image 83922 25 v2
Galéria(5)

Modernizácia Polus Towers

Modernizácia Polus Towers priniesla administratívnym vežiam novú tvár, technológie aj zvýšenú obsadenosť.

IMG 8394
IMG 8414
IMG 8445
IMG 8508
IMG 8513 HDR

Polus Tower I pochádza z roku 2001, Polus Tower II bola dokončená o dva roky neskôr. Ich existencia potvrdzuje zvýšenú rýchlosť „starnutia“ administratívnych budov, ktorá z priestorov vyháňa veľkých medzinárodných nájomníkov a tlačí ceny prenájmu nadol. „Keďže sme nechceli spadnúť do kategórie B, rozhodli sme sa, že zainvestujeme a zvýšime hodnotu objektu,“ hovorí Karel Bor, country manager pre správu aktív developerskej skupiny IMMOFINANZ Group z divízie kancelárskych a logistických nehnuteľností v ČR a SR. „Modernizáciou sme sa opäť dostali do kategórie A, čiže si môžeme pýtať aj adekvátne nájomné. Zatiaľ sme spokojní s obsadenosťou, keďže prvá veža má 80-percentnú a druhá 60-percentnú obsadenosť. Do konca tohto roku by sme chceli dosiahnuť 95-percentnú obsadenosť.“

Work-Life-Balance

Podľa manažéra lízingu v Immofinaz Slovakia Petra Očovana sa výška nájomného nedá presne konkretizovať a odvíja sa od niekoľkých faktorov. „Jeden z nich je lokalita,“ hovorí Peter Očovan. „Ak je niekto v centre mesta, tak si môže vypýtať o čosi vyššie nájomné, ale pri porovnateľnej lokalite je výška nájomného pri modernizovanom objekte podobná.“

Výška investície do modernizácie obidvoch budov dosiahla 25 miliónov €, v čom sú započítané aj náklady na priestory pre nájomcov. Premena kancelárskych priestorov prebiehala podľa konceptu Work-Life-Balance, teda rovnováhy pracovného a súkromného života. Takýto prístup je vyvolaný aj potrebou dneška, keď mladí profesionáli už nechcú osobný život, rodinu a voľný čas podriaďovať práci. Podľa prieskumu pracovného portálu Kariera.sk je druhým najdôležitejším kritériom (hneď za výškou platu) pri rozhodnutí prijať pracovnú ponuku práve vybavenosť lokality, v ktorej firma sídli. Do tohto pojmu spadajú dobrá dostupnosť verejnou dopravou, moderné priestory pracoviska, bezproblémové parkovanie, blízkosť škôl, škôlok, služieb, obchodov a športovísk.

Celkový pohľad na vstupnú halu v Polus Tower I, ktorá sa taktiež modernizovala podľa konceptu Work-Life-Balance.

Celkový pohľad na vstupnú halu v Polus Tower I, ktorá sa taktiež modernizovala podľa konceptu Work-Life-Balance.

Kompletné služby dodávateľa

Generálnym dodávateľom sa po výberovom konaní stala spoločnosť TECHO, a. s., ktorá realizovala komplexnú dodávku technológií aj architektonických prvkov počas plnej prevádzky v budovách. Súčasťou modernizácie sa stali všetky technologické zariadenia budovy, ako sú vzduchotechnika, chladenie, kúrenie, elektroinštalácie a dátové rozvody, úplne nový systém ovládania výťahov, ako aj prvky architektúry: všetky vstupné a výťahové „loby“, obklady, dlažby, sklenené steny, zábradlia, točité schodisko, zelené steny, recepčné pulty a prvky mobiliáru. Pred generálnym dodávateľom stálo niekoľko veľkých výziev.

Originálne schodisko s oceľovou patinou prepája mezanín v Polus Tower I.

Originálne schodisko s oceľovou patinou prepája mezanín v Polus Tower I.

Technologické výzvy a spokojný zákazník

„Sme hrdí na to, že sme ako prví boli na začiatku procesu rekonštrukcie administratívnych budov, ktoré už javili známky morálneho opotrebovania a potrebovali výrazný ‚upgrade‘,“ hovorí konateľ spoločnosti TECHO Rastislav Pekárik. Radikálna modernizácia sa však týkala nielen vizuálnej, ale najmä technologickej časti, pričom ­TECHO sa stalo najsilnejším partnerom pre investora. „Dokázali sme ho presvedčiť, že sa na nás môže spoľahnúť, lebo vnímame, že za rekonštrukciou je spokojný zákazník,“ pokračuje Rastislav Pekárik. „Nesmie mu fúkať na chrbát, keď má zapnutú vzduchotechniku, nesmie dlho čakať na výťah, musí mať bezproblémové dátové pripojenie, a keď to všetko funguje, potom je zákazník spokojný. A my sme sa ako jediný uchádzač dokázali na celý proces pozrieť proklientskym spôsobom.“

Súčasťou modernizácie boli aj výťahové „loby“.

Súčasťou modernizácie boli aj výťahové „loby“.

Generálny dodávateľ zvládol aj náročnú výmenu vzduchotechnických a chladiacich zariadení na streche obidvoch budov. „Zariadenia s hmotnosťou niekoľkých ton sa nedali inštalovať štandardným žeriavom, ale našli sme špeciálny žeriav, ktorý náklad zdvihol do požadovanej výšky,“ dopĺňa projektový manažér Ladislav Kušnyér. „Takisto sme vyriešili aj ďalšiu technologicky náročnú vec – výmenu stúpačkových rozvodov naprieč celou budovou, čo v jednom momente znamenalo odstaviť všetky serverové stúpačky.“ Čo sa týka prvkov mobiliáru, dodávateľskej spoločnosti sa podarilo zahrnúť objem prác pod vlastnú výrobnú kolekciu, čím využila svoje produktové portfólio. Jednotlivé dizajnové kolekcie, ktoré navrhli architekti z ATP Group od rôznych výrobcov, sú zladené do jednotného výrazového štýlu, ktorý priniesol jednoduchšiu logistiku, ale aj nadčasovú eleganciu.

Dizajn interiéru vo vstupnej hale v Polus Tower II.

Dizajn interiéru vo vstupnej hale v Polus Tower II.

MODERNIZÁCIA POLUS TOWERS
Miesto Vajnorská ulica, Bratislava
Developer IMMOFINANZ
Architekt ATP Group
Generálny dodávateľ TECHO, a. s.
Celková investícia 25 mil. €
Realizácia 2015
Úžitková plocha – Polus Tower I 17 000 m2
Úžitková plocha – Polus Tower II 20 000 m2

TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
FOTO: MIRO POCHYBA

Článok bol uverejnený v časopise ASB.