Duálny cenový systém a softvér

Budúci rok je rokom prechodu na spoločnú európsku menu. Tá sa dotkne aj softvérového vybavenia firiem. Najkomplikovanejšou fázou prechodu na euro je obdobie duálneho oceňovania. Prispôsobovanie softvérov na euro znamená pre výrobcov softvéru niekoľko mesiacov programovania a testovania produktov. Slovenskí výrobcovia ekonomického a stavebného softvéru nenechali nič na náhodu – na svojich internetových stránkach už v predstihu ponúkali upgrady svojich softvérov.


Úpravy zasiahli predovšetkým softvéry na vedenie ekonomickej a účtovnej agendy. Duálne oceňovanie sa dotkne predovšetkým odvetvia logistiky, skladového hospodárstva a predaja, ale aj stavebníctva. Zmeny a úpravy pocítili predovšetkým formuláre na generovanie tlačových zostáv a modulov zaoberajúcich sa cenotvorbou, výstupmi a finančnými prehľadmi.

Jedna z najväčších firiem, ktoré vyvíjajú okrem iného aj softvér na oceňovanie a riadenie stavebnej výroby, spoločnosť KROS, a. s., má upravené softvéry v súvislosti s eurom už od júla 2007.

Softvér CENKROS plus je určený pre rozpočtárov, kalkulantov, pripravovateľov, obstarávateľov, projektantov a dodávateľov stavebných prác, pričom komplexne pokrýva činnosti spojené s prípravou a realizáciou zákazky. Softvér je podľa Ing. Dušana Jašša, vedúceho oddelenia divízie predaja a podpory stavebných programov, v súlade s platnými predpismi duálneho zobrazovania cien. „Zmeny v súvislosti s eurom nemusí používateľ v programe individuálne nastavovať. Program automaticky zobrazí ceny v slovenských korunách aj v eurách všade, kde treba. Úpravy sa týkajú aj tlačových výstupov a exportov.“

Ďalšie zmeny v softvéroch v súvislosti s prijatím eura už spoločnosť KROS neplánuje. „Všetky naše programy – teda aj ekonomický, stavebný a znalecký softvér – sú v tejto chvíli plne pripravené na prechod na euro. Pre užívateľov sme okrem iného pripravili aj freewarový program na prepočet oboch mien – Eurokalkulačku KROS,“ hovorí D. Jaššo.

Náhľad rozpočtu v prostredí softvéru CENKROS plus s prevodným kurzom na euro   
Zdroj: Kros, s. r. o.

So zavedením eura na Slovensku sú spojené určité náklady, ktoré uhradí každý výrobca softvéru sám. Spoločnosť KROS však nevidí v nákladoch vynaložených na úpravu softvérov veľký problém. „Na prijatie eura sa pripravujeme už viac ako rok. Náklady sú rozložené do dlhšieho obdobia, preto ich razantný nárast firma zvlášť nepocíti. Celkové náklady spojené s prechodom na euro nie sú vysoké, pretože používame vlastný softvér. Náklady sa nezvýšia ani našim klientom – všetkým garantujeme prechod na euro bez dodatočných poplatkov – v rámci upgradu programu na internetovej stránke spoločnosti,“ dodáva D. Jaššo.

Duálne zobrazovanie cien sa týka aj oceňovania projektových prác a inžinierskych činností, upravených sadzobníkom UNIKA. Sadzobník je určený zhotoviteľom projektovej dokumentácie stavieb, poskytovateľom inžinierskych služieb a objednávateľom (investorom) investorsko-projektových služieb. Konverzným kurzom je nutné prepočítať minimálnu, maximálnu, ako aj výslednú ponukovú cenu a následne ju uvádzať v slovenských korunách aj v eurách.

Podľa vyjadrení Elgy Brogyányiovej z tímu spracovateľov sadzobníka, spoločnosti Unika zostáva aj pre euro v platnosti percentuálne rozdelenie ceny medzi projektové práce a inžinierske činnosti, ako aj percentuálne rozdelenie do jednotlivých fáz projektových činností. Zložitejšie výpočty cien uľahčí program CIPP od spoločnosti Stavdata, ktorý obsahuje duálny výstup ceny projektových prác, inžinierskych a ostatných činností.

O podrobnostiach duálneho zobrazovania cien a o výnimkách informuje vyhláška č. 97/2008 z dielne Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Náhľad cenníka v prostredí softvéru CENKROS plus s prevodným kurzom na euro   
Zdroj: Kros, s. r. o.

Miriam Turancová