image 76646 25 v1
Galéria(13)

Mestské zásahy 2015 – pozmenili mestá a zmenilo sa i zadanie

Partneri sekcie:

Po siedmich rokoch sa v Bratislave opäť uskutočnil projekt Mestské zásahy, ktorého autorom a iniciátorom je bratislavský ateliér Vallo Sadovsky Architects. Ústredná myšlienka ostáva rovnaká ako v roku 2008 – podávanie návrhov na zlepšenie Bratislavy. Rok 2015 však priniesol širší okruh účastníkov a medzi hlavné témy už nepatrí len architektúra a urbanizmus.

00.mestske zasahy1
001.pozorovanie
002.openspending
003.poster mestske zasahy Pauliniova Zuziova
004.table town
005.industrial buildings
005.industrial buildings1
006.contrast

Krst knihy a výstava o Mestských zásahoch prebehli v Starej tržnici pred štyrmi mesiacmi, čo je v stavebníctve relatívne krátky čas na to, aby sa dalo bilancovať medzi počtom realizácií z roku 2008 a z roku 2015. Druhé pokračovanie projektu však možno považovať za úspešné minimálne z tej stránky, že sa do projektu opäť ochotne zapojili desiatky prispievateľov. Do spolupráce bola začlenená širšia škála profesií a oproti predošlému ročníku už nejde len o návrhy riešení verejných priestorov. Mesto Bratislava sa skúmalo aj z pohľadu histórie, politiky, dopravy či informatizácie. Spomedzi 95 zásahov možno vybrať hneď niekoľko príkladov, ktoré nie sú len jednorazovým riešením problému, ale zároveň ponúkajú podnet na diskusiu o budúcej stratégii rozvoja a udržateľnosti zásahu.

Devínske bunkre

Rekreačné ubytovanie v bývalých bunkroch postavených v medzivojnovom období v okolí Devína je jednoznačným lákadlom pre všetkých nadšencov zážitkovej turistiky. Komfort návštevníka je redukovaný na minimum, strohý interiér pokrýva len tie najzákladnejšie potreby. Zmena (ne)využitia bunkrov so sebou prináša mnoho kreatívnych podnetov. Od výberu novej funkcie pre bunker (príkladom iného využitia než rekreačného môže byť premena bunkra od RAAAF a Atelier de Lyon), až po zákazkovú výrobu nábytku do minimálnych priestorov. Čo je však pre trvalú udržateľnosť tohto zásahu najdôležitejšie, je to, že sa nachádza vo výhodnej lokalite napojenej na frekventované cyklotrasy.

Viac na http://mestskezasahy.sk/95/sk/portfolio_item/devin-bunkers/

Rozpočet mesta vs. openspending.org

Základným dôvodom vzniku stránky openspending.org bolo, že bude fungovať na lokálnej úrovni. Informácií o výdavkoch je mnoho, pomocou stránky však všetko dostáva kontext a stáva sa prehľadným aj pre laikov zo širokej verejnosti. Média často poskytujú informácie o jednorazových a vysokých nákladoch, na internete je zas nepreberné množstvo údajov o tom, koľko sa utráca na jednotlivé samostatné položky. Celková stratégia financovania mesta sa však stáva neprehľadnou. Prostredníctvom vizualizácie na openspending.org možno okamžite vidieť podielové zastúpenie rozličných programov, vytvárajú sa štatistiky, takže vývoj a zámery sa tak dajú porovnávať s predchádzajúcimi rokmi.

Viac na http://mestskezasahy.sk/95/sk/portfolio_item/budget/

Spolu tvoríme mesto – zapájanie verejnosti do procesov rozhodovania a plánovania

Ideálnu komunikáciu medzi mestom a jeho občanmi stručne vystihuje 5 bodov zo zásahu: informovanie, pripomienkovanie, zapojenie, spolupráca a splnomocnenie. Tento model vzťahu mesta a jeho obyvateľov stavia na vzájomnej dôvere, ktorá musí byť najvyššou prioritou. Ak mesto prejaví záujem o iniciatívu občanov, ale skončí len pri návrhoch a štúdiách, občania môžu rezignovať na snahu zmeniť mesto k lepšiemu. Takáto vzájomná spolupráca musí mať jasne stanovené pravidlá. Príkladom môže byť tzv. participatívny rozpočet, aký existuje v meste Lisabon. Správa mesta dopredu vyčlení finančné prostriedky na intervencie, vybrané projekty sa potom následne aj implementujú. Ide o malé granty s maximálnou účinnosťou.

