image 73528 25 v2
Galéria(20)

Prekvapivý postup na úsporu energií

Partneri sekcie:

Čo by sa mohlo stať, keby sa naraz zredukovalo množstvo tepelnej izolácie aj obostavaného priestoru? Rodinný dom Hover House od Glen Irani Architects je skúškou toho, či by tento princíp dokázal fungovať v každodennom živote. Podlažná plocha však ostane rovnaká, presunú sa len vnútorné priestory do exteriéru.

1a
1b
2
3
4a
4b
5
6a

V hustej mestskej zástavbe nie je úzky pozemok ničím výnimočným. Rodinný dom preto svojím dizajnom vykonzolovanej konštrukcie šetrí na zastavanej ploche a zároveň celé otvorené prízemie zhora chráni pred poveternostnými podmienkami.  


Menší objem vykurovaného priestoru povoľuje väčšie presklené plochy na presvetlenie. Miestnosti sú menšie a je menej náročné i nákladné primerane ich temperovať.


Výber materiálov zohľadňoval ich cenu a proces výroby. Zvolené materiály majú nízku uhlíkovú stopu spojenú s výrobou, bridlicové panely sú dokonca vyrobené ručne, čo vyšlo zároveň ako lacnejší variant.

Rozmer okien nie je náhodný, veľkosť každého bola určená výpočtom. Výmena vzduchu v najvyššom poschodí sa zaobišla bez núteného vetrania, postačuje správne nastavený koncept prirodzeného vetrania.


Exteriérový priestor na prízemí neostal ukrátený o žiadny komfort a ako prídavnú hodnotu šetrí spotrebu energií, prírodných zdrojov.


Hlavná myšlienka trvalej udržateľnosti nemá negatívny vplyv na dizajn interiéru. Napríklad použitie moderného pohľadového betónu či sálavého teplovodného vykurovania (bez radiátorov) nevyžadovalo neprimerane vysoké náklady.


Spoločenská zóna obydlia bola znížená len o štvrtinu v porovnaní s bežným dispozičným riešením. Na druhej strane bežný stavebný program vonkajších priestorov bol rozšírený o funkciu obývacej izby, jedálne a kuchyne.


Zmenšené vnútorné prostredie napriek očakávaniam nepôsobí vôbec stiesnene, keďže sa dbalo na vizuálne prepojenie s okolím.


Celková prevádzka však musí hlavne vyhovovať majiteľom domu, a preto práve oni rozhodovali o tom, z ktorých vnútorných funkcii rodinného domu sa môžu stať vonkajšie. Miestnosti ako kúpeľňa a spálňa naďalej ostávajú umiestnené v budove.


Spotrebu energie nielen na ohrev vody pokrýva z troch štvrtín sústava fotovoltických strešných panelov.


Úbytok podlažnej plochy sa prejavil len na niektorých miestnostiach, spálne, kancelárie a kúpeľne to neovplyvnilo.


Transparentnosť vertikálnych plôch pre maximalizáciu osvetlenia si občas vyžiadala neobvyklé konštrukčné riešenia.


Vykurované 3 spálne, 2 kancelárie a zázemie zaberajú horné dve podlažia, prízemie je ponechané vonkajšej klíme. Vnútorné átrium rieši problém prívodu čerstvého vzduchu a eliminuje prenos hluku z okolia.


Koncept nevykurovanej spoločenskej zóny klasickej dispozície je ešte stále v podobe skúmania a vylepšovania. Dôležité je, samozrejme, nezabúdať na miestne klimatické podmienky v Los Angeles, funkčná celoročná prevádzka musí byť väčšou prioritou ako zvýšenie úspornosti.

Viac na inhabitat.com
TEXT: Katarína Vankušová  
FOTO: Glen Irani Architects