbe zeme vložili terčíky z nehrdzavejúcej ocele. Toto riešenie vytvorilo efekt dynamicky sa meniacej plochy, v ktorej sa odrážajú farby meniacich sa ročných období. Obalová konštrukcia budovy má vďaka použitým materiálom a technológiám spájajúcim betónové panely, z ktorých pozostáva, vynikajúce parametre (minimalizované tepelné mosty). Kombinácia dvoch vrstiev betónu (štruktúra a povrch) a 30 cm hrubej vrstvy tepelnej izolácie zabezpečuje kvalitné vnútorné prostredie s tepelnou pohodou v letných mesiacoch, ale aj zníženie nákladov na klimatizáciu.


Rezopohľad 1


Rezopohľad 2

Fasáda
Obkladové panely na výšku budovy zdobí 120 000 terčíkov z nehrdzavejúcej ocele. Tieto terčíky s priemerom 7 cm a hrúbkou 1 mm sa vkladali do foriem pred nalievaním jednotne farebného betónu do panelov na výšku budovy. Výška panelov je 15,65 m a sú 2,26 alebo 2,33 m široké podľa toho, či sú na dlhšej, alebo kratšej strane budovy. Panely s hrúbkou 8 cm sú vystužené rohožami (+7 cm). Visia na železobetónových stenách a sú na nich bodovo upevnené. Panely na fasáde majú celkovú hrúbku 68 cm. Technológia konštrukcie fasády je patentovaná.

TECHNICKÉ ÚDAJE:
Klient: EDF Group
Loklaita: Bure-Saudron / Francúzsko
Rozpočet: 10,1 milióna € bez DPH
Rozloha pozemku: 3,30 ha
Zastavaná plocha: 6 800 m²
Verejná súťaž: 2008
Ukončenie: 2011
Tím: LAN Architecture (projekt), Franck Boutté (konzultant pre oblasť životného prostredia), Batiserf Ingénierie (konštrukcie), Michel Forgue (stavebný dozor), Base (krajinná architektúra), LBE (technické zariadenia)
Projektový manažér: Christophe Leblond

TEXT: LAN Architecture, wad
FOTO: LAN Architecture