Viac na http://mestskezasahy.sk/95/sk/portfolio_item/public-engagement/

Stôl pre mesto

Malý zásah, hoci aj umiestnenie stola, predstavuje nástroj demokracie v najzákladnejšej podobe. Výmena názorov je zdrojom množstva nových myšlienok. Mesto nemá disponovať len verejnými budovami – pre mestský život sú totiž dôležité aj krátkodobé akcie, stretnutia a udalosti počas celého roka. Obyčajná výmena názorov sa v histórii ľudstva mnohokrát stala spúšťačom celých hnutí, ktoré zasiahli proti spoločensky nevhodným podmienkam. Čím väčší počet ľudí sa zapojí, tým zmysluplnejší býva dôvod na iniciatívu. Z finančného hľadiska je posedenie pri stole ľahko realizovateľné, nevyžaduje enormné úsilie a najkrajšia je na ňom jeho spontánnosť.

Viac na http://mestskezasahy.sk/95/sk/portfolio_item/table-town/

Industriál – environmentálny proces rozhodovania prispeje k ochrane pamiatok

Časy prudkej industrializácie sú už minulosťou a aj jej objekty sa stali súčasťou histórie, ba dokonca hmotného dedičstva. Industriálne dedičstvo je komplexná a obsiahla téma na štúdium. Podľa tohto zásahu je negatívnym prvkom najmä to, že verejnosť nemá možnosť sledovať kroky procesu rozhodovania, čo sa stane s jednotlivými objektmi, takže celý proces sa stáva netransparentným. Zásah nepoukazuje len na konkrétny prípad, ale upriamuje pozornosť na to, že je potrebné o tomto probléme diskutovať, navrhuje aj súbor nástrojov z oblasti environmentálnej sféry (Wolfe, Allison K. et al. Summary Report: Developing a Users’ Needs Survey Focusing on Informational and Analytical Environmental Decision-aiding Tools. Oak Ridge, TN: National Center for Environmental Decision-making Research, 1997).

Viac na http://mestskezasahy.sk/95/sk/portfolio_item/industrial-buildings/

Kontrast

Mestský zásah Kontrast nekritizuje len stav chodníkov, ale s nadhľadom sa zamýšľa aj nad tým, že o vybavenie verejných priestorov sa nik nestará. Podľa zásahu by komunikácie mali byť pravidelne udržiavané a koncepčne riešené. Ulica má predsa primárne slúžiť na tranzit, ak je však v zlom stave, obmedzene spĺňa aj túto základnú funkciu. Akákoľvek ďalšia iniciatíva zameraná na zlepšenie verejného priestoru je zbytočná, pokiaľ v ulici nefunguje doprava a nevyhovuje technický stav. Prevedenie tohto zásahu do reality sa stáva v poslednej dobe možným vďaka občianskym iniciatívam obyvateľov, ktorým nie je ich okolie ľahostajné. Napriek tomu je však na zlepšenie situácie nutná stratégia, ktoré vznikne na úrovni plánovania mesta.

Viac na http://mestskezasahy.sk/95/sk/portfolio_item/contrast/

Dunaj Mall*o

Dunajské mólo má byť zasadené do prostredia Starého mosta, ktorý bude v mieste pilierov doplnený lavičkami na sedenie. Tento mestský zásah neponúka len architektonické využitie Starého mosta, zahŕňa v sebe aj hlbšie – sociálne – hľadisko: ,,Daný priestor je v ostrom kontraste s developerskými projektmi, ktoré sa snažia uzurpovať si najkrajšie pohľady na naše mesto pre vyvolenú klientelu,“ hovoria autori. Dunaj Mall*o upriamuje pozornosť na tému veľkého stavebného boomu, pri ktorom developerské firmy neriešili nič, čo sa nachádzalo za hranicami ich riešeného územia, takže susedné oblasti utrpeli na kvalite. Vo vyspelých mestách úradnícky aparát viac tlačí na developerov, aby investovali do zlepšenia bezprostredného okolia. V ideálnom prípade by teda Mall*o, ktoré vystupuje zásadne proti developerstvu, malo byť financované práve developerskými firmami.

Viac na http://mestskezasahy.sk/95/sk/portfolio_item/danube-mallo/

Živý nepriestor

Občianska iniciatíva Vnútroblok mapovala prázdne a opustené priestory v prielukách medzi domami a ukazuje aj ich potenciálne využitie v rámci verejných priestorov – našla im využitie v oblasti kultúry, pestovateľstva, športu, oddychu, vzdelávania, ktoré ku každému živému mestu neodmysliteľne patria. Dôležitým bodom tohto zásahu je, aby mesto viac vyšlo v ústrety aktivitám občianskych združení, kultúrnych organizácii a aktivistov, ktorí si nemôžu dovoliť drahé nájmy v centre mesta, no ich záujmy do mestských priestorov určite patria. Úlohou mesta by mohlo byť zorganizovanie siete či flexibilného systému neziskových organizácii, ktorý by fungoval celoplošne v rámci mesta, organizácie by združoval a neostalo by tak len pri jednorazových intervenciách bez pokračovania.

Viac na http://mestskezasahy.sk/95/sk/portfolio_item/lively-non-space/

Park pri bratislavskom hrade s rímskymi vykopávkami

Aktuálna téma náleziska rímskych vykopávok vs. výstavby podzemných garáží na Bratislavskom hrade v sebe spája archeológiu, politiku, medializáciu. Mestský zásah Park pri bratislavskom hrade k tomu všetkému pridáva krajinnú architektúru. Dve opozičné strany majú na problém odlišný názor, čo možno vyriešiť buď násilnou konfrontáciou, alebo civilizovanou debatou. Mestský zásah v podobe vytvorenia parku sa stavia nielen za ochranu historickej pamiatky, ale zároveň môže byť dočasným riešením v období, kým sa starostlivo nezvážia ďalšie nezvratné rozhodnutia o výstavbe podzemných garáží.

Viac na http://mestskezasahy.sk/95/sk/portfolio_item/castle-park/

Farebnosť?

Paneláky a ich zjav je neustále témou na diskusiu, dokonca sa riešili aj viaceré stavebné úpravy, ktoré zdvihli kvalitu bývania v týchto objektoch. Posledný zo zmienených zásahov predstavuje jednoduchú, ale zato pútavú alternatívu k nákladným prestavbám. Pôvodný jednotný charakter sídlisk sa v noci prudko zmení a bytové domy získavajú viac ľudský rozmer. Namiesto rozhodovania, aký odtieň pastelovej by bol najvhodnejší, využíva mestský zásah potenciál mesta v dobe, keď je tma. Osvetlenie sa stáva nezávislým umeleckým výrazovým prostriedkom. Veľký prínos tohto zásahu spočíva v tom, že poskytol úplne nový pohľad na dlhodobý, často diskutovaný problém.

Viac na http://mestskezasahy.sk/95/sk/portfolio_item/colour-palette/

Prvý ročník Mestských zásahov v roku 2008 bol pilotný projekt, rok 2015 je už však pokračovaním, a preto je nutné analyzovať na jednej strane počet uskutočnených intervencií a na druhej strane, či majú tieto intervencie aj dlhodobejší presah prerastajúci až do stratégie, ktorá by sa postarala o ekonomickú, ekologickú a sociálnu existenčnú udržateľnosť.

AUTORI PROJEKTU MESTSKÝCH ZÁSAHOV: Vallo Sadovsky Architects
TEXT: Katarína Vankušová  
FOTO: http://mestskezasahy.sk/95/sk/book-2/
http://mestskezasahy.sk/95/sk/projects/
ZDROJ: http://mestskezasahy.sk/95/sk/