image 80124 25 v2
Galéria(27)

Neobjavený raj v Egeri: Kempovanie vo vinici

Nevšedný ,,lacný’’ koncept kempingu v maďarskom Toskánsku. Tento článok nie je len o kamarátstve, ideách, snoch a lokálpatriotizme, ale hlavne o tom, ako sa môže podariť vziať inšpiráciu zo sveta domov tak, aby vznikol úplne jedinečný koncept.

4G4A9469 cut
4G4A9490
AES 0090
AES 0109
AES 0281
AES 0312
AES 0360
AES 0396

Aj luxus môže byť lacný. Dokonalá dovolenka vo vinici spájajúca viacero lákadiel – skvelú architektúru, tretiu najlepšie hodnotenú maďarskú značku kávy Depresso (ktorú vybudoval jeden z majiteľov vinice, psychológ), víno, lacné ubytovanie s dostupnosťou 3 hodiny z ,,hlavného mesta“ západu či východu… Zaujalo vás to? Hľadáte luxusný pokrm pre dušu? Čítajte ďalej.

Kde-kto sa v dnešnej dobe vyberie na dovolenku do Thajska za lacným luxusom či vínovo-kávičkárskou romantikou do Toskánska, prípadne za architektonickými lahôdkami do Slovinska. Málokomu napadne, že i susedné Maďarsko môže toto všetko ponúknuť. A to kompletný architektonicko-degustátorsko-baristicko-kempingový balík. Kemping vo vinici sa nachádza nad mestom Eger, na kopci Almagyar, ktorý je jedným z najkrajších svahov v Egeri, ponúka krásne panoramatické výhľady z jednej strany na mesto a z druhej na malebné okolité vinice.

Zľava doprava majitelia vinice Peter Meszaros, Imre Csernus, Ferenc Csutorás.

Traja kamaráti

Na začiatku boli traja kamaráti, dnes už manažéri vinice. Jeden z nich, slávny maďarský psychológ a tiež veľký milovník kávy Imre Csernus, má vo vinici na starosti jedlo a kávu. Druhý, Ferenc Csutorás, je vinohradník a tretí, dizajnér Péter Mészáros, je zodpovedný za dizajn, marketing a organizovanie eventov vo vinici.

Podnikateľský koncept troch kamarátov sa začal písať už počas Pétrovej dovolenky v Thajsku, kde sa ráno zobudil v lacnej chatrči s výhľadom na ryžové polia. Vtedy prišiel s myšlienkou, o ktorú sa podelil s kamarátmi. Vraj je to najväčší luxus, aký počas dovolenky zažil, a nevyrovná sa žiadnemu drahému rezortu. Táto myšlienka ho neopúšťala, tak sa rozhodol tento luxus priniesť domov do rodného Maďarska.

Kardinálova vinica

Počas skúmania histórie pestovania viniča v regióne našli opustenú vinicu, ktorá bola odsúdená na zánik. ,,Vedeli sme, že nám nezostáva veľa času. Rozhodli sme sa zistiť, čo vinica ponúka, a keď sme v rokoch 2007 a 2009 zozbierali hrozno z vinice zarastenej agátmi a šípovými ružami, našli sme skrytý poklad. Obe úrody priniesli veľmi špeciálnu kvalitu vína s veľkým potenciálom starnutia, s bohatou a plnou chuťou, s ktorou sme sa nestretli nikdy predtým,’’ hovorí Péter Mészáros. Vzhľadom na to, že odroda nebola známa, víno nazvali Kardinálovo tajomné víno. Nebolo už viac pochýb, traja kamaráti spojili sily, aby bývalá vinica kardinála z Egeru (Jágru) mohla byť zachránená.

S povolením vtedajšieho majiteľa vinice v roku 2009 zozbierali najzdravšie štepy viniča, aby skončili s 900 novozakorenenými exemplármi. Hneď potom zakúpili 3,5-hektárový pozemok vedľa starej ,,kardinálovej’’ vinice a založili AÉS. Medzitým bola pôvodná vinica zlikvidovaná. V roku 2013 zožali prvú úrodu. ,,Pol roka pred otvorením vinice sme mali brainstorming o službách, ktoré sa budú vo vinici poskytovať, spočiatku sme od architektov požadovali len návrh terasy na ochutnávku vína, postupne sme začali hovoriť o bungalovoch na prenájom ubytovania a kempingu medzi stromami. Hovorili sme o káve, jedle i aktivitách a Imre prišiel s myšlienkou Depressa. Na začiatku sa nám to zdalo smiešne, ale tiež sa to javilo ako dobrá značka kávy v súvislosti s imidžom Imreho. “, prezradil Péter Mészáros, jeden z majiteľov vinice.

Architektúra

Medzitým sa vyvíjal architektonický návrh. Hostia môžu relaxovať na terase najväčšieho z celkovo troch bungalovov, ktoré sú zariadené v minimalistickom štýle. Viacnásobne ocenená architektúra od budapeštianskeho architektonického štúdia Gereben Marián vo vínnych svahoch je materiálovo založená na zmixovaní cementu s lokálnou horninou vulkanického pôvodu nájdenou architektmi v okolí vinice. Najstaršie pivnice v tejto lokalite sú priamo vytesané do tohto kameňa.

Bol to v podstate recyklovaný odpad zadarmo, lacné riešenie, ktoré reflektuje celkový koncept vinice. Vytvorili tak dojem drsných strohých povrchov stien bungalovov. Dva sú vybavené exteriérovou sprchou, jeden má vlastnú kúpeľňu. Svojimi charakteristickými proporciami, materiálovým využitím a sedlovou strechou pripomínajú archaické budovy tunajšej vinárskej oblasti.

Hlavná budova baru s vínnou terasou a kapacitou 60 hostí ponúka studené i teplé jedlá, okrem vlastných vín Kardinálovej vinice tu možno ochutnať aj vína z Egeru a Tokaja a kávu Depresso. Vybavená je tiež sociálnymi zariadeniami pre kempujúcich v rovnakej kvalite. Harmoniková štruktúra strechy terasy poskytuje ideálne miesto na odpočinok s možnosťou vychutnať si krásny výhľad s pohárom vína. Táto časť areálu sa využíva aj ako romantický spot pri menších svadbách a eventoch.

Wine camping

Stretli ste sa už s tzv. wine campingom? Štvorlôžkové bungalovy „utopené“ vo viniči sú vybavené umývadlom a WC, vlastnou terasou a minibarom. „Trhákom“ bungalovu je vlastná garážová brána na diaľkové ovládanie, vďaka čomu máte po jednom stlačení gombíka pred sebou panoramatický výhľad priamo do údolia vinice.  Nechýba areál pre karavany alebo stany s exteriérovými hojdacími sieťami, úzka vyhliadková veža s drevenou konštrukciou a intímna skrytá časť s architektonicky lákavým strohým bazénom, ktorý je nocľažníkom k dispozícii. Vinica je pre návštevníkov otvorená od 1.mája do 31. októbra.

Oficiálny názov kempingu: The AÉS (Almagyar Érseki Szôlôbirtok/Kardinálova vinica Almagyar)
Klient: Almagyar Archiepiscopal Wine Estate Ltd.
Architekt: Gereben Marián Architects Ltd – Péter Gereb’n, Balázs Marián
Projekčný tím: Gergely Álmos, Péter Mészáros, Tamás Mezey, Kálmán Nyilas

www.almagyar.hu

Ivana Pasečná, www.2ka.sk
Foto: Péter Mészáros (AES)