image 69769 25 v1
Galéria(20)

Bývanie pri vode a neďaleko golfu

Záhorie je na golf a s ním spojený relax ako stvorené. Bolo len otázkou času, kedy sa k moderným ihriskám pridajú ďalšie zaujímavé developerské aktivity. „Ak má Slovensko v niečom skutočný potenciál, tak je to určite turistický ruch,“ tvrdí investor výnimočného projektu na okraji Senice.

VILKA BIRDIE 04 1.np
VILKA BIRDIE 11pohladod jazera
MG 1930
MG 1814
MG 1900
MG 1836
MG 1827
Albatross PSP2014 architektura V3

Keď sme hľadali priestor vhodný na vybudovanie prvého golfového ihriska, prešli sme kus Slovenska a napokon sme ideálne podmienky našli pri Senici,“ spomína Peter Zálešák, predseda dozornej rady spoločnosti Golf Residence Senica a predseda dozornej rady Penati Golf Resort. Na pieskovom podloží sa veľmi dobre udržiava trávnik a terén má pekné prirodzené tvarovanie. „Golfové ihrisko ako investícia má význam buď ako malý rodinný podnik, alebo ako skutočne veľké reprezentatívne ihrisko,“ dodáva. Pri pohľade na rozľahlý a úhľadne upravený green je ihneď jasné, ktorý z cieľov si investor stanovil. Prvé 18-jamkové ihrisko Legend navrhol Američan Jack Nicklaus a jeho spoločnosť Nicklaus design. Je to typické americké ihrisko. To druhé, tiež 18-jamkové Heritage, naopak, nesie rukopis Jonathana Davidsona zo Škótska a ctí tradície ostrovného dizajnu golfových ­ihrísk. O kvalite areálu svedčí zaradenie Penati Golf Resort medzi top 100 golfových rezortov v ­Európe.

Golfové ihrisko je od rekreačných viliek vzdialené doslova na jeden odpal. Foto: GRS

Ako otvorená dlaň

Návratnosť takejto rozsiahlej investície je rozložená na dlhšie obdobie, preto sa investori rozhodli pre ďalší developerský zámer, ktorý by podporil fungovanie rezortu ako pridaná hodnota. Hneď v susedstve golfových ihrísk bolo na ploche 24 ha vybudované umelé jazero s priemernou hĺbkou 2 m. Zásah do prírody investori s citom vykompenzovali podporou prirodzeného biotopu. Po niekoľkých rokoch tak nadobudla flóra okolo jazera spolu s troma nasadenými druhmi rýb a usídleným vtáctvom charakter dopĺňajúci atmosféru okolitých borovicových lesov. Vodnú plochu a jej okolie rezidenti môžu využiť buď na aktívne športy ako plávanie, plážový volejbal či cyklistiku, alebo na plážový relax v jednej z privátnych zátok. Tvar jazera pripomína otvorenú dlaň, pričom okolo „prstov“ vznikli zhutnené plochy vhodné na výstavbu približne 200 rekreačných viliek. Jednotlivé parcely majú rozlohu od 300 do 420 m2, predávajú sa klientom rovno s projektom vilky a stavebným povolením. Tri typy viliek sú odstupňované podľa veľkosti od najmenšej Birdie so zastavanou plochou 52 m2 cez Eagle s 84 m2 vrátane garáže až po najväčšiu Albatros s 96 m2. Prvé z viliek boli postavené v roku 2012 a ukazuje sa, že každý rok približne 40 až 50 pozemkov nájde svojich majiteľov. Výstavbu si môžu podľa projektu zrealizovať klienti so svojou firmou alebo objekt za 17 týždňov postaví developer.

Celý areál aj zeleň na pozemkoch okolo viliek sú celoročne udržiavané.

Rekreačná pláž je klientom v areáli voľne k dispozícii.

Rovnaké nie je fádne

Vilky majú jednotný dizajn. Architektúra je jednoduchá, funkčná, nejde o žiadne tvarové či materiálové výstrelky. Tým, že vonkajší vzhľad objektov je dopredu definovaný, obmedzuje sa kreativita majiteľov na zariadenie interiéru. Dvojpodlažné stavby majú na prízemí dennú časť s kuchyňou, jedálňou, obývačkou a prístupom na terasu, na poschodí sú spálne s kúpeľňou. Jednoduché sedlové strechy s nízkym sklonom vytvárajú krivku, ktorá príjemne harmonizuje so siluetou borovicového lesa. Kombinácia fasádnej omietky na prízemí a obkladu z červeného smreka na poschodí svedčí o snahe docieliť jednoliatu panorámu okolo jazera. Uniformita rekreačných objektov, ktoré sú využiteľné celoročne, nie je nudná ani fádna, prispieva však k elegancii rezortu a necháva vystúpiť do popredia prírodné prvky v okolí, či už ide o pôvodné lesy, alebo vymodelované golfové ihrisko a novovytvorenú vodnú plochu. Celkovému vzhľadu rezidenčného areálu obmedzenie v podobe preddefinovaného dizajnu exteriéru viliek len pomáha a je sympatické, že pre developera je celkový koncept prioritou.

Vítaný zdroj daní

Projekty druhého bývania bývajú z hľadiska úspešnosti vždy otáznikom. Nejdú na odbyt ako štartovacie byty v Bratislave a aj investícia do infraštruktúry rezortu, ktorý je situovaný mimo obce či mesta, nie je práve najmenšou položkou. Vyvolané investície aj v prípade golfového areálu a jeho rezidenčnej časti dosiahli rádovo milióny eur. Peter Zálešák však potvrdil, že vzťahy s miestnou samosprávou sú korektné, navzájom si vychádzajú v ústrety. Napokon, nie je tajomstvom, že pre obce či mestá sú podobné investície vítaným zdrojom daní z nehnuteľnosti a potenciálnym zamestnávateľom so zaujímavými pracovnými príležitosťami. „Ak sa predaj pozemkov bude realizovať súčasným tempom, vynaložené náklady by sme mohli mať späť v horizonte piatich rokov. V rezorte pripravujeme aj ďalšie investície v podobe oddychových zón. Máme vyčlenené pozemky na hotel, ktorý má pri golfovom ihrisku opodstatnenú perspektívu. Na druhej strane hlavnej prístupovej cesty je pripravená nová zóna na výstavbu rodinných domov. Rezort sme nepostavili, aby sme ho vzápätí predali, chceme ho rozvíjať ďalej,“ nevtieravo pripomína Peter Zálešák skutočnú definíciu slova developer.


Interiér vzorovej vilky je zariadený jednoducho, ale elegantne. Poskytuje názorný príklad využitia priestoru.

Golf Residence, Senica
Miesto:  Šajdíkové Humence, Senica
Investor: Golf Residence Senica, a. s.
Realizácia areálu s jazerom: 2012
Výška investície: cca 20 mil. eur

text: Mária Nováková  

dokumentácia: Golf Residence Senica                                                     
foto: Dano Veselský

Článok bol zverejnený v časopise ASB